Portal dla przedsiębiorców z sektora obronnego już działa

Portal dla przedsiębiorców z sektora obronnego uruchomiło Ministerstwo Rozwoju i Technologii / shutterstock

Portal dla przedsiębiorców z sektora obronnego już działa. Na stronie www.polishdefenceindustry.gov.pl firmy mogą znaleźć informacje o targach przemysłowych, czy zgłosić swoją wizytówkę. 

Portal dla przedsiębiorców z sektora obronnego oferuje na stronie www.polishdefenceindustry.gov.pl praktyczne informacje przydatne w działalności tej branży, m.in. o webinariach, targach przemysłowych i innych ważnych wydarzeniach w kraju i na świecie. Każda firma sektora obronnego  będzie mogła zgłosić swoją wizytówkę z danymi, co pomoże potencjalnym zagranicznym partnerom w nawiązaniu kontaktów. Polscy przedsiębiorcy będą mogli też znaleźć informacje np. o Europejskim Funduszu Obrony (EDF) i innych instrumentach unijnych dedykowanych rozwojowi sektora obronnego czy mechanizmach rozwoju innowacji obronnych w UE.

Jaki jest cel portalu

„Stworzyliśmy ten portal, aby zaprezentować potencjalnym partnerom zagranicznym oferty polskich przedsiębiorców z sektora obronnego. Dzięki temu będziemy mogli lepiej promować eksport polskich produktów. Chcemy także poszerzyć współpracę polskiego sektora obronnego w ramach Europejskiego Funduszu Obronnego” – mówi wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.

Strona jest dostępna w języku polskim, angielskim i francuskim. Ministerstwo zapowiada, że w najbliższym czasie zostaną przygotowane kolejne wersje językowe: ukraińska, hiszpańska oraz arabska. Umożliwi to współpracę międzynarodową polskim przedsiębiorstwom i – zdaniem MRiT – ułatwi kontakt firmom z zagranicy, które chciałaby nawiązać współpracę z polskimi partnerami.

„Sytuacja międzynarodowa na świecie powoduje, że rośnie znaczenie sektora obronnego, dlatego przygotowaliśmy nowy portal dla tej branży” – podało ministerstwo.

Sektor obronny stanowi istotny elementy sfery gospodarczej państwa, dlatego wspieramy tę branżę sprzyjając wzrostowi konkurencyjności oraz innowacyjności polskiej gospodarki, jej umiędzynarodowienia, polityki przemysłowej, jak również efektywności inwestycji, w szczególności udziału polskiego przemysłu w inicjatywach i programach unijnych takich jak Europejski Fundusz Obronny” – wskazał resort.

Przemysł obronny ma znaczący wpływ na rozwój technologiczny polskiej gospodarki. Potencjał rozwoju tego sektora rośnie dzięki udziałowi w programach unijnych oraz zwiększaniu nakładów na obronę narodową – zaznaczyło MRiT.(PAP)

Oprac. Piotr T. Szymański
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Język polski: Jak odróżnić arkusze egzaminacyjne dla Formuły 2015 od Formuły 2023? [matury 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne z języka polskiego przeznaczone dla Formuły 2015 od Formuły 2023 są wyraźnie oznaczone. 

Matura 2024 r. Egzamin pisemny z języka polskiego. Arkusze CKE na Infor.pl o godz. 14.05
07 maja 2024

Matura 2024 r. Dziś od 9.00 egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze egzaminacyjne CKE tuż po 14.00 na Infor.pl. Udostępnimy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...