Dolnośląskie: Instytucjami kultury będą zarządzali menedżerowie

Zarząd województwa dolnośląskiego chce rozdzielić funkcje dyrektora naczelnego i artystycznego instytucji kultury, które mu podlegają. Zmiany w pierwszej kolejności dotkną Operę Wrocławską, Teatr Polski we Wrocławiu oraz teatr w Legnicy.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa Radosław Mołoń, zmiany są związana z nowelizacją ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, która weszła w życie 1 stycznia 2012 r.

Wicemarszałek tłumaczył, że ustawa przewiduje obowiązek zatrudniania dyrektorów artystycznych na określoną ilość sezonów - od trzech do pięciu. Zgodnie z jej zapisami dyrektorzy powołani dotychczas na czas nieokreślony pozostaną na zajmowanych stanowiskach nie dłużej niż do 31 grudnia 2012 r.

"Proponowane przez nas zmiany to ogłoszenie konkursów na poszczególne stanowiska. Biorąc pod uwagę zmiany dokonane w przepisach oraz działania zmierzające do utrzymania lepszej stabilności tych instytucji kultury oraz racjonalnego nimi zarządzania, proponujemy dokonać rozdzielenia stanowiska dyrektora naczelnego od dyrektora artystycznego" - mówił Mołoń. Dodał, że zarząd województwa chciałby, aby dyrektorem naczelnym, który jednoosobowo będzie odpowiedzialny za zarządzanie instytucją, był menedżer.

Wicemarszałek poinformował, że propozycja rozdziału funkcji dyrektorskich była wielokrotnie zgłaszana przez Społeczną Radę Kultury, która funkcjonuje przy Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim i skupia przedstawicieli wszystkich środowisk artystycznych.

"Dziś konieczne jest, aby tego typu stanowisko zostało rozdzielone, po to, aby dyrektor artystyczny zajmował się tylko i wyłącznie kwestiami artystycznymi. Natomiast menedżer zarządzałby funduszami, ponieważ są to sprawy trudne, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą środki unijne" - tłumaczył Mołoń.

W pierwszej kolejność zmiany mają dotknąć Operę Wrocławską, Teatr Polski we Wrocławiu oraz legnicki Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Do czerwca powinny zostać ogłoszone konkursy na dyrektorów naczelnych tych instytucji. "Dyrektor artystyczny będzie powoływany przez zarząd województwa dolnośląskiego na wniosek dyrektora naczelnego" - mówił Mołoń.

W drugim etapie zmiany mają zostać przeprowadzone w pozostałych instytucjach artystycznych, dla których jedynym organizatorem jest województwo dolnośląskie. Są wśród niech: Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, Filharmonia Sudecka, Wrocławskie Teatr Pantomimy czy Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze.

Sektor publiczny
Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Gdzie wyniki matury z języka polskiego 2024 r.? Na Infor.pl. Tuż po 14.00
07 maja 2024

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik przed rozpoczęciem egzaminu powiedział PAP, że do CKE nie dotarły informacje o nieprawidłowościach, które mogłyby mieć wpływ na przebieg egzaminu. "Wygląda na to, że egzamin wszędzie rozpocznie się o czasie" - dodał.

Matura 2024 r. Egzamin pisemny z języka polskiego. Arkusze CKE na Infor.pl o godz. 14.05
07 maja 2024

Matura 2024 r. Od godz. 9.00 trwa egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze egzaminacyjne CKE tuż po 14.00 na Infor.pl. Udostępnimy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...