Sejm kontynuuje posiedzenie

PAP
rozwiń więcej
W środę Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. projektem zmieniającym zasady przyznawania tzw. becikowego a także projektami zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy.

Na początku posiedzenia ślubowanie poselskie złożył Piotr Ołowski, który objął mandat po posłance PO Annie Zielińskiej-Głębockiej, wybranej do Rady Polityki Pieniężnej.

 

W środę posłowie zajmą się m.in. rządowym projektem zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych, który zakłada, że do końca 2011 roku dodatek z tytułu urodzenia dziecka ma przysługiwać po przedstawieniu zaświadczenia o przeprowadzeniu co najmniej jednego badania w czasie ciąży. Rozpatrzą też projekt ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 roku.

 

W kolejnych dniach posiedzenia Sejm będzie dyskutował nad projektami - rządowym i poselskim - zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Wzbudzający kontrowersje projekt rządowy zaostrza przepisy wobec sprawców przemocy. Projekt wprowadza też możliwość odebrania dziecka z domu przez pracownika socjalnego - przy udziale lekarza, ratownika medycznego, pielęgniarki lub policjanta - w sytuacjach, gdy zagrożone jest jego życie lub zdrowie, np. gdy jego opiekunowie są nietrzeźwi.

 

Z kolei projekt przygotowany przez klub Lewicy dotyczy zapewnienia bezpieczeństwa ofiarom przemocy w rodzinie poprzez izolację sprawców przemocy od osób poszkodowanych, wzmocnienia roli policji, włączenia w system zapobiegania przemocy w rodzinie sądów rodzinnych oraz powołania Komitetu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

 

Rozpatrzony będzie też rządowy projekt ustawy o ochronie informacji niejawnych i przygotowany przez klub PO projekt ustawy o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

W czwartkowym bloku głosowań posłowie będą z kolei głosować nad wyborem nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

 

Sejm miał dokonać tego wyboru na poprzednim posiedzeniu. Głosowanie jednak przełożono w związku z kontrowersjami wokół kandydatury Kazimierza Barczyka zgłoszonej przez kluby PO i PSL. We wtorek Barczyk zrezygnował z kandydowania. W związku z tym jedynym kandydatem na sędziego TK pozostaje zgłoszona przez klub PiS prof. Krystyna Pawłowicz.

 

Jak mówił w środę rano marszałek Bronisław Komorowski, jeżeli okazałoby się, że nie ma odpowiedniej większości do przegłosowania kandydatury prof. Pawłowicz, wówczas wyznaczy nowy termin na zgłaszanie kandydatur. Według Komorowskiego, jest to możliwe do 16 marca.

 

Oznacza to - dodał marszałek - że gdyby kandydatura prof. Pawłowicz nie przeszła, po wszystkich procedurach sprawdzających, w kwietniu byłaby kolejna próba wyboru sędziego TK.

 

W ramach informacji bieżącej posłowie wysłuchają natomiast informacji na temat gospodarowania odpadami komunalnymi, o którą wnioskował klub PO.

 

PAP

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...