Jak prowadzić politykę podatkową w gminie

Łs
rozwiń więcej
Na co zwrócić uwagę przy uchwalaniu stawek podatkowych? Jak właściwie ustalić stawkę podatku lokalnego? W jaki sposób polityka podatkowa wpływa na przyciąganie inwestorów i tworzenie nowych miejsc pracy?

JANUSZ KACZOR

skarbnik Miasta Sosnowca

Nie istnieje złoty środek na idealny system podatkowy, gdyż ten z samego założenia stanowi narzędzie polityki fiskalnej, obejmującej działania władzy lokalnej podejmowane w ramach dochodów budżetu gminy. Optymalnym rozwiązaniem jest zapewnienie wysokich wpływów podatkowych przy jednoczesnym wykorzystaniu ich funkcji stymulacyjnej, polegającej w głównej mierze na stosowaniu zachęt podatkowych dla inwestorów.

Zbyt liberalna polityka podatkowa nie jest dobra. Obniżając znacznie stawki podatkowe, gmina dobrowolnie rezygnuje z dochodów własnych, uniemożliwiając wywiązanie się z podstawowego zadania, jakim jest zaspokajanie podstawowych potrzeb społeczności lokalnej. Kreując gminną politykę podatkową, należy wziąć również pod uwagę fakt, iż gminy, w których wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca (wskaźnik G) jest większy od 150 proc. wskaźnika dochodów podatkowych wszystkich gmin w Polsce (wskaźnika Gg), dokonują wpłat do budżetu państwa z przeznaczeniem na część równoważącą subwencji ogólnej dla gmin. Podstawę do wyliczenia wskaźnika G stanowi potencjał dochodowy gmin, na który składają się m.in. kwoty skutków uchwał o stosowaniu stawek niższych od stawek maksymalnych oraz skutków finansowych, wynikających z zastosowania przewidzianych w przepisach prawa podatkowego ulg podatkowych i ulg w spłacie zobowiązań. W związku z tym może mieć miejsce sytuacja, w której gmina, obniżając zbytnio stawki podatkowe, naraża się na ryzyko wpłat do budżetu państwa bez wpływu kwot stanowiących różnicę pomiędzy stawką maksymalną a stawką uchwaloną.

W praktyce ciężar podatków lokalnych dla przedsiębiorców nie jest na ogół tak istotny jak ciężar podatków nakładanych przez państwo (składki ZUS, podatek dochodowy, VAT itp.). Nie oznacza to jednak, że decyzje podatkowe władz samorządowych w ogóle nie mają wpływu na działalność firm lokalnych. W wielu przypadkach stawka podatku od nieruchomości może mieć znaczenie i władze lokalne nie powinny o tym zapominać. Dlatego restrykcyjna polityka podatkowa też nie jest godna poparcia.

Stanowiąc podatki lokalne, a także realizując swoje wydatki, gmina winna zachować równowagę pomiędzy polityką wspierającą inwestorów a osiąganiem dochodów własnych.

W Sosnowcu staramy się, by wzrost stawek podatków i opłat lokalnych był zgodny ze wskaźnikiem wzrostu cen towarów i usług. Jest to bowiem wyrazem stabilności podatkowej. Dla przykładu, przy podwyższeniu stawki podatkowej w 2009 roku dla budynków mieszkalnych o wskaźnik, który obecnie wynosi 4,2 proc., podatek dla budynku mieszkalnego o pow. 160 m2 wzrośnie zaledwie o 11 zł na rok.

ŁS

 

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...