Śląskie: Szpital w Tychach wznawia działalność

Wygaszony przed prawie dwoma tygodniami szpital w Tychach wznawia w piątek działalność w nowej formule organizacyjno-prawnej. Do dyspozycji pacjentów będzie łącznie ponad czterysta łóżek. Oddziały szpitalne będą przyjmowały pacjentów od ósmej rano.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny został powołany w miejsce wygaszonego 19 maja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 im. prof. Gasińskiego. Placówka od lat borykała się z problemami finansowymi. Decyzją radnych sejmiku województwa śląskiego został wygaszony, ponieważ dług uniemożliwiał dalsze prowadzenie działalności i leczenie pacjentów.

W ubiegłym tygodniu szpital, powołany w nowej formule organizacyjno-prawnej, uzyskał kontrakty z NFZ na leczenie szpitalne w wysokości ok. 18,6 mln zł. Leczenie szpitalne przejmuje spółka Megrez, w której 100 proc. udziałów będzie należeć do woj. śląskiego, natomiast przychodnie pozostaną w strukturze SP ZOZ.

Wojciech Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach powiedział PAP, że dopinane są szczegóły formalne związane z wykupem udziałów na kwotę 546 tys. zł od Funduszu Górnośląskiego, do którego należy spółka Megrez. "Za około dwa tygodnie będziemy już jej właścicielami" - dodał.

Jak poinformował w czwartek PAP wiceprezes spółki Megrez Krzysztof Leki, o północy z czwartku na piątek zostanie otwarta izba przyjęć, z kolei o ósmej rano w piątek uruchomione zostaną oddziały: dermatologiczny, otolaryngologiczny, okulistyczny, internistyczny (zabezpieczy także przypadki kardiologiczne), geriatryczny, neonatologiczny, a także oddziały ginekologii i położnictwa, rekonstrukcji narządów ruchu - urazówka oraz obserwacyjno-zakaźny dla dorosłych.

Od 1 czerwca szpital rozpocznie również leczenie pacjentów na intensywnej terapii.

Drugi oddział internistyczny ruszy prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, a 15 czerwca powinna zostać uruchomiona chirurgia ogólna i neurologia. W przypadku tych dwóch ostatnich rodzajów świadczeń, w śląskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia nadal toczy się postępowanie konkursowe.

W szpitalu pracę może znaleźć ok. 516 osób, w tym 70 lekarzy oraz 290 pielęgniarek i położnych - przed wygaszeniem szpitala zatrudnionych było ok. 460 pielęgniarek i położnych.

Przekształcony szpital będzie dysponował łącznie 444 łóżkami, będzie ich mniej więcej o 100 mniej niż wcześniej.(PAP)

Sektor publiczny
EAPN Polska: Ok. 2,5 mln Polaków żyje poniżej minimum egzystencji [RAPORT]
17 paź 2024

EAPN Polska opublikowała raport Poverty Watch 2024 "Monitoring ubóstwa i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce 2023-2024". W raporcie wskazano, że Polska jest na krawędzi kryzysu społecznego. Z raportu wynika, że w 2023 r. prawie co piętnasty Polak żył w skrajnej biedzie, a niemal połowa społeczeństwa borykała się z różnymi formami wykluczenia.

Przewodniczący KEP: Udział w lekcjach religii lub etyki powinien być obowiązkowy
17 paź 2024

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusza Wojdy uczniowie, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, powinni w tym czasie chodzić na lekcje etyki. Udział w jednej z tych lekcji powinien być obowiązkowy.

Wiadomo już, dlaczego wieloryby mylą plastik z pożywieniem
17 paź 2024

Badanie przeprowadzone w Duke University wykazało, że plastikowe śmieci odbijają dźwięk podobnie, jak niektóre organizmy, na które polują głęboko nurkujące walenie. To dlatego wieloryby tak często mylą plastik z pożywieniem. 

Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?
16 paź 2024

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

Ile w tym roku zapłacimy za karnety na stoki narciarskie?
15 paź 2024

Chociaż dopiero co rozpoczęła się jesień, Podhale już zaczęło przygotowania do sezonu zimowego. W przedsprzedaży można już kupić karnety na stoki narciarskie. Ile zapłacimy w tym roku? 

Kobiety w ciąży już mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi
15 paź 2024

Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach POZ. Na tę chorobę od początku roku zachorowało już niemal 17 tys. osób, a 3 tys. pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich. 

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.
14 paź 2024

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów
14 paź 2024

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
14 paź 2024
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają
14 paź 2024

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

pokaż więcej
Proszę czekać...