MSWiA: najlepsi liderzy w samorządzie

Najlepsi uczestnicy Akademii Liderów Samorządowych, z 240 samorządowców biorących udział w projekcie, odbiorą dyplomy ukończenia studiów podyplomowych.

Akademia Liderów Samorządowych i projekt CAF, to pierwsze tego typu projekty zrealizowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Akademia Liderów Samorządowych to studia stworzone na wzór MPA (Master's of Public Administration), skierowane do kadry menadżerskiej w samorządzie. Dzięki studiom samorządowcy mogli doskonalić jakość usług i obsługę mieszkańców oraz zarządzanie administracją według najlepszych wzorców.

Projekt Akademia Liderów Samorządowych był realizowany w czterech miastach, we współpracy z 3 uczelniami wyższymi: Uniwersytetem Warszawskim, Wyższą Szkołą Bankową w Poznaniu wraz z Wydziałem Zamiejscowym w Chorzowie oraz Wyższą Szkołą Bankową w Toruniu.

Począwszy od października ubiegłego roku, wybrani w otwartej rekrutacji przez MSWiA przedstawiciele samorządu terytorialnego z całego kraju: marszałkowie, starostowie, prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie, członkowie zarządów powiatów i województw, sekretarze oraz skarbnicy, byli uczestnikami rocznych studiów podyplomowych na Akademii Liderów Samorządowych.

Studia w ramach Akademii Liderów Samorządowych pomagają pogłębić wiedzę prawniczą i umożliwiają doskonalenie umiejętności menedżerskich. Największym atutem Akademii Liderów Samorządowych jest praktyczny charakter zajęć i wypracowanie rozwiązań, które mogą być przydatne w codziennej pracy (poprawa jakości usług i obsługi mieszkańców, budowanie pozytywnego wizerunku urzędu). Ideą Akademii jest również wymiana doświadczeń pomiędzy samorządowcami w zakresie poprawy jakości obsługi klientów administracji samorządowej.

Zajęcia na Akademii Liderów Samorządowych obejmują zagadnienia z zakresu prawa samorządowego, finansów publicznych, promocji, w tym zasady kierowania zespołami. Studia pomagają w tworzeniu nowoczesnego samorządu w Polsce. Studia podyplomowe prowadzą eksperci m.in. z dziedziny prawa, ekonomii, zarządzania zasobami ludzkimi, administrowania funduszami Unii Europejskiej.

Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony samorządowców. W I edycji projektu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, czyli studiach podyplomowych na Akademii Liderów Samorządowych, uczestniczyło 240 samorządowców, w tym m.in. 11 starostów i 7 wicestarostów, 7 prezydentów miast i 4 wiceprezydentów, 24 burmistrzów i 15 zastępców burmistrza, 37 wójtów, 93 sekretarzy gmin, powiatów i miast oraz 29 skarbników gmin i miast. Studia podyplomowe trwały rok: od 16 października 2009 roku do 30 września 2010 roku.

W trakcie konferencji będzie także mowa o drugim z projektów realizowanych przez MSWiA - modelu CAF. Jest to metoda, która ma na celu podnoszenie jakości zarządzania w administracji publicznej. Polega na przeprowadzeniu w urzędzie samooceny oraz wyodrębnieniu tych obszarów, które wymagają udoskonalenia i niezbędnych usprawnień. W projekcie wzięło udział 80 jednostek samorządu terytorialnego z terenu całej Polski.

Projekty: "Akademia Liderów Samorządowych" i "Przygotowanie jednostek samorządu terytorialnego do stosowania Wspólnej Metody Oceny (CAF) w procesie mierzenia potencjału i dokonań poprzez szkolenia pracowników i pomoc doradczą" są finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jest instytucją pośredniczącą II stopnia dla tego działania.

Udział w projekcie Akademii Liderów Samorządowych umożliwia podnoszenie kompetencji kadr menadżerskich w samorządzie terytorialnym. Podczas konferencji zostaną omówione także kwestie zarządzania w administracji publicznej.

Program konferencji na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji>>

mswia.gov.pl

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...