Punkty szczepień w galeriach handlowych i aptekach

Punkty szczepień w galeriach handlowych i aptekach / Fotolia
Punkty szczepień w galeriach handlowych i aptekach - jak funkcjonują? Jak można zaszczepić się w aptece lub galerii handlowej? Jaką szczepionką?

Teraz jest jeszcze łatwiej! Zgodnie z zapowiedziami rządu ruszyły szczepienia przeciw Covid-19 w galeriach handlowych i aptekach. Wybierasz się na zakupy lub do kina? Koniecznie zaplanuj szczepienie jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson. To bardzo proste – wystarczy, że masz wystawione e-skierowanie i wypełnisz kwestionariusz wstępnego wywiadu. Zatem do dzieła. Zaszczep się – chroń siebie i Twoich bliskich.

Szczepienia w aptekach i galeriach handlowych są bezpieczne – cały proces został zorganizowany zgodnie z obowiązującymi standardami. Szczepionki podawane są przez wykwalifikowany personel.

Szczepienia w galeriach handlowych – gdzie?

Chcesz zaszczepić się w galerii handlowej? Szukaj specjalne oznaczonego miejsca! Z tej formy szczepień może skorzystać każda osoba, która posiada e-skierowanie –  zatem wszyscy uprawnieni. – Chcemy, żeby szczepienia były dostępne wszędzie, a galerie są takim miejscem, gdzie spotyka się bardzo dużo osób – odwiedza sklepy czy kina – powiedział odpowiedzialny w rządzie za program szczepień Michał Dworczyk, szef KPRM.

Uruchomiliśmy już 8 pilotażowych punktów szczepień w galeriach handlowych:

  • Atrium Mosty w Poznaniu,
  • Atrium Plejada w Bytomiu,
  • Blue City w Warszawie,
  • CH Karolinka w Opolu,
  • M1 w Markach,
  • Manufaktura w Łodzi,
  • CH Platan w Zabrzu,
  • Plaza Toruń.

Udział w akcji zadeklarowało aż 90 obiektów, które są odwiedzane przez ok. 24 miliony osób.

Szczepienie w galerii handlowej – jak to zrobić?

Na szczepienie możesz zapisać się na kilka sposobów. Jak to zrobić?

  • Zadzwoń do punktu szczepień.
  • Przyjdź bezpośrednio do punktu w galerii bez wcześniejszego zapisywania się.

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa! Zakryj usta i nos za pomocą maseczki oraz zachowaj bezpieczny dystans od innych osób.

Ważne! Przed udaniem się do punktu na szczepienie wydrukuj i wypełnij kwestionariusz wstępnego wywiadu przed szczepieniem, który jest dostępny pod TYM linkiem.

Uwaga: są dwie wersje –  dla osoby dorosłej oraz dla niepełnoletniej. Druki kwestionariusz są również dostępne do wypełnienia w punkcie szczepień.

Szczepienie w galerii krok po kroku

Zastanawiasz się  jak wygląda proces szczepienia w galerii handlowej? Poniżej przedstawiamy przykład:

  1.  Pacjent przychodzi do wyznaczonego miejsca w galerii handlowej z wypełnionym wcześniej kwestionariuszem wywiadu wstępnego. Jeśli jednak pacjent go nie posiada – może wypełnić kwestionariusz na miejscu.
  2.  Pacjent powinien ustawić się w kolejce do wskazanego stanowiska szczepień. Pamiętaj o zachowaniu 1,5 m dystansu od pozostałych osób, które oczekują na swoją kolej.
  3. Pacjent zostaje zaproszony na szczepienie przez osobę kierującą kolejką osób oczekujących.
  4. Następuje kwalifikacja do szczepienia oraz samo podanie szczepionki.
  5. Po zaszczepieniu, pacjent otrzymuje potwierdzenie podania szczepionki. Następnie udaje się do specjalnej strefy, gdzie należy odczekać 15 min – w ramach obserwacji.
  6. Po 15 min. pacjent może opuścić punkt szczepień.

W punktach w galeriach handlowych dostępne będą jednodawkowe szczepionki Johnson&Johnson.

Punkty szczepień w aptekach

Apteki to kolejne miejsca, w których organizowane są punkty szczepień. 450 – tyle aptek zgłosiło już chęć udziału w procesie szczepień. A to nie koniec, bo nabór jest wciąż otwarty. Jedyne co apteka musi zrobić, aby móc szczepić, to przesłać wniosek do właściwego, wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Szczepienia mogą się odbywać w aptekach ogólnodostępnych, które mają aktywny status w Rejestrze Aptek. – Apeluję do farmaceutów o to, aby jak najwięcej aptek włączyło się do szczepień –  zaznaczył minister Michał Dworczyk. – Wnioski będą rozpatrywane według kolejności zgłoszenia – dodał.

Szczepienia w aptece – jak to zrobić?

Na szczepienie w aptece zarejestrujesz się:

  • dzwoniąc na infolinię 989
  • poprzez Internetowe Konto Pacjenta,
  • bezpośrednio w samym punkcie szczepień.

Proces szczepień w aptekach jest bezpieczny. Kwalifikację do szczepienia, ale też samo szczepienie wykona przeszkolony farmaceuta.

Źródło: MZ

Sektor publiczny
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?
17 maja 2024

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje
18 maja 2024

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie
19 maja 2024

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt
17 maja 2024

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach
17 maja 2024

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?
17 maja 2024

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.
17 maja 2024

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi
17 maja 2024

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

pokaż więcej
Proszę czekać...