REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczepienia w aptekach przeciw COVID-19 od 9 czerwca – wymogi odnośnie lokalu apteki

Szczepienia w aptekach – wymogi odnośnie lokalu apteki
Szczepienia w aptekach – wymogi odnośnie lokalu apteki

REKLAMA

REKLAMA

Szczepienia w aptekach przeciw COVID-19. W maju, zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu, miały ruszyć szczepienia przeciwko COVID-19 w aptekach. Ale dopiero 9 czerwca 2021 r. weszły w życie rozporządzenia umożliwiające to i określające wymogi tych szczepień. Jakie wymogi musi spełniać apteka, by można było prowadzić w niej szczepienia ochronne (nie tylko przeciw COVID-19)?

Szczepienia w aptekach - przepisy

20 maja 2021 r. Sejm odrzucił poprawkę Senatu do ustawy z 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1062), dotyczącą wykreślenia z tej nowelizacji możliwości prowadzenia szczepień przeciwko COVID-19 w aptekach.
Tym samym w ustawie z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 944, 1493 i 2112 oraz z 2021 r. poz. 97) w art. 86 po ust. 8 dodany zostanie ust. 8a w brzmieniu:
„8a. W aptekach ogólnodostępnych, spełniających wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 97 ust. 5 i art. 98 ust. 5, mogą być przeprowadzane szczepienia ochronne zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.”;

REKLAMA

Ważne!
Warto zwrócić uwagę, że mowa jest w tym przepisie o szczepieniach ochronnych w ogólności. Zatem w aptekach można, co do zasady, szczepić nie tylko przeciw COVID-19.

Wyżej wskazana nowelizacja weszła w życie 29 maja 2021 r. po publikacji w Dzienniku Ustaw z 28 maja 2021 r., poz. 981.

Ponadto zakończono prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie metody zapobiegania COVID-19. Rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, poz. 1034 i weszło w życie 9 czerwca 2021 r. W tym rozporządzeniu w katalogu podmiotów uprawnionych do wykonywania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 zostały wymienione apteki ogólnodostępne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczepienia przeciwko COVID-19 - wymogi prawne odnośnie lokalu apteki

REKLAMA

Również z opóźnieniem zostały zakończone prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki. Rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, poz. 1035 i weszło w życie 9 czerwca 2021 r.

W tym rozporządzeniu zostały określone wymogi dotyczące lokalu apteki, aby mogły być w niej wykonywane szczepienia ochronne (ale tylko przeciwko COVID-19). Rozporządzenie to określa niezbędne minimum w zakresie podstawowego wyposażenia izby szczepień lub pomieszczenia, które pełni taką funkcję.

W rozporządzenia zapisano, że w przypadku przeprowadzania w aptece ogólnodostępnej szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19, może ono zostać przeprowadzone w:

1) pomieszczeniu administracyjno-szkoleniowym – pod warunkiem:

a) zachowania rozdziału czasowego poszczególnych funkcji pełnionych przez to pomieszczenie oraz

b) wprowadzenia     pisemnej     procedury     określającej     sposób     dostępu i korzystania z tego pomieszczenia, który gwarantuje pacjentom bezpieczeństwo oraz poszanowanie intymności i godności, a także niezakłócone wykonywanie czynności w innych pomieszczeniach apteki, w szczególności sporządzanie produktów leczniczych oraz przechowywanie produktów leczniczych lub wyrobów medycznych zgodnie z wymaganiami dotyczącymi jakości i bezpieczeństwa lub

2) izbie ekspedycyjnej – pod warunkiem:

a) wydzielenia w niej obszaru gwarantującego bezpieczeństwo oraz poszanowanie intymności i godności pacjentów,

REKLAMA

b) w przypadku gdy wydzielenie, o którym mowa w lit. a nie jest możliwe – wyznaczenia czasu pracy apteki przeznaczonego wyłącznie do przeprowadzania szczepień ochronnych w tej izbie, bez uszczerbku dla zapewnienia wystarczającego czasu na wykonywanie w niej zadań zgodnych z  jej zasadniczym przeznaczeniem.

Zgodnie z omawianym projektem, w przypadku gdy w aptece ogólnodostępnej przeprowadzane są szczepienia ochronne przeciwko COVID-19, podstawowe wyposażenie izby szczepień tej apteki lub pomieszczenia, które pełni taką funkcję, stanowią:

1) stolik zabiegowy urządzony i wyposażony stosownie do zakresu wykonywanych szczepień;

2) zestaw do wykonywania iniekcji;

3) zestaw do wykonania opatrunków;

4) pakiety odkażające i dezynfekcyjne;

5) dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym;

6) środki ochrony osobistej (fartuchy, maseczki, rękawice);

7) pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki;

8) pojemniki na zużyte strzykawki i igły oraz pojemniki na zakaźne materiały medyczne;

9) roztwór do wstrzykiwań Adrenalinum 1 mg/ml lub 300 µg/0,3 ml lub 150 µg/0,3 ml lub 1 mg/10 ml – w celu zastosowania u pacjenta poddawanego szczepieniu w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, na podstawie art. 31 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2021 r. poz. 97);

10) termometr bezdotykowy do pomiaru temperatury ciała pacjenta przed wykonaniem szczepienia;

11) sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu i drukarką, niewykorzystywany w czasie przeprowadzania szczepienia do ekspedycji aptecznej.

