Europejski Kongres Gmin Wiejskich

Rozpoczyna się największe spotkanie samorządowców w trakcie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej - Europejski Kongres Gmin Wiejskich. Kongres odbywa się w Warszawie w dniach 19-20 października 2011 roku. Organizatorem tego wydarzenia jest Związek Gmin Wiejskich RP.

"Jaka polityka spójności dla obszarów wiejskich po 2013 r." - to temat przewodni Kongresu. Korzystając z polskiej prezydencji powinniśmy dać silny sygnał o potrzebie europejskiej debaty o rozwoju i finansowaniu obszarów wiejskich.

Od trzech lat Związek Gmin Wiejskich RP rozwija ideę wspólnego europejskiego spotkania przedstawicieli gmin wiejskich. Zaangażowaliśmy do tego Komisję COTER Komitetu Regionów, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Urzędy  Marszałkowskie, agencje rolnicze, Bank Gospodarstwa Krajowego i wiele instytucji działających na rzecz obszarów wiejskich.

Na Europejski Kongres Gmin Wiejskich zaprosiliśmy przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, polskiego rządu, przedstawicieli  organizacji samorządowych krajów Unii Europejskiej. Liczymy także na szeroką reprezentację polskich samorządów aby wspólnie, solidarnie wyrażać nasze interesy i aby zostały one uwzględnione w polityce europejskiej, krajowej i zasadach ich finansowania.

Chcemy by Kongres stanowił cenny kapitał zgromadzony podczas polskiej prezydencji i źródło inspiracji dla przyszłych decyzji dotyczących spójnego rozwoju  regionów  Unii Europejskiej. W tym celu wykorzystamy również nasze wnioski, postulaty z dwudniowej debaty, aby dzielić się doświadczeniami i sprawami naszych lokalnych ojczyzn.

Uczestnicy Kongresu przyjmą „deklarację warszawską”, która będzie wkładem polskiej prezydencji do prac Parlamentu i Komisji Europejskiej nad rolą polityki spójności w rozwoju obszarów wiejskich.

Przewidujemy udział około 1500 osób, w tym ponad 200 przedstawicieli Komitetu Regionów oraz liczne grono gości z organizacji samorządowych krajów Unii Europejskiej.

Europejski Kongres Gmin Wiejskich objęty jest patronatem honorowym Prezydenta RP oraz patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  

Szczegółowe informacje o Europejskim Kongresie można znaleźć na stronie Związku Gmin Wiejskich RP - www.zgwrp.org.pl

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...