Diagnostyka alergii na NFZ – będą zmiany

Diagnostyka alergii na NFZ – będą zmiany / shutterstock

Minister Zdrowia przygotował projekt rozporządzenia zmieniający rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Chodzi oczywiście o świadczenia finansowane ze środków publicznych. Jedną z nowości będzie zmiana w zakresie diagnostyki chorób alergicznych. Zamiast obecnych zdefiniowanych paneli 10-punktowych, wprowadzony będzie panel alergenów wziewnych i pokarmowych do diagnozowania alergii, stosowanych w zależności od stanu zdrowia świadczeniobiorcy.

Diagnostyka chorób alergicznych na NFZ – co się zmieni

Ten projekt rozporządzenia zakłada wprowadzenie wyboru dla lekarzy  (czyli tzw. świadczeniodawców) zakresu badań do diagnostyki chorób alergicznych z uwzględnieniem potrzeb zdrowotnych pacjentów (czyli tzw. świadczeniobiorców), zgodnie ze wskazaniami wiedzy medycznej. 

Zamiast obecnie stosowanych zdefiniowanych paneli 10-punktowych, wprowadzony będzie panel alergenów wziewnych i pokarmowych do diagnozowania alergii, stosowanych w zależności od stanu zdrowia świadczeniobiorcy.

Zmiana ta ma na celu uzyskanie przez lekarzy możliwości kierowania na badania diagnostyczne w kierunku alergii zgodnie ze stanem zdrowia pacjenta. Ma to przyczynić się do szybszego ustalenia diagnozy, terapii oraz racjonalizacji wydatków.

Pozostałe zmiany w zakresie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Omawiane rozporządzenie ma poprawić omyłkę pisarską dotyczącą nazwy specjalizacji lekarskiej z zakresu endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

Ponadto w zakresie specjalistycznych konsultacji pediatrycznych z zakresu pulmonologii zastępuje się wpisanego lekarza specjalistę z dziedziny diabetologii i endokrynologii lekarzem specjalistą w dziedzinie chorób płuc dzieci.

Kolejną zmianą jest dopuszczenie w zakresie uzupełnionym udzielanie świadczeń przez lekarza Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, co wynika z § 12 pkt 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 maja 2023 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1225).

 

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Omawiany projekt zakłada, że nowe przepisy wejdą w życie już następnego dnia po dniu publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, tak krótki termin vacatio legis wynika z potrzeby: 
- udostępnienia świadczeniodawcom szerokiego spektrum testów do wykrywania alergii, 
- wprowadzenia prawidłowych nazw lekarzy specjalistów udzielających konsultacji z zakresu pulmonologicznej i endokrynologicznej opieki koordynowanej dla dzieci, oraz
- dostosowania zasad udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w zakresie uzupełnionym do przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 maja 2023 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego.

Źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Min. edukacji Barbara Nowacka o grupach międzyklasowych w roku szkolnym 2024/2025
09 maja 2024

Min. edukacji Barbara Nowacka potwierdza zamiar ograniczenia liczby lekcji religii do jednej w tygodniu. I tworzenie grup międzyklasowych.

Duża reforma edukacji. Co się zmieni w szkołach? Jak będzie wyglądała podstawa programowa?
09 maja 2024

Według dr Kingi Białek, koordynatorki zespołu eksperckiego ds. podstawy programowej z języka polskiego, obecność "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego na liście lektur obowiązkowych nie jest jeszcze przesądzona. Wszystkie pozycje, zwłaszcza te, które wywołały najwięcej kontrowersji, zostaną ponownie przeanalizowane.

Jak wybierać bezpieczną żywność?
08 maja 2024

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość
08 maja 2024

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

pokaż więcej
Proszę czekać...