Ponadto w rozporządzeniu zostanie zapisane, że w przypadku wykonywania szczepień ochronnych, apteka ogólnodostępna ma obowiązek utylizacji odpadów medycznych poszczepiennych.

Farmaceuci z uprawnieniami do wykonywania szczepień przeciw COVID-19

24 maja 2021 r. Naczelna Izba Aptekarska poinformowała, że prawie 9 tys. farmaceutów nabyło uprawnienia do wykonywania szczepień przeciw COVID-19, a ok. 6,3 tys. farmaceutów może dokonywać kwalifikacji przed szczepieniem.

Szkolenie praktyczne i teoretyczne

Aby móc wykonywać szczepienia przeciw COVID-19, niezbędne jest ukończenie dwustopniowego kursu złożonego z części teoretycznej i praktycznej. Pozytywne zaliczenie części teoretycznej, która prowadzona jest na platformie e-learningowej CMKP, umożliwia przystąpienie do części praktycznej realizowanej w centrach symulacji odpowiednich jednostek szkolących. Kilkugodzinne zajęcia praktyczne dotyczące m.in.: zasad przygotowywania i podawania szczepionek przeciw COVID-19, prawidłowo przeprowadzonej resuscytacji krążeniowo-oddechowej czy podstępowania w przypadku pojawienia się wstrząsu anafilaktycznego u pacjenta po podaniu szczepionki, stanowią gruntowe uzupełnienie i odświeżenie wiedzy zdobywanej przez personel medyczny na studiach. Zaliczenie szkolenia w oparciu o egzamin praktyczny potwierdza zdobycie uprawnień do wykonywania szczepień przeciw koronawirusowi. Do tej pory blisko 9 tys. farmaceutów jest już przeszkolonych w tym zakresie.

Szkolenia z zasad kwalifikacji

Farmaceuci nabywają także umiejętności uprawniające do kwalifikacji pacjentów do szczepienia. Kurs trwający ponad 5h, realizowany jest w formie e-learningu i obejmuje m.in.: praktyczne aspekty obsługi aplikacji gabinet.gov.pl, w tym wystawienie i realizacja e-skierowania na szczepienie, kwalifikację oraz zasady wypełniania e-karty szczepień. Ponadto farmaceuci zapoznają się zasadami dystrybucji szczepionek, jak i aktualnymi aspektami prawnymi dotyczącymi szczepień. Ukończenie kursu umożliwia otrzymanie certyfikatu, który uprawnia farmaceutę do kwalifikacji pacjenta do szczepienia. Aktualnie uprawnienia do przeprowadzania kwalifikacji nabyło blisko 6,3 tys. farmaceutów.

Farmaceuci włączani do zespołów szczepiennych

Obecnie w całej Polsce trwają nabory personelu medycznego, który zasili Narodowy Program Szczepień. Farmaceuci, którzy nabyli uprawnienia z zasad wykonywania i kwalifikacji do szczepień przeciw COVID-19, dołączają już do kadry medycznej punktów szczepień lub zespołów wyjazdowych.
Aby sprawnie skoordynować nabory personelu medycznego i umożliwić zaszczepienie jak największej liczby osób, Ministerstwo Zdrowia uruchomiło aplikację #SzczepimyRazem dzięki, której chętni do wykonywania szczepień przeszkoleni pracownicy medyczni mogą zarejestrować w aplikacji swój profil oraz znaleźć aktualne trwające nabory do punktów szczepień. – Tych farmaceutów, którzy mają uprawnienia do szczepienia pacjentów gorąco zachęcam do rejestracji w tej aplikacji, zgłoszenia swojej kandydatury, a tym samym aktywnego włączenia się w realizację Narodowego Programu Szczepień – mówi Prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

GUS: w końcu 2020 r. działalność prowadziło 12,1 tys. aptek

W końcu 2020 r. działalność prowadziło 12,1 tys. aptek ogólnodostępnych i zakładowych oraz 1,2 tys. punktów aptecznych, w których pracowało 59,1 tys. magistrów farmacji i techników farmaceutycznych – poinformował GUS w komunikacie z 4 czerwca 2021 r.

Stałe dyżury nocne pełniło 2,8 proc. aptek ogólnodostępnych, a 19,3 proc. – dyżury okresowe. Sprzedaż wysyłkową produktów leczniczych z wykorzystaniem strony internetowej realizowały 223 apteki i 6 punktów aptecznych – poinformował GUS.

W Polsce na jedną aptekę ogólnodostępną i punkt apteczny przypadało średnio 2 897 osób (o 49 więcej niż przed rokiem). Podobnie jak przed rokiem, najwięcej ludności na jedną aptekę ogólnodostępną i punkt apteczny odnotowano w województwie pomorskim (3 329), a najmniej – w wielkopolskim (2 558).

Według stanu na 31 grudnia 2020 r. w aptekach ogólnodostępnych, zakładowych i punktach aptecznych pracowało 64,8 tys. osób , w tym 26,2 tys. magistrów farmacji (wzrost w skali roku o 0,5 proc.) i 32,9 tys. techników farmaceutycznych (o 1,3 proc. mniej w stosunku do roku poprzedniego). Podobnie jak w roku poprzednim, zdecydowaną większość pracujących stanowiły kobiety (83,0 proc. magistrów farmacji i 94,2 proc. techników farmaceutycznych) – wynika z informacji GUS. (PAP)

ms/ pad/

oprac. Paweł Huczko

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA