Zielona Góra: Ok. 30 mln zł na budowę nowej siedziby celników

Około 30 mln zł to wartość inwestycji związanej z budową nowej siedziby dla celników w Zielonej Górze. Prace przy budowie Urzędu i Oddziału Celnego rozpoczęły się latem ub. roku. W piątek odbędzie się wmurowanie aktu erekcyjnego.

Jak poinformowała rzecznik Izby Celnej w Rzepinie Beata Downar-Zapolska, budynek urzędu i oddziału wraz z niezbędnym placem i pozostałą infrastrukturą staną na 2,5-hektarowej działce przy zbiegu ul. Słubickiej i Kostrzyńskiej, na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Grunt pod inwestycję przekazały Służbie Celnej władze Zielonej Góry za symboliczny 1 proc. jego wartości.

W ramach inwestycji powstaje budynek biurowy (urzędu i oddziału) o powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych, magazyny i pomieszczenia kontrolne o powierzchni 1,5 tys. metrów kwadratowych oraz parkingi, place, chodniki i jezdnie, których łączna powierzchnia przekracza 15 tys. metrów kwadratowych.

Dotychczas uzbrojono teren, w budynku głównym stropem zamknięto parter, a w przypadku drugiego budynku niebawem to nastąpi.

Zakończenie całej inwestycji planowane jest na wrzesień 2015 roku. Zadanie jest finansowane z Budżetu Państwa w ramach programu "Modernizacja Służby Celnej w latach 2009-2011".

"Inwestycja w Zielonej Górze to nowoczesny kompleks obiektów administracji celnej, przeznaczony przede wszystkim dla przedsiębiorców zajmujących się obrotem towarowym. Do tej pory uciążliwe było to, że oddział celny mieścił się w innym miejscu niż urząd. Klient krążył między ulicami Westerplatte a Zimną" - powiedziała rzecznik.

Dodała, że nowa siedziba sprawi, że klienci będą mieli do dyspozycji wygodny parking, a 156 celników pracujących w Zielonej Górze budynki przystosowane do przeprowadzania kontroli i nowoczesne magazyny.

Urząd i Oddział Celny w Zielonej Górze wchodzą w skład Izby Celnej w Rzepinie, która swoim zasięgiem obejmuje teren woj. lubuskiego. W tej Izbie pracuje obecnie 618 celników. (PAP)

Sektor publiczny
EAPN Polska: Ok. 2,5 mln Polaków żyje poniżej minimum egzystencji [RAPORT]
17 paź 2024

EAPN Polska opublikowała raport Poverty Watch 2024 "Monitoring ubóstwa i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce 2023-2024". W raporcie wskazano, że Polska jest na krawędzi kryzysu społecznego. Z raportu wynika, że w 2023 r. prawie co piętnasty Polak żył w skrajnej biedzie, a niemal połowa społeczeństwa borykała się z różnymi formami wykluczenia.

Przewodniczący KEP: Udział w lekcjach religii lub etyki powinien być obowiązkowy
17 paź 2024

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusza Wojdy uczniowie, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, powinni w tym czasie chodzić na lekcje etyki. Udział w jednej z tych lekcji powinien być obowiązkowy.

Wiadomo już, dlaczego wieloryby mylą plastik z pożywieniem
17 paź 2024

Badanie przeprowadzone w Duke University wykazało, że plastikowe śmieci odbijają dźwięk podobnie, jak niektóre organizmy, na które polują głęboko nurkujące walenie. To dlatego wieloryby tak często mylą plastik z pożywieniem. 

Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?
16 paź 2024

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

Ile w tym roku zapłacimy za karnety na stoki narciarskie?
15 paź 2024

Chociaż dopiero co rozpoczęła się jesień, Podhale już zaczęło przygotowania do sezonu zimowego. W przedsprzedaży można już kupić karnety na stoki narciarskie. Ile zapłacimy w tym roku? 

Kobiety w ciąży już mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi
15 paź 2024

Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach POZ. Na tę chorobę od początku roku zachorowało już niemal 17 tys. osób, a 3 tys. pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich. 

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.
14 paź 2024

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów
14 paź 2024

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
14 paź 2024
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają
14 paź 2024

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

pokaż więcej
Proszę czekać...