Sukces w budowie dróg, porażka w walce z biurokracją

Reforma emerytur pomostowych, wysoki poziom wykorzystania środków unijnych, przyspieszenie prywatyzacji i budowy dróg to - zdaniem PKPP Lewiatan - sukcesy rządu w ciągu 3 ostatnich lat. Rząd - według tej organizacji - przegrywa natomiast walkę z biurokracją.

Doradca zarządu PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz ocenił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że premierowi Donaldowi Tuskowi przyszło rządzić w bardzo trudnych czasach. "Kryzys gospodarczy był bezprecedensowy. Europa i inne kraje dopiero "podnoszą się z kolan". Mamy świadomość, że w bezprecedensowej skali wystąpiły zniszczenia spowodowane powodziami" - powiedział.

Mordasewicz zwrócił uwagę, że priorytetem rządu trzy lata temu było zwiększenie aktywności zawodowej Polaków oraz modernizacja gospodarki. Największym sukcesem premiera - jak ocenił ekspert - było ograniczenie przywilejów emerytalnych i rentowych. "Możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę powoduje osłabienie motywacji do pracy, ogromne obciążenia podatkowe i ogranicza inwestycje w gospodarce" - powiedział.

Mordasewicz szacuje, że finansowanie emerytur dla osób, które nie są jeszcze w wieku emerytalnym kosztuje państwo rocznie 30 mld zł. Te środki - jego zdaniem - pozwoliłyby na tworzenie 300 tysięcy nowych miejsc pracy rocznie.

PKPP Lewiatan oczekuje od rządu likwidacji kolejnych przywilejów emerytalnych, w tym m.in. dla rolników, górników i pracowników służb mundurowych.

Zdaniem Mordasewicza niezbędne jest również zmniejszenie zatrudnienia w rolnictwie i zwiększenie przepływu ludności wiejskiej do dużych miast. Ocenił, że pieniądze, które trafiają na dotowanie gospodarstw rolnych, powinny być przeznaczone na edukację młodzieży wiejskiej, by mogła znaleźć pracę poza rolnictwem. "Transfer młodych ludzi z rolniczych regionów do dużych aglomeracji mógłby przyspieszyć wzrost gospodarczy. Obecnie 13 proc. osób zatrudnionych w rolnictwie wytwarza zaledwie 3 proc. PKB" - podkreślił.

Organizacja przedsiębiorców pozytywnie ocenia przyspieszenie procesów prywatyzacji, sprzedaż tzw. resztówek, czyli spółek, w których udział Skarbu Państwa wynosi poniżej 10 proc. Mordasewicz zwrócił jednak uwagę, że w Polsce jest zbyt dużo państwowych firm, szczególnie w sektorze energetyczno-paliwowym. Prywatyzacja i restrukturyzacja tej branży - jego zdaniem - jest niezbędna dla przyciągnięcia nowych inwestycji.

Według PKPP Lewiatan rząd przyspieszył budowę dróg. Zbyt wolno - wskazali - przebiega natomiast modernizacja sieci kolejowych.

Zdaniem Mordasewicza rząd efektywnie wykorzystuje środki z UE, jednak zbyt długo trwa ocena wniosków, podpisywanie i rozliczanie umów w przypadku niektórych instytucji oraz programów regionalnych.

Dyrektorka Departamentu Prawnego PKPP Lewiatan Katarzyna Urbańska podkreśliła na konferencji prasowej, że rząd nie wywiązał się z obietnicy ułatwienia i obniżenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. "Przedsiębiorcy ponoszą w Polsce wysokie koszty związane z rejestracją i upadłością firm, realizacją obowiązków podatkowych, prowadzeniem dokumentacji pracowniczej, rozstrzyganiem sporów i dochodzeniem należności oraz realizacją inwestycji budowlanych" - powiedziała.

Według Urbańskiej znowelizowana dwukrotnie ustawa o VAT ułatwiła obsługę tego podatku. Mimo obietnic rządu nie nastąpiło jednak uproszczenie przepisów ustaw o PIT i CIT. "Nie doczekaliśmy się obiecywanej nowej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która miała skłonić władze samorządowe do uchwalenia planów i w konsekwencji ułatwić realizację inwestycji" - dodała.

Czytaj także: "Dziennik Gazeta Prawna": biurokracja pasa nie zaciska>>

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...