Dyrektor szkoły pouczy o zdrowym odżywianiu

Szkoła uczestnicząca w programie "Owoce w szkole" będzie musiała przeprowadzić co najmniej dwie godziny zajęć w semestrze na temat zdrowego odżywiania. Za realizację obowiązku odpowiadać będzie dyrektor szkoły.

Obowiązek edukowania dzieci na temat zdrowego żywienia nałożony został na szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia uczestniczące w programie „Owoce w szkole”. Obowiązkowe minimum edukacyjne w zakresie zdrowego żywienia to dwie godziny zajęć w semestrze. Zajęcia te powinny zostać przeprowadzone w ramach edukacji przyrodniczej lub wychowania fizycznego.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej podaje także sposoby na dodatkową – ale już nieobowiązkową edukację uczniów. Dyrektor szkoły może mianowicie:

  1)   zamieszczać na stronie internetowej szkoły treści wzbogacające wiedzę uczniów o zdrowych nawykach żywieniowych, a w miarę możliwości także o sektorze warzyw i owoców;

  2)   organizować pracę w ogrodzie - w ramach edukacji przyrodniczej lub wychowania fizycznego, co najmniej raz w semestrze;

  3)   organizować wycieczki do gospodarstwa rolnego lub zakładu przetwórstwa owoców i warzyw - w ramach edukacji przyrodniczej, co najmniej raz w etapie edukacyjnym;

  4)   stosować inne sposoby upowszechniania informacji o programie "Owoce w szkole", poprzez organizowanie wystaw, przygotowywanie prezentacji lub wydawanie gazetek.

O tym jak zrealizowany został obowiązek edukacyjny w zakresie zdrowego żywienia w danym roku szkolnym, dyrektor szkoły poinformuje oddział terenowy Agencji Rynku Rolnego, właściwy ze względu na miejsce położenia szkoły. Informacja przekazana zostanie w terminie do 31 października, na formularzu przygotowanym i udostępnionym przez Agencję.

Mimo iż rok szkolny 2010/2011 dobiega końca, dyrektorzy szkół będą musieli zrealizować wspomniane zajęcia przed jego końcem. Informacja o wywiązaniu się z tego obowiązku powinna trafić do Agencji Rynku Rolnego do dnia 31 października 2011.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 maja 2011 r. w sprawie sposobu realizacji środków towarzyszących służących zapewnieniu skutecznego wykonania programu „Owoce w szkole” (Dz. U. z 20 maja 2011 Nr 103, Poz. 594) wchodzi w życie 28 maja 2011 r.  

Czytaj także: Dyrektorzy szkół mają coraz więcej zadań do wykonania>>

samorzad.infor.pl

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Gdzie wyniki matury z języka polskiego 2024 r.? Na Infor.pl. Tuż po 14.00
07 maja 2024

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik przed rozpoczęciem egzaminu powiedział PAP, że do CKE nie dotarły informacje o nieprawidłowościach, które mogłyby mieć wpływ na przebieg egzaminu. "Wygląda na to, że egzamin wszędzie rozpocznie się o czasie" - dodał.

Matura 2024 r. Egzamin pisemny z języka polskiego. Arkusze CKE na Infor.pl o godz. 14.05
07 maja 2024

Matura 2024 r. Od godz. 9.00 trwa egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze egzaminacyjne CKE tuż po 14.00 na Infor.pl. Udostępnimy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...