27 maja Dzień Samorządu Terytorialnego

27 maja Dzień Samorządu Terytorialnego / shutterstock

Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzimy co roku 27 maja jako upamiętnienie wyborów, które odbyły się do organów gmin w 1990 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

Święto to nie jest dniem wolnym od pracy.

Dzień Samorządu Terytorialnego w 2024 r.

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego prezydent Andrzej Duda odwiedzi Wielkopolskę. W piątek podczas uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego prezydent nadał odznaczenia państwowe zasłużonym przedstawicielom samorządu. Dziękował też samorządowcom za ich służbę i pracę dla rozwoju Polski.

Odznaki Honorowe za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego nadał wyróżnionym samorządowcom minister spraw wewnętrznych i administracji. Odznaka stanowi wyraz uhonorowania codziennej działalności na rzecz wspólnoty samorządowej, krzewienia idei samorządności. Nadawana jest za szczególne zasługi na rzecz samorządu terytorialnego. Odznaki będą wręczane w poszczególnych regionach przez wojewodów.

– Chciałbym przekazać wszystkim samorządowcom najlepsze życzenia i gratulacje. Po niedawnych wyborach macie silny mandat. Data 27 maja upamiętnia pierwsze wolne wybory do samorządu w 1990 r. Samorząd zmienił Polskę, zmienił nasze życie – podkreślił minister Tomasz Siemoniak w życzeniach skierowanych do samorządowców. 

Minister Tomasz Siemoniak zapewnił o pełnej współpracy z samorządowcami ze strony MSWiA. Platformą do rozmów i konsultacji jest współtworzona przez stronę rządową i samorządową Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. 

Ważna rola samorządu terytorialnego

Zgodnie z Konstytucją RP, ogół mieszkańców jednostek zasadniczego podziału terytorialnego stanowi z mocy prawa wspólnotę samorządową. Samorząd terytorialny uczestniczy zaś w sprawowaniu władzy publicznej. Przysługującą mu w ramach ustaw istotną część zadań publicznych samorząd wykonuje w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych. Gmina jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego.

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Jak zdrowie roślin wpływa na nasze życie i gospodarkę? [WYWIAD]
26 cze 2024

„Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie” to hasło kampanii #PlantHealth4Life. O tym, dlaczego zdrowie roślin jest tak ważne, dlaczego lepiej nie przywozić kwiatów z podróży i jakie straty dla gospodarki przynoszą chore rośliny opowiada Agnieszka Sahajdak, dyrektor Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej. 

Tusk zapowiada: Będzie nowe lotnisko w Baranowie pod Warszawą
26 cze 2024

Premier Donald Tusk ogłosił, że w Baranowie, niedaleko Warszawy, powstanie nowe lotnisko, które ma być najnowocześniejszym w Europie. Jednocześnie rząd zrezygnował z koncepcji budowy linii kolejowych, przecinających się w Baranowie.

Będzie lotnisko w Baranowie
26 cze 2024

Premier Donald Tusk poinformował, że powstanie port lotniczy w Baranowie pod Warszawą. Ma to być najnowocześniejsze lotnisko w Europie. 

Zakopywali odpady, grozi im do 10 lat więzienia
26 cze 2024

Zamiast utylizować śmieci, zakopywali je na prywatnym lotnisku. Do 10 lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi dziewięciu osobom, w tym właścicielom firmy zajmującej się wywozem odpadów.

Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą
26 cze 2024

Wakacje już się rozpoczęły, to dobry moment, aby przypomnieć o tym, że nawet najlepsza zabawa nie zwalnia z obowiązku przestrzegania zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą. 

Polacy przeciwko zniesieniu oceny z zachowania
26 cze 2024

Ponad 60% badanych w sondażu IBRiS dla Radia ZET wyraziło dezaprobatę wobec pomysłu ministra edukacji Barbary Nowackiej dotyczącego likwidacji ocen z zachowania. Co trzeci ankietowany popiera tę propozycję.

NSA: Skala Barthela i świadczenie pielęgnacyjne 2988 zł. Zjedzenie posiłku na łóżku. Uczesanie się [świadczenie pielęgnacyjne]
26 cze 2024

Osoba niepełnosprawna mogła sama zjeść (na łóżku) śniadanie i umyć sobie sama zęby i twarz (na łóżku albo gdy opiekunka zaprowadziła ją do łazienki). Według skali Barthela. W tej skali osoba niepełnosprawna była zależna od pomocy innej osoby (0 pkt) przy myciu całego ciała, kąpieli. 0 pkt uzyskała też za poruszanie się po płaskich powierzchniach. Tak samo za kryterium wchodzenia i schodzenia po schodach. Przy czynnościach ubierania się i rozbierania – 5 pkt. WSA uznał, że potrzebuje pomocy, ale może wykonywać połowę takich czynności bez pomocy.

Ile i jak można dorobić do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego od czerwca do sierpnia 2024 r.?
25 cze 2024

ZUS informuje, że nauczyciele, którzy skorzystali z możliwości przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, nie muszą rezygnować z aktywności zawodowej. Ale jeżeli chcą ponownie podjąć pracę, powinni przestrzegać pewnych ograniczeń, by ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia. 

Ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami dla 10 województw. Idzie upał
25 cze 2024

Kalendarzowe i astronomiczne lato dopiero się rozpoczęło, a już Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami w najbliższych dniach. W 10 województwach prawdopodobieństwo upałów wynosi 85 proc. 

Wcześniejsza emerytura dla wszystkich? Czy uda się w 2025 r.?
24 cze 2024

Możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę przez nauczycieli wchodzi w życie 1 września 2024 r. Jedna kwestia to to, że nie wszyscy mogą z niej skorzystać. A druga, że nie zawsze będzie się to opłacać. Związek Nauczycielstwa Polskiego zachęca do dokładnego przeanalizowania wszystkich "za" i "przeciw", zanim podejmie się decyzję. 

pokaż więcej
Proszę czekać...