Zachodniopomorskie: Oficjalnie otwarto lotnisko w Bagiczu

W niedzielę oficjalnie otwarto lotnisko w Bagiczu k. Kołobrzegu (Zachodniopomorskie). Obiekt znajduje się na terenie gminy Ustronie Morskie. Będzie przyjmował ruch turystyczny i czarterowy samolotów zabierających do 20 osób.

Bagicz jest 53 lotniskiem zarejestrowanym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Zgodę na jego założenie ULC wydał spółce Baltic Center Polska (BCP) w sierpniu 2010 r. Lotnisko zostało zarejestrowane 27 czerwca br. Zarządza nim powołana przez BCP spółka Lotnisko Bagicz. Dyrektor generalny tej firmy Piotr Niewiarowski poinformował w niedzielę dziennikarzy, że obsługiwane są już loty turystyczne. "Zapytania od przewoźników lotniczych dotyczące możliwości lądowań płyną do nas ciągle" - powiedział. Bagicz ma status lotniska niepublicznego, co oznacza, że starty i lądowania można na nim przeprowadzać za zgodą zarządzającego. Obiekt na razie będzie lotniskiem sezonowym.

Ruch ma odbywać się od 1 kwietnia do 31 października. Dyrektor Niewiarowski powiedział, że planowana jest rozbudowa infrastruktury m.in. o oprzyrządowanie nawigacyjne i stworzenie możliwości tankowania samolotów. Nie wykluczył, że okres funkcjonowania lotniska po kolejnych inwestycjach zostanie wydłużony. Prezes BCP Małgorzata Parzychowska-Czarnota w rozmowie z dziennikarzami zapowiedziała, że spółka chce rozwijać lotnisko m.in. włączając do niego część pasa startowego znajdującego się na terenie należącym do miasta Kołobrzeg. Prezydent tego miasta Janusz Gromek powiedział, że jest gotów przekazać BCP kołobrzeską część pasa. Na razie nie ustalono formy, w jakiej miałoby się to odbyć. Gromek dodał, że czeka na dokumenty z BCP. Pas startowy liczy 2,5 km długości. Lotnisko Bagicz wykorzystuje obecnie 1 012 m.

W otwarciu lotniska uczestniczyły w niedzielę setki widzów, dla których przygotowano pokaz Grupy Akrobacyjnej "Żelazny". Lotnisko Bagicz leży tuż przy Morzu Bałtyckim. Wybudowali je w latach 30. Niemcy. Obiekt miał charakter wojskowy. Po II wojnie światowej stacjonowały tu radzieckie siły lotnicze. Obiekt został w drugiej połowie lat 50. przebudowany pod potrzeby samolotów odrzutowych. W latach 60. Bagicz był bazą myśliwców MiG-21, w latach 70. myśliwców MiG-23. W 1989 r. samoloty zastąpiły śmigłowce szturmowe Mi-24, które znajdowały tutaj do 1991 r. Później Bagicz był miejscem startów i lądowań. Ostatnio odbywało się na nim ok. 700 operacji lotniczych rocznie. Choć otwarte w niedzielę lotnisko leży na terenie Ustronia Morskiego nikt z władz gminy nie pojawił się na uroczystościach. Gmina jest w sporze z BCP o 44 ha dzierżawionego przez spółkę terenu lotniska. Obecne władze uważają, że BCP nie wywiązało się z zawartej w 2003 r. umowy dzierżawy i próbuje odebrać firmie grunt. Prezes BCP pytana o tę sytuację, powiedziała w niedzielę, że "spółka wykonuje wszystkie swoje zobowiązania i nie ma podstaw do obaw o lotnisko". (PAP)

Sektor publiczny
EAPN Polska: Ok. 2,5 mln Polaków żyje poniżej minimum egzystencji [RAPORT]
17 paź 2024

EAPN Polska opublikowała raport Poverty Watch 2024 "Monitoring ubóstwa i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce 2023-2024". W raporcie wskazano, że Polska jest na krawędzi kryzysu społecznego. Z raportu wynika, że w 2023 r. prawie co piętnasty Polak żył w skrajnej biedzie, a niemal połowa społeczeństwa borykała się z różnymi formami wykluczenia.

Przewodniczący KEP: Udział w lekcjach religii lub etyki powinien być obowiązkowy
17 paź 2024

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusza Wojdy uczniowie, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, powinni w tym czasie chodzić na lekcje etyki. Udział w jednej z tych lekcji powinien być obowiązkowy.

Wiadomo już, dlaczego wieloryby mylą plastik z pożywieniem
17 paź 2024

Badanie przeprowadzone w Duke University wykazało, że plastikowe śmieci odbijają dźwięk podobnie, jak niektóre organizmy, na które polują głęboko nurkujące walenie. To dlatego wieloryby tak często mylą plastik z pożywieniem. 

Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?
16 paź 2024

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

Ile w tym roku zapłacimy za karnety na stoki narciarskie?
15 paź 2024

Chociaż dopiero co rozpoczęła się jesień, Podhale już zaczęło przygotowania do sezonu zimowego. W przedsprzedaży można już kupić karnety na stoki narciarskie. Ile zapłacimy w tym roku? 

Kobiety w ciąży już mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi
15 paź 2024

Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach POZ. Na tę chorobę od początku roku zachorowało już niemal 17 tys. osób, a 3 tys. pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich. 

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.
14 paź 2024

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów
14 paź 2024

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
14 paź 2024
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają
14 paź 2024

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

pokaż więcej
Proszę czekać...