Prężne biura poradnictwa obywatelskiego

Mariusz Gadomski
rozwiń więcej
Coraz więcej samorządów (przede wszystkim powiatów, ale również gmin) oferuje swoim mieszkańcom możliwość korzystania z bezpłatnych porad obywatelskich i prawnych udzielanych przez wysoko kwalifikowanych specjalistów z danej dziedziny. Dzięki temu można uzyskać pomoc w wielu ważnych sprawach.

Najczęściej biura poradnictwa obywatelskiego (BPO) i prawnego są prowadzone przez organizacje pozarządowe i fundacje, które realizują projekty związane z poradnictwem obywatelskim. Jednostki samorządu terytorialnego są w tym przypadku partnerami NGO.

Dla najbardziej potrzebujących

– Pomagamy przede wszystkim osobom, które do tej pory z różnych powodów nie miały możliwości korzystać z tego rodzaju wsparcia – mówi Witold Popiołek, starosta puławski. – I my jako samorząd lokalny tę lukę staramy się wypełniać. Myślę, że dzięki temu zmienia się na plus podejście ludzi do przedstawicieli władzy. Jeśli w przyszłości chcemy być społeczeństwem obywatelskim, to już dziś musimy o to zadbać.

Starostwo Powiatowe w Puławach, we współpracy ze Stowarzyszeniem Lubelski Ośrodek Samopomocy i powiatem ryckim, realizuje projekt „Poznaj swoje prawa – bezpłatne poradnictwo prawne i obywatelskie dla mieszkańców powiatu puławskiego i ryckiego”. Jego celem jest podnoszenie świadomości prawnej i obywatelskiej mieszkańców oraz zwiększenie powszechności dostępu do tego rodzaju poradnictwa. W ramach projektu na terenie powiatu puławskiego i ryckiego funkcjonuje dziewięć punktów porad prawnych i obywatelskich.

– Jeśli chodzi o nasz projekt, grupą, która najbardziej potrzebuje porad specjalistów, są rolnicy, emeryci i kobiety po tzw. przejściach: walczące o alimenty, uczestniczące w postępowaniach rozwodowych – mówi Małgorzata Poniatowska z Biura Projektu Lubelskiego Ośrodka Samopomocy.

Osobną kategorią są przedstawiciele NGO lub obywatele zainteresowani założeniem organizacji pozarządowej. Generalnie częściej z porad korzystają kobiety.

Przykład porady z BPO w Koszalinie

Problem: Klientka wzięła kredyt z banku na łączną kwotę 13 tys. zł. Pieniądze te pożyczyła koleżance, zawierając z nią pisemną umowę, w której koleżanka zobowiązała się do spłacania rat kredytowych. Do chwili obecnej koleżanka nie zapłaciła żadnej z rat kredytu, a komornik wszczął egzekucję z wynagrodzenia klientki. Klientka oczekuje porady w zakresie dochodzenia należności od osoby, której lekkomyślnie zaufała.

Porada: Doradca poinformował klientkę, że w pierwszej kolejności powinna pisemnie wezwać koleżankę do uregulowania zaległych rat kredytowych, wyznaczając termin do spełnienia żądania i zagrozić skierowaniem sprawy do sądu. Przekazał również wzór pozwu o zapłatę i omówił sposób, w jaki powinien zostać wypełniony formularz, oraz jakie należy dołączyć dowody.

Codzienne problemy

Nie tylko w projekcie puławsko-ryckim, ale w wielu podobnych przedsięwzięciach, realizowanych w całej Polsce, największa liczba porad ogniskuje się wokół problemów związanych z codziennymi uciążliwościami życia, takimi jak m.in. sprawy rodzinne, emerytalno-rentowe, mieszkaniowe, spory majątkowe, a także cały szereg problemów dotyczących finansów.

W przypadku spraw pracowniczych porady często dotyczą problemów związanych z niesłusznymi zwolnieniami z pracy i nieprawidłowymi wypłatami świadczeń pracowniczych.


– Mamy też dużo spraw z kategorii roszczeń finansowych i sporów własnościowych. Natomiast finanse to przede wszystkim zadłużenia obywateli wobec różnych instytucji – informuje Anna Magryta-Urban ze Stowarzyszenia APERTO, które prowadzi Biuro Porad Obywatelskich w Koszalinie.

Istnieje 10 podstawowych kategorii spraw, w rozwiązaniu których mogą pomóc doradcy Biura Porad Obywatelskich w Koszalinie, prowadzonego przez Stowarzyszenie APERTO:

1) kwestie, które załatwiamy w urzędach,

2) świadczenia, zasiłki, renty i emerytury,

3) opieka medyczna i świadczenia dla osób chorych, z niepełnosprawnością lub niesamodzielnych,

4) problemy w pracy,

5) sprawy związane z funkcjonowaniem i założeniem rodziny,

6) sprawy roszczeń majątkowych, podatków, pożyczek,

7) sprawy sporne w przypadku własności,

8) sprawy mieszkaniowe,

9) kwestie zadłużenia wobec banków, urzędów, spółdzielni mieszkaniowych, Skarbu Państwa i innych instytucji,

10) problemy ofiar przestępstw, podejrzanych i skazanych.

Więcej na ten temat w Gazecie Samorządu i Administracji

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Gdzie wyniki matury z języka polskiego 2024 r.? Na Infor.pl. Tuż po 14.00
07 maja 2024

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik przed rozpoczęciem egzaminu powiedział PAP, że do CKE nie dotarły informacje o nieprawidłowościach, które mogłyby mieć wpływ na przebieg egzaminu. "Wygląda na to, że egzamin wszędzie rozpocznie się o czasie" - dodał.

Matura 2024 r. Egzamin pisemny z języka polskiego. Arkusze CKE na Infor.pl o godz. 14.05
07 maja 2024

Matura 2024 r. Od godz. 9.00 trwa egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze egzaminacyjne CKE tuż po 14.00 na Infor.pl. Udostępnimy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...