Zakończył się Kongres Samorządowy

Zmiany w systemie finansowania samorządów oraz w zarządzaniu mieniem i oświatą postulują w deklaracji końcowej uczestnicy Kongresu 20-lecia Samorządu Terytorialnego, który we wtorek zakończył się w Poznaniu.

Dwudniowy Kongres, w którym wzięło udział ponad tysiąc uczestników, zorganizowano w 20. rocznicę uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym.

Samorządowcy postulują w deklaracji, aby przywrócono zasadę rekompensowania z budżetu państwa dochodów utraconych w wyniku uchwalania przez sejm ulg podatkowych oraz wprowadzenia udziału samorządów w podatku VAT. "Na początek chcemy zwrotu VAT płaconego z naszych budżetów od inwestycji publicznych, co faktycznie oznacza przepływ pieniędzy z budżetów lokalnych do budżetu centralnego" - powiedział dyrektor Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, prezentując deklarację.

Kolejnym finansowym postulatem jest zwiększenie samodzielności gmin w ustalaniu lokalnych podatków. Samorządowcy proponują w deklaracji powiązanie podatku od nieruchomości z ich wartością. Teraz podatki są ustalane centralnie, a podatek od nieruchomości płacony jest od powierzchni mieszkania.

Samorządy około 30 proc. swoich środków przekazują na utrzymanie oświaty, dlatego domagają się określenia standardów realizacji zadań oświatowych, dzięki którym będzie można rzetelnie obliczyć subwencje oświatową. Dotychczas środki na oświatę są wyznaczane przez ministra finansów i dzielone według ustalonego algorytmu.

Samorządowcy pozytywnie podsumowali dwadzieścia lat funkcjonowania odrodzonego samorządu.

"Samorząd regionalny pokazuje, jak wiele można zmienić i zbudować, jeśli znacząca część spraw publicznych jest powierzona faktycznym gospodarzom danego terenu. Przyczyniliśmy się do rozwoju Polski obywatelskiej. Udało się w tym czasie zbudować związki i społeczności lokalne, a w tej chwili powinniśmy doskonalić systemy zarządzania" - powiedział, podsumowując obrady szef Związku Miast Polskich, prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Wcześniej we wtorek, w drugim dniu kongresu, debatowano w panelach dyskusyjnych na temat finansów, relacji między zarządami, a radami samorządowymi, dyskutowano także o e-administracji, oświacie oraz ochronie środowiska i infrastrukturze.

Po raz pierwszy przy okazji kongresu odbyło się Samorządowe Forum Kobiet, w którym wzięło udział kilkadziesiąt pań piastujących funkcje w samorządach.

Uczestniczki Forum zwróciły uwagę na zbyt małą reprezentację kobiet we władzach samorządów. Zaapelowały do wszystkich kobiet o to, aby kandydowały w wyborach, a do komitetów wyborczych, aby zapraszały na swoje listy kobiety.

"Przed nami dużo pracy, aby kobiety były w większym stopniu niż teraz radnymi czy działały w zarządach gmin czy województw" - powiedziała Jolanta Piotrowska, burmistrz Giżycka.

Podczas poniedziałkowej uroczystej inauguracji Kongresu z samorządowcami spotkał się prezydent Lech Kaczyński, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, a gościem honorowym był były premier Tadeusz Mazowiecki.

Sektor publiczny
Jak wybierać bezpieczną żywność?
08 maja 2024

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość
08 maja 2024

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

pokaż więcej
Proszę czekać...