Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Body leasing to dobry sposób na rozwiązanie problemów kadrowych w sektorze publicznym / ShutterStock

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

Model działania oparty na outsourcingu pozwala na sprawne realizowanie zadań przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad budżetem.

Firmom z sektora publicznego najmocniej doskwiera brak specjalistów IT

Sektor publiczny musi nieustannie stawiać czoła szybko zmieniającym się wymaganiom technologicznym. Instytucje coraz częściej korzystają z innowacyjnych rozwiązań, które usprawniają funkcjonowanie i podnoszą jakość usług oferowanych obywatelom.
Problem stanowi jednak niedobór wykwalifikowanych specjalistów IT związany między innymi z ograniczonymi zasobami finansowymi.

W administracji państwowej rośnie zapotrzebowanie na zaawansowane technologie informacyjne i komunikacyjne, jednak wiele jednostek zmaga się z niedoborem kadr o odpowiednich kompetencjach technicznych.
Rzeczowych informacji na ten temat dostarcza publikacja Wykorzystanie technologii informacyjnych w zarządzaniu publicznym w Polsce. Podkreślono w niej, że brak dostępu do odpowiednich zasobów spowalnia rozwój e-administracji oraz innych projektów technologicznych.
Wyzwania stojące przed sektorem publicznym w Polsce obejmują konieczność interoperacyjności systemów, integracji danych na poziomie krajowym i międzynarodowym, a także spełnienie standardów unijnych.

Jak wyjaśnia Anna Wójcik, HR Business Partner w Simplicity sp. z o.o., body leasing dostarcza instytucjom publicznym elastyczne rozwiązania, umożliwiając zatrudnianie ekspertów, którzy posiadają wiedzę niezbędną do realizacji tych zadań.
Model outsourcingowy oferuje możliwość szybkiego pozyskania wykwalifikowanych pracowników bez potrzeby tworzenia nowych etatów, co jest szczególnie korzystne przy krótkotrwałych lub skomplikowanych projektach technologicznych.
– Instytucje publiczne otrzymują w ten sposób możliwość tymczasowego zatrudnienia specjalistów IT o odpowiednich kwalifikacjach, bez konieczności ponoszenia regularnych kosztów związanych z rekrutacją, zatrudnieniem oraz utrzymaniem pracowników –  tłumaczy Anna Wójcik.

Przez brak pieniędzy opóźnia się cyfryzacja sektora publicznego

Jednym z najważniejszych wyzwań w realizacji projektów technologicznych w sektorze publicznym jest czas. Jak wynika ze wspomnianej wcześniej publikacji, podstawową barierą w rozwoju elektronicznej administracji w Polsce były i w dalszym ciągu są ograniczone zasoby finansowe.
Brak środków prowadził do opóźnienia wdrożenia nowych technologii. Na przykład w czasie, gdy przeciętny obywatel Unii Europejskiej miał dostęp do około 10 podstawowych usług publicznych realizowanych drogą elektroniczną, dla przeciętnego Polaka były to zaledwie cztery usługi.

Ze względów finansowych instytucje publiczne przeważnie nie mogą sobie pozwolić na długotrwałe zatrudnienie sztabu specjalistów. Jednocześnie w tym sektorze najczęściej dostarczanymi usługami są procesy związane z uzyskiwaniem dokumentów tożsamości, rejestracją przedsiębiorstw czy składaniem deklaracji podatkowych.
Działania te są obarczone ogromną odpowiedzialnością, dlatego wdrożeniem muszą zająć się eksperci.

– Model body leasingu pozwala instytucjom publicznym uzyskać elastyczny dostęp do specjalistów o kwalifikacjach niezbędnych podczas realizacji wybranych projektów. Oznacza to, że organizacje mogą korzystać ze wsparcia ekspertów dokładnie, gdy tego potrzebują i dokładnie w zakresie jakiego oczekują, bez konieczności tworzenia nowych stanowisk pracy – tłumaczy ekspertka.
– W ten sposób sektor publiczny może szybko reagować na dynamiczne zmiany technologiczne i regulacyjne związane z koniecznością wdrażania kolejnych systemów. Body leasing pozwala więc zoptymalizować koszty obowiązkowych procedur przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości usług. Rozwiązanie to jest również niezwykle przydatne w sytuacjach kryzysowych wymagających podjęcia natychmiastowego działania – dodaje Anna Wójcik.

