Krosno miastem szkła

Akt lokacji Krosna jako miasta szkła podpisano w sobotę na miejscowym rynku. Szklarskie tradycje miasta ma przypominać m.in. otwarte Centrum Dziedzictwa Szkła. Jego przedstawiciele przyjęli od prezydenta Krosna symboliczne szklane klucze do bram miasta.

W Centrum swoje miejsce znalazły m.in. ekspozycja wzornictwa szkła, wystawa o historii szklarstwa oraz galeria nowości. Turystom Centrum zostanie udostępnione pod koniec czerwca.

"Od 90 lat Krosno w kraju i za granicą najczęściej jest kojarzone ze szkłem. Dlatego też miasto postanowiło wykorzystać ten temat do swojej promocji turystycznej" - powiedział prezydent miasta Piotr Przytocki.

Dodał, że "Krosno i okolice - zwane przez niektórych szklanym zagłębiem - są największym w Polsce skupiskiem hut szkła gospodarczego oraz pracowni artystycznych". "Niektóre z nich, np. Krośnieńskie Huty Szkła +Krosno+, pracują nieprzerwanie od początku lat 20. minionego stulecia" - zauważył Przytocki.

Według niego "Centrum ma przypominać, że Krosno jest jednym z kluczowych ośrodków hutnictwa szkła na świecie, a tutejsze wyroby od pokoleń stanowią podstawowy element wyposażenia i wystroju tysięcy gospodarstw domowych".

"Tutaj też tworzyli i tworzą najwybitniejsi projektanci. Zresztą ich prace będzie można obejrzeć w Centrum" - podkreślił prezydent Krosna.

W ramach projektu powstał także piec szklarski, gdzie turyści samodzielnie będą mogli formować wyroby szklane. W mieście rozmieszczono elementy architektury szklanej, zaś w galerii będą prezentowane najnowsze wyroby podkarpackich hut.

Podczas uroczystości lokacji Krosna jako miasta szkła z 453 serduszek utworzono duże szklane serce. "Każdy miał szanse, żeby serduszko z jego nazwiskiem lub nazwiskiem bliskiej osoby zostało przyklejone do szklanej tafli dużego serca. Właściciele serduszek mogli je zarezerwować za pośrednictwem strony internetowej Centrum" - przypomniał Dawid Iwaniec ze spółki zarządzającej Centrum.

Rezerwacja serduszek trwała do wyczerpania wolnych miejsc. Ich wysokość wynosi 4,5 cm, a dużego serca ponad 160 cm Szklane serce w Centrum Dziedzictwa Szkła będzie eksponowane przez kilka miesięcy, a potem ma zostać zlicytowane na cele charytatywne.

W trakcie imprezy towarzyszącej podpisaniu aktu lokacji miasta szkła m.in. koncertował zespół grający na szkle. Z kolei opowieść o odkryciu szkła przez Fenicjan przygotowała ukraińska malarka Ksenia Simonova, dla której piasek jest tworzywem, z którego powstają jej prace.

Koszt budowy Centrum Dziedzictwa Szkła to ok. 23,5 mln zł, z czego ponad 7 mln zł pochodzi ze środków unijnych.(PAP)

Sektor publiczny
EAPN Polska: Ok. 2,5 mln Polaków żyje poniżej minimum egzystencji [RAPORT]
17 paź 2024

EAPN Polska opublikowała raport Poverty Watch 2024 "Monitoring ubóstwa i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce 2023-2024". W raporcie wskazano, że Polska jest na krawędzi kryzysu społecznego. Z raportu wynika, że w 2023 r. prawie co piętnasty Polak żył w skrajnej biedzie, a niemal połowa społeczeństwa borykała się z różnymi formami wykluczenia.

Przewodniczący KEP: Udział w lekcjach religii lub etyki powinien być obowiązkowy
17 paź 2024

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusza Wojdy uczniowie, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, powinni w tym czasie chodzić na lekcje etyki. Udział w jednej z tych lekcji powinien być obowiązkowy.

Wiadomo już, dlaczego wieloryby mylą plastik z pożywieniem
17 paź 2024

Badanie przeprowadzone w Duke University wykazało, że plastikowe śmieci odbijają dźwięk podobnie, jak niektóre organizmy, na które polują głęboko nurkujące walenie. To dlatego wieloryby tak często mylą plastik z pożywieniem. 

Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?
16 paź 2024

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

Ile w tym roku zapłacimy za karnety na stoki narciarskie?
15 paź 2024

Chociaż dopiero co rozpoczęła się jesień, Podhale już zaczęło przygotowania do sezonu zimowego. W przedsprzedaży można już kupić karnety na stoki narciarskie. Ile zapłacimy w tym roku? 

Kobiety w ciąży już mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi
15 paź 2024

Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach POZ. Na tę chorobę od początku roku zachorowało już niemal 17 tys. osób, a 3 tys. pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich. 

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.
14 paź 2024

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów
14 paź 2024

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
14 paź 2024
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają
14 paź 2024

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

pokaż więcej
Proszę czekać...