mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami
REKLAMA
REKLAMA
Rozszerzanie funkcjonalności aplikacji mObywatel
Aplikacja mObywatel zawiera m.in. cyfrowy dowód osobisty, prawo jady i inne dokumenty. Za jej pomocą można zastrzec swój numer PESEL, składać różne wnioski jak np. o bon energetyczny. Aplikacja pozwala również na kontakt z administracją publiczną np. przez ePUAP. Aplikacja mObywatel jest niezwykle popularna, łącznie pobrano ją 19 mln razy.
REKLAMA
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, w rozmowie z PAP podkreślił, że resort cyfryzacji cały czas stawia na rozszerzenie funkcjonalności aplikacji mObywatel. Przypomniał, że w połowie sierpnia w aplikacji pojawiła się nowa usługa Bezpiecznie w sieci. - Przez aplikację można zgłosić incydenty i oszustwa w internecie. Można też zgłosić tzw. oszukańcze SMS-y, strony, które próbują wprowadzić nas w błąd, wyłudzić dane osobowe, czy pieniądze – wyjaśnił.
Implementacja ePłatności do mObywatela
Resort cyfryzacji pracuje obecnie nad implementacją usługi ePłatności. Gawkowski wyjaśnił, że w tym roku mają zakończyć się pilotaże, które prowadzone są w 60 gminach. - W pierwszej połowie 2025 r. chcemy przeprowadzić niezbędną legislację w tej sprawie, a do końca roku usługa miałaby objąć cały kraj – poinformował.
Dzięki usłudze ePłatności mieszkańcy pilotażowych miast mogą za pośrednictwem mObywatela opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.
REKLAMA
REKLAMA