Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
nastolatek dziecko dziewczyna komórka telefon smartfon internet / Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci / Shutterstock

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Nowa funkcja w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel usługa Bezpiecznie w sieci funkcjonuje już od 13 sierpnia 2024 r. Od 11 września do aplikacji została wprowadzona nowa funkcja Baza wiedzy.

Nowa funkcja pomaga w bezpiecznym poruszaniu się w sieci. Podpowiada, jak chronić dane i unikać zagrożeń w Internecie. Za informacje zawarte w Bazie odpowiadają obecnie specjaliści CERT Polska, dzięki czemu jest ona sprawdzonym podręcznym źródłem informacji.

Baza wiedzy – jak to działa

Po wejściu do usługi Bezpiecznie w sieci w aplikacji mObywatel użytkownik zobaczy na ekranie powitalnym dodatkową funkcję Baza wiedzy oznaczoną ikoną żarówki. Wystarczy kliknąć w tę opcję, aby przejść do listy tematów związanych z zagrożeniami w Internecie. Na start usługi są to:

  • „Uważaj na fałszywe inwestycje w sieci!”,
  • „Uważaj na oszustwa telefoniczne!”,
  • „[…] Dowiedz się, jak zgłaszać incydenty! […]”.

Po wyborze któregoś z tematów użytkownik ma możliwość zapoznania się z artykułem rozwijającym dane zagadnienie. W przypadku wybranych treści może też przejść na stronę CERT Polska, która otworzy się w przeglądarce.

Konieczna aktualizacja aplikacji mObywatel

Aby móc korzystać z Bazy wiedzy, należy pobrać aktualizację mObywatela oznaczoną jako 4.41 ze sklepów Google Play i App Store. Aktualizacja jest wprowadzana stopniowo i może być niewidoczna u części użytkowników, dlatego też należy uzbroić się w cierpliwość. Każda zainteresowana osoba będzie mogła używać Bazy wiedzy najszybciej, jak to możliwe.

Warto korzystać z najnowszej wersji aplikacji mObywatel, nie tylko ze względu na zmiany w usługach, ale i na poprawki bezpieczeństwa oraz błędów. 

Sektor publiczny
Jak obliczyć nagrodę jubileuszową nauczyciela, co z godzinami nadmiarowymi i zastępstwami? RIO: Zasady jak przy ekwiwalencie za urlop wypoczynkowy
19 wrz 2024

Okazuje się, że obliczanie nagród jubileuszowych dla nauczycieli wywołuje wątpliwości prawne. Chodzi tu głównie o uwzględnianie godzin nadmiarowych. Wyjaśnień w tej sprawie udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. 

Transport z pomocą humanitarną zwolniony z opłat, w celu usprawnienia w dostarczaniu środków poszkodowanym w powodzi
18 wrz 2024

Ministerstwo Infrastruktury podjęło decyzję o zwolnieniu z poboru opłat pojazdów dostarczających pomoc humanitarną. Jest to reakcja ministerstwa na sytuację powodziową oraz w celu usprawnienia w dostarczaniu pomocy poszkodowanym w powodzi.

Jak nauczyciel może być wsparciem dla ucznia chorego na nowotwór?
17 wrz 2024

Gold September (Złoty Wrzesień) to Międzynarodowy Miesiąc Świadomości Nowotworów u Dzieci. W Polsce nawet 2,5 tys. dzieci w wieku szkolnym może być w trakcie leczenia onkologicznego. Jak nauczyciele mogą wspierać dzieci chore na nowotwór?

ZUS przypomina o specjalnym zasiłku. W przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola lub żłobka
18 wrz 2024

ZUS informuje w związku z powodzią, że zgodnie z komunikatem Ministerstwa Edukacji Narodowej od 16 września 2024 r. zostały zawieszone zajęcia w szkołach i placówkach edukacyjnych w 4 województwach, które są najbardziej narażone na skutki powodzi. W sumie dotyczy to około 420 placówek. ZUS przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego.

 

Prawo do 10-dniowej nieobecności w pracy dla pracowników z terenów objętych powodzią
18 wrz 2024

Rząd wprowadza prawo do 10-dniowej nieobecności w pracy dla pracowników z terenów objętych powodzią. Pracownicy zachowają prawo do części wynagrodzenia, liczonego od pensji minimalnej. Natomiast PIP apeluje do pracodawców, by niezależnie od treści przepisów ustawy powodziowej i prawa pracy, w relacji z pracownikami byli elastyczni i z empatią podchodzili do ich potrzeb.

PFRON: Pomoc dla osób niepełnosprawnych poszkodowanych przez powódź
17 wrz 2024

PFRON uruchomił pomoc dla powodzian. Osoby z niepełnosprawnością poszkodowane przez powódź mogą uzyskać pomoc w ramach „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

Pomoc społeczna po powodzi: Zostałeś dotknięty powodzią? Sprawdź, jakie wsparcie Ci przysługuje
17 wrz 2024

Pomoc społeczna po powodzi. Dowiedz się, jak uzyskać wsparcie finansowe do 10 tys. zł na najpilniejsze potrzeby, oraz jak starać się o środki na odbudowę domu czy remont budynków gospodarczych. Nie zwlekaj – wniosek musisz złożyć w odpowiednim Ośrodku Pomocy Społecznej nie później niż 30 dni od zdarzenia. Sprawdź też informacje o pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.

Wykaz gmin poszkodowanych w wyniku powodzi [rozporządzenie Rady Ministrów]
17 wrz 2024

Opublikowane zostało rządowe rozporządzenie w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie. Co zawiera treść tego nowego rozporządzenia?

QUIZ Gdzie zjesz te słodkości? 10/10 tylko dla smakoszy
17 wrz 2024
Gdzie skosztujesz baklavy? Gdzie zjesz cannolo, a gdzie kulfi? Sprawdź, czy znasz pochodzenie popularnych słodkości.
Czy w Polsce łatwo otrzymać medyczną marihuanę?
16 wrz 2024

Korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania medycznej marihuany w leczeniu różnych schorzeń są coraz bardziej doceniane na całym świecie, w tym w Polsce. Od 2017 r. medyczna marihuana została zgodnie z prawem dopuszczona w Polsce jako środek leczniczy i może być przepisywana przez lekarzy w leczeniu wielu chorób i zaburzeń. 

pokaż więcej
Proszę czekać...