Finał akcji MSWiA „Przejrzysta strona BIP” - nagrody dla samorządów

5 kwietnia br. w Warszawie odbędzie się konferencja, podczas której Tomasz Siemoniak, sekretarz stanu w MSWiA, wręczy 25 najlepszym samorządom dyplomy potwierdzające spełnienie standardu „Przejrzystej strony BIP”.

Konferencja odbędzie się w ramach akcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Przejrzysta strona BIP”, której głównym celem była ocena zawartości Biuletynów Informacji Publicznej jednostek samorządu terytorialnego. W ramach akcji samorządy mogły wziąć udział w konkursie na najbardziej przejrzysty BIP. Do rywalizacji przystąpiło ponad 300 jednostek samorządu terytorialnego.

Konkurs MSWiA trwał od 1 grudnia 2010 roku do 28 lutego br. i był częścią akcji „Przejrzysta strona BIP” realizowanej w ramach projektu systemowego „Szkolenia i pomoc doradcza w zakresie etyki i unikania konfliktu interesu w samorządzie terytorialnym", Działanie 5.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Do konkursu mogły przystąpić wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, które chciały ulepszyć swoje strony BIP.

W 2010 roku MSWiA w trakcie akcji „Przejrzysta strona BIP” przeprowadziło badanie ankietowe dotyczące stron podmiotowych BIP. Ankieta była dobrowolna, a zaproszenie do projektu skierowano do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego. Ostatecznie w badaniu wzięło udział ponad tysiąc samorządów, czyli około 38 proc. wszystkich samorządów w kraju. Analiza ankiet pokazała, że strony podmiotowe BIP prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego wymagają poprawy oraz doskonalenia.

Na podstawie ankiet resort spraw wewnętrznych przygotował kryteria, jakie powinna spełniać „Przejrzysta strona BIP”. Są to wskazówki dotyczące zarówno treści publikowanych informacji, jak również sposobu prezentacji danych w Biuletynie Informacji Publicznej.

Najważniejsze standardy „Przejrzystej strony BIP” to m.in. publikowanie adresu elektronicznej skrzynki podawczej urzędu oraz numeru NIP i REGON. Wzorcowa strona zawiera też informacje o sposobach przyjmowania i załatwiania spraw, stanie ich realizacji i kolejności załatwiania lub rozstrzygania. Przejrzysty BIP to także taki, w którym zamieszczane są informacje o prowadzonych rejestrach, ewidencjach, protokołach z posiedzeń i podjętych uchwałach.

Ponadto w standardzie znalazły się wskazówki dotyczące wyszukiwarki dokumentów urzędowych, struktury strony podmiotowej BIP i oznaczania informacji publicznej zamieszczonej w BIP.

W konkursie na najbardziej przejrzystą stronę BIP zwyciężył Urząd Gminy Osielsko.

Drugie miejsce zajął Urząd Gminy Nowa Wieś Wielka, a trzecie Urząd Miasta Rybnika.

Poza samorządami, które zajęły miejsca 1-10, przyznano także 15 wyróżnień. Podczas kwietniowego podsumowania akcji MSWiA 10 najlepszych oraz 15 wyróżnionych samorządów otrzyma dyplomy potwierdzające spełnienie standardu „Przejrzystej strony BIP”.

Komunikat - mswia.gov.pl

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...