Zapaść i dyskryminacja samorządów. Miażdżący raport NIK

oprac. Olga Papiernik
rozwiń więcej
Marian Banaś / Marian Banaś / Fot. Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl / Agencja Wyborcza.pl

Marian Banaś, prezes NIK, podczas wtorkowej prezentacji wyników kontroli wpływu działań państwa na sytuację finansową samorządów, zauważył, że dochody własne samorządów były stopniowo zastępowane przez fundusze pochodzące z budżetu państwa i funduszy rządowych. Dodatkowo, większość tych środków była rozdzielana w sposób uznaniowy.

Raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący wsparcia finansowego samorządów przez państwo w okresie reform podatkowych i odbudowy gospodarki po epidemii COVID-19 wskazuje na kilka kluczowych problemów. Wyniki obu kontroli potwierdziły, że ze względu na zwiększony zakres zadań własnych nałożonych na samorządy przez władze centralne oraz dynamiczny wzrost kosztów bieżących znacząca część samorządów nie tylko doświadczyła zahamowania dynamiki dochodów, ale także doświadczyła finansowej zapaści - powiedział Banaś.

Dyskryminacja dużych miast

NIK zauważyła, że duże miasta były dyskryminowane przy podziale środków przez rząd.

Dlaczego Warszawa była dyskryminowana lub wręcz pomijana przy podziale środków dla samorządu? Dlaczego w kancelarii ówczesnego prezesa Rady Ministrów opracowano mechanizm, aby część dochodów utraciła tylko Warszawa, która w latach 2020-2023 z tego tytułu straciła niemal 800 mln zł? - mówił Banaś na konferencji.

Uzależnienie finansów samorządów od decyzji rządu

Dochody własne samorządów były coraz bardziej zastępowane dochodami transferowymi, co prowadziło do coraz większego uzależnienia ich finansów od decyzji rządu.

Spadek dochodów z tytułu PIT 

Główną przyczyną spadku dochodów własnych samorządów był spadek dochodów z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych w wyniku wprowadzenia programu Polski Ład. Samorządom nie zrekompensowano utraty tych dochodów w żaden trwały sposób.

Uznaniowy charakter dochodów transferowych

Dochody transferowe często miały uznaniowy charakter i trafiały do tych grup samorządów, które były preferowane przez organy administracji rządowej.

NIK przeprowadziła kontrolę wsparcia finansowego samorządów przez państwo w celu ustalenia, czy było ono efektywne i przyczyniło się do wyrównywania różnic w ich potencjale finansowym. Kontrola wykazała szereg nieprawidłowości.

Sektor publiczny
Min. edukacji Barbara Nowacka o grupach międzyklasowych w roku szkolnym 2024/2025
09 maja 2024

Min. edukacji Barbara Nowacka potwierdza zamiar ograniczenia liczby lekcji religii do jednej w tygodniu. I tworzenie grup międzyklasowych.

Duża reforma edukacji. Co się zmieni w szkołach? Jak będzie wyglądała podstawa programowa?
09 maja 2024

Według dr Kingi Białek, koordynatorki zespołu eksperckiego ds. podstawy programowej z języka polskiego, obecność "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego na liście lektur obowiązkowych nie jest jeszcze przesądzona. Wszystkie pozycje, zwłaszcza te, które wywołały najwięcej kontrowersji, zostaną ponownie przeanalizowane.

Jak wybierać bezpieczną żywność?
08 maja 2024

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość
08 maja 2024

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

pokaż więcej
Proszę czekać...