Kujawsko-Pomorskie: Zakończono projekt energii solarnej w Łubiance

Ponad 700 domów prywatnych i budynków użyteczności publicznej wyposażono w systemy baterii słonecznych na terenie gminy Łubianka. Program instalacji ekologicznych źródeł energii udało się zrealizować dzięki funduszom unijnym.

"Przyjazne środowisku, niedrogie w eksploatacji instalacje, wykorzystujące energię solarną pozwalają znacznie ograniczyć wydatki związane z podgrzewaniem wody. Wspieramy samorządy lokalne i mieszkańców regionu w zakupie tych urządzeń wykorzystując przy tym środki finansowe z Unii Europejskiej" - podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki podczas uroczystości podsumowującej projekt.

W Łubiance 695 zestawów kolektorów słonecznych zainstalowano w ciągu ostatniego roku na domach prywatnych. Kolejnych piętnaście pojawiło się na budynkach użyteczności publicznej, między innymi: Urzędzie Gminy, Gminnym Centrum Kultury, szkołach w Łubiance, Pigży, Brąchnowie i Warszewicach, orlikach i świetlicach wiejskich.

Wartość całego projektu to ponad 8,3 mln złotych, a dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyniosło 6,2 mln złotych.

"W trakcie realizacji podobnych przedsięwzięć są też gminy Łysomice i Chełmża. Instalacja solarnych kolektorów cieplnych zakończyła się już w szpitalu powiatowym w Świeciu, oraz w budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu" - zaznaczył marszałek.

W gminie Łysomice realizacja projektu obejmuje montaż instalacji w 584 gospodarstwach domowych i 21 budynkach publicznych, między innymi wszystkich szkołach, orlikach i świetlicach. W gminie Chełmża instalacje będą źródłem ciepłej wody dla 447 gospodarstw domowych i 14 budynków publicznych.

Szpital w Świeciu oraz samorządy gminy Łubianka, Chełmża i Łysomice otrzymały wsparcie w ramach ogłoszonego przez samorząd województwa w 2010 roku konkursu dotyczącego rozwijania infrastruktury energetycznej przyjaznej środowisku. O dofinansowanie na zakup i instalację kolektorów słonecznych mogły ubiegać się między innymi instytucje i samorządy lokalne.

Działający już od lutego 2011 roku nowy system grzania wody oraz wspomagania ogrzewania i klimatyzacji pomieszczeń w Urzędzie Marszałkowskim oprócz energii słonecznej wykorzystuje też energię geotermalną, pozyskiwaną dzięki odwiertom o głębokości blisko 200 metrów, zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie głównego gmachu. Zapewnia ciepłą wodę w całym kompleksie, a także ogrzewanie i wspomaganie klimatyzacji w jego nowej części.

Mieszkańcy regionu planujący montaż instalacji solarnych mają również możliwość ubiegania się o udzielenie preferencyjnych kredytów bankowych z dopłatami do oprocentowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Samorządom i podmiotom gospodarczym fundusz udziela preferencyjnych pożyczek na ten cel z możliwością 30-procentowego umorzenia. (PAP)

Sektor publiczny
Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Język polski: Jak odróżnić arkusze egzaminacyjne dla Formuły 2015 od Formuły 2023? [matury 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne z języka polskiego przeznaczone dla Formuły 2015 od Formuły 2023 są wyraźnie oznaczone. 

Matura 2024 r. Egzamin pisemny z języka polskiego. Arkusze CKE na Infor.pl o godz. 14.05
07 maja 2024

Matura 2024 r. Od godz. 9.00 trwa egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze egzaminacyjne CKE tuż po 14.00 na Infor.pl. Udostępnimy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...