W MSZ powstał wydział do spraw polityki energetycznej

Utworzony w MSZ wydział ds. polityki energetycznej zajmie się wzmacnianiem bezpieczeństwa dostaw ropy i gazu i wspieraniem dalszego rozwoju wewnętrznego rynku energii w ramach prac na forum UE - poinformował Szymon Polak z Departamentu Polityki Ekonomicznej MSZ.

Wydział energetyczny w Departamencie Polityki Ekonomicznej resortu składa się z ekspertów MSZ oraz dawnego Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Nowy wydział nie będzie zajmował się wyłącznie relacjami z UE, ale również z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi, istotnymi z punktu widzenia interesów energetycznych Polski.

Specjaliści od energetyki w MSZ będą brać udział w pracach nad nowymi aktami prawnym UE, takimi jak projekt rozporządzenia gazowego zawierającego tzw. mechanizmy solidarności wobec kryzysów gazowych, a także nad nowymi strategiami, takimi jak Strategia Energetyczna dla Europy na lata 2011-2020. Ponadto będą z innymi resortami wypracowywać stanowiska Polski wobec inicjatyw podejmowanych w Unii Europejskiej.

"Inicjatywy te są także bezpośrednio powiązane ze wspieraniem rozwoju wewnętrznych źródeł energii w UE, do których oprócz energetyki odnawialnej i energii atomowej należy zaliczyć niekonwencjonalne źródła gazu, np. gazu łupkowego, które mogą w istotny sposób wpłynąć na obraz rynku gazowego w Polsce w najbliższych latach" - powiedział Polak.

W związku z prezydencją Polski w UE w II połowie 2011 roku i jej energetycznym priorytetem, wydział będzie także uczestniczył w wypracowywaniu nowych instrumentów wzmacniających bezpieczeństwo dostaw surowców do UE. Chodzi m.in. o południowy korytarz energetyczny, który ma doprowadzić kaspijski gaz i ropę do Europy oraz o politykę wschodnią.

"Wydział ds. polityki energetycznej będzie w imieniu resortu spraw zagranicznych wspierał administrację państwową w realizacji tych zadań" - podkreślił Polak. 

Sektor publiczny
Jak wybierać bezpieczną żywność?
08 maja 2024

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość
08 maja 2024

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

pokaż więcej
Proszę czekać...