W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę? / ShutterStock

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

W majówkę wysokie ryzyko pożarów lasów w prawie całym kraju

W związku z pojawieniem się wysokich temperatur obniżyła się wilgotność ściółki w lasach, oznacza to zwiększone ryzyko powstania pożaru - poinformowało we wtorek Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Instytut przekazał, że w niektórych punktach pomiaru poziom wilgotności ściółki spada poniżej 10 proc., czyli do poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie.

IBL podsumował, że od początku roku odnotowano 557 pożarów lasów, z czego 329, czyli prawie 60 procent miało miejsce w kwietniu. "Przewidywane na najbliższe dni wysokie temperatury sprawią, że zagrożenie pożarowe utrzyma się na wysokim poziomie oraz rozszerzy na większy obszar kraju. Mogące wystąpić lokalne i przelotne opady w nieznacznym stopniu wpłyną na krótkotrwałe ograniczenie zagrożenia" - ostrzega instytut.

Ważne

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność i dużą rozwagę. Wystąpienie tzw. pogody pożarowej nie oznacza jedynie wysokiego ryzyka powstania pożaru (nawet od niedopałka papierosa), ale również jego szybkie rozprzestrzenianie się.

Jakie jest zagrożenie?

Wysokie ryzyko pożarów występuje na znacznym obszarze kraju. W województwach dolnośląskim, lubuskim, opolskim i podlaskim zagrożenie pożarowe jest szacowane jako duże.

Duży stopień zagrożenia występuje również w części województw: podkarpackiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego.

Z wyjątkiem obszarów górskich w pozostałej części kraju zagrożenie pożarowe jest szacowane jako średnie.

IBL zauważa, że prawie wszystkie pożary lasu powstają w wyniku działania ludzi - zarówno nieumyślnego, jak i świadomego - którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia. (PAP)

jls/ ral/

 

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
rozwiń więcej
Sektor publiczny
EAPN Polska: Ok. 2,5 mln Polaków żyje poniżej minimum egzystencji [RAPORT]
17 paź 2024

EAPN Polska opublikowała raport Poverty Watch 2024 "Monitoring ubóstwa i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce 2023-2024". W raporcie wskazano, że Polska jest na krawędzi kryzysu społecznego. Z raportu wynika, że w 2023 r. prawie co piętnasty Polak żył w skrajnej biedzie, a niemal połowa społeczeństwa borykała się z różnymi formami wykluczenia.

Przewodniczący KEP: Udział w lekcjach religii lub etyki powinien być obowiązkowy
17 paź 2024

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusza Wojdy uczniowie, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, powinni w tym czasie chodzić na lekcje etyki. Udział w jednej z tych lekcji powinien być obowiązkowy.

Wiadomo już, dlaczego wieloryby mylą plastik z pożywieniem
17 paź 2024

Badanie przeprowadzone w Duke University wykazało, że plastikowe śmieci odbijają dźwięk podobnie, jak niektóre organizmy, na które polują głęboko nurkujące walenie. To dlatego wieloryby tak często mylą plastik z pożywieniem. 

Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?
16 paź 2024

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

Ile w tym roku zapłacimy za karnety na stoki narciarskie?
15 paź 2024

Chociaż dopiero co rozpoczęła się jesień, Podhale już zaczęło przygotowania do sezonu zimowego. W przedsprzedaży można już kupić karnety na stoki narciarskie. Ile zapłacimy w tym roku? 

Kobiety w ciąży już mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi
15 paź 2024

Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach POZ. Na tę chorobę od początku roku zachorowało już niemal 17 tys. osób, a 3 tys. pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich. 

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.
14 paź 2024

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów
14 paź 2024

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
14 paź 2024
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają
14 paź 2024

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

pokaż więcej
Proszę czekać...