Zewnętrzni eksperci podnoszą kompetencje pracowników, to dodatkowa zaleta body leasingu

Body leasing wspiera sektor publiczny w zakresie braków kadrowych oraz przyczynia się do rozwoju kompetencji wewnętrznych.
Współpraca z zewnętrznymi ekspertami umożliwia pracownikom administracji publicznej zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności niezbędnych w kontekście dalszego wdrażania kolejnych innowacyjnych rozwiązań.
Braki w edukacji informatycznej są jedną z głównych barier cyfryzacji. Wiele urzędów nie dysponuje strategią rozwoju technologicznego. W obliczu tych trudności body leasing staje się wartościowym uzupełnieniem w procesie podnoszenia kwalifikacji.

Zewnętrzni eksperci nie tylko dostarczają wiedzę oraz realizują technologiczne aspekty wdrożeń, ale również wprowadzają do zespołów wewnętrznych najlepsze praktyki i nowoczesne podejście do zarządzania projektami IT.
Dzięki temu administracja publiczna może skutecznie realizować bieżące projekty oraz budować kompetencje przydatne podczas dalszego rozwoju.

Sektor publiczny
Kto może dostać bon senioralny? Zasady przyznawania nowego świadczenia przez gminę właściwą ze względu na miejsce zamieszkania seniora
16 paź 2024

Zasady dotyczące przyznawania bonu senioralnego wskazują, że cały proces będzie odbywała się na poziomie gminy. Przyznanie bonu senioralnego oraz określenie jego wartości nastąpi więc na wniosek osoby uprawnionej, składany do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania seniora.

Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?
16 paź 2024

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

Ile w tym roku zapłacimy za karnety na stoki narciarskie?
15 paź 2024

Chociaż dopiero co rozpoczęła się jesień, Podhale już zaczęło przygotowania do sezonu zimowego. W przedsprzedaży można już kupić karnety na stoki narciarskie. Ile zapłacimy w tym roku? 

Kobiety w ciąży już mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi
15 paź 2024

Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach POZ. Na tę chorobę od początku roku zachorowało już niemal 17 tys. osób, a 3 tys. pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich. 

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.
14 paź 2024

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów
14 paź 2024

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
14 paź 2024
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają
14 paź 2024

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

Z czym mierzą się dzisiejsi nauczyciele?
14 paź 2024

To w dużej części na nauczycielach ciąży odpowiedzialność kształtowania przyszłych pokoleń. Wciąż jednak czują się oni niedoceniani. Za małe zarobki, dyskryminacja ze względu na wiek, przeciążenie pracą sprawiają, że wypalenie zawodowe staje się coraz częstszym problemem. Z jakimi wyzwaniami mierzą się nauczyciele na co dzień? 

MS: Zakaz rodzicom odbioru dzieci spod szatni albo świetlicy. Czy min. edukacji B. Nowacka uruchomi interwencje kuratorów w szkołach
12 paź 2024

Szkoły wprowadzają zakazy wejścia rodziców do … szkół. Np. w okolice szatni albo świetlicy. To efekt ustawy Lex Kamilek i wadliwego sposobu interpretowania zapisów tej ustawy przez dyrektorów szkół. Dyrektorzy wymyślili sobie, że mają prawo zakazać rodzicom np. odprowadzenia syna albo córki pod szatnię (nie chodzi o wejście do szatni, tylko odprowadzenie dziecka pod szatnię). Z sygnałów dochodzących do redakcji wynika, że nieprzyjemności mają rodzice, którzy w ogóle chcą wejść do budynku szkoły bez zezwolenia pracownika szkoły. Rodzice rzekomo naruszają "strefy bezpieczeństwa" ustanawianie przez dyrektorów szkół.

pokaż więcej
Proszę czekać...