Zachodniopomorskie: Międzynarodowy szlak rowerowy

Plan międzynarodowego szlaku rowerowego liczącego prawie 7 tys. kilometrów i pozyskiwanie funduszy na rozwój infrastruktury rowerowej to tematy spotkania zorganizowanego w środę w Szczecinie przez Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa.

Na spotkaniu "Polityka rowerowa a skuteczne pozyskiwanie funduszy pozastrukturalnych Unii Europejskiej" prezydenci miast, burmistrzowie oraz wójtowie z województwa zachodniopomorskiego zapoznali się z projektem planowanego "Szlaku Żelaznej Kurtyny", który z turystyki rowerowej ma generować dochody dla gmin.

Północna część trasy ma przebiegać wzdłuż linii dzielącej Europę do 1990 r., od Przylądka Północnego, wzdłuż granicy rosyjsko-fińskiej, następnie wzdłuż wybrzeża Bałtyku do Travemuende i dalej wzdłuż dawnej granicy między RFN a NRD. Szlak będzie się kończył nad Morzem Czarnym na granicy między Bułgarią a Turcją. W Polsce ma przebiegać wzdłuż wybrzeża Bałtyku i pokrywać się będzie w większości z już istniejącą trasą europejskiego szlaku rowerowego EuroVelo 10.

Wiceprezydent Europejskiej Federacji Cyklistów Piotr Kuropatwiński powiedział PAP, że "kiedy w Polsce mówi się rower, to chodzi o ścieżki rowerowe czyli tzw. widzialną infrastrukturę". "Na konferencji prezentujemy doświadczenia europejskie pokazujące, że rower przynosi wiele innych korzyści. To nie są tylko nakłady na ścieżki rowerowe. To są przychody generowane przez turystów, przychody wiążące się z oszczędnością nakładów na infrastrukturę komunikacyjną, poprawa jakości zdrowia i poprawa jakości kapitału społecznego" - podkreślił Kuropatwiński.

Bardzo często w gminach wydaje się olbrzymie środki na rozwój infrastruktury, ale nie uwzględnia się potrzeb niezmotoryzowanych. Chodzi o pokazanie samorządom pewnej wizji i dobre przygotowanie ich do brania udziału w konsorcjach projektowych - tłumaczył Kuropatwiński.

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...