Odbudowa kompetencji samorządów. Ruszyły prace nad zmianami

Tomasz Siemoniak / Odbudowa kompetencji samorządów. Ruszyły prace nad zmianami / Albert Zawada / PAP

Odbudowa kompetencji samorządów. Ruszyły prace nad zmianami dotyczącymi zwiększenia autonomii samorządów i odbudowy ich kompetencji. Szef MSWiA Tomasz Siemoniak otrzymał w poniedziałek dokument zawierający propozycje od samorządowców.

W poniedziałek, 4 października w siedzibie MSWiA odbyła się konferencja prasowa po spotkaniu z samorządowcami. Tematem spotkania był propozycje strony samorządowej dotyczące przywrócenia autonomii samorządom, w tym także prowadzące do poprawy jakości usług publicznych oraz zmierzające do wdrażania konstytucyjnej zasady pomocniczości.

Odbudowa kompetencji samorządów

Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak poinformował, że resort administracji rusza do pracy nad ustawą, która zmieni kwestie ważne dla samorządowców. Dodał, że przed konferencją otrzymał od samorządowców projekt ustawy. Przypomniał, że rząd umówił się ze stroną samorządową, że po nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wspólnie z samorządowcami rozpoczną prace nad ustawą zmieniającą kwestie ważne dla samorządów. Umówiliśmy się z liderami polskiego samorządu terytorialnego, że czas na naprawę, czas na odwrócenie tych złych zmian, które w latach 2015 – 2023 dotknęły polski samorząd terytorialny. To było odbieranie kompetencji, to było odbieranie pieniędzy, to było uznaniowe dzielenie pieniędzy, które preferowało tych, którzy byli posłuszni w centralnej władzy – powiedział. Zdaniem Siemoniaka, w wyżej wymienionych latach, zmniejszana była rola samorządów. Zaznaczył, że w tym samym czasie samorządy pokazały, że potrafią działać w warunkach kryzysowych, jak np. pandemia Covid-19, czy napływ uchodźców z Ukrainy.

Ruszyły prace nad projektem ustawy

Szef MSWiA zapowiedział, że strona rządowa wraz z samorządową rozpocznie analizowanie zaproponowanych przez samorząd zmian. To są po prostu konkretne zapisy, więc bardzo to ułatwia pracę po stronie rządowej i będę chciał, żeby bardzo szybko w tej procedurze rządowej, uzgodnień resortowych, międzyresortowych ten projekt doprowadzić – powiedział. Dodał, ze liczy na szerokie poparcie tego projektu w Sejmie i w Senacie. 

Prezes zarządu Związku Miast Polskich, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zaznaczył, że nie ma silnego, demokratycznego państwa bez silnego samorządu oraz, że nie ma silnego samorządu, bez silnego, ale rozumiejącego samorząd państwa. Zaznaczył, że jest to moment, w którym samorząd może wspólnie z rządem zadbać o "ten efekt synergii". W jego ocenie, proponowane rozwiązania mają na celu powrót do czasów sprzed zmian wprowadzonych przez PiS, które – jego zdaniem – odbierały autonomię samorządom. Poinformował, że wśród zaproponowanych zmian, samorządowcy uwzględnili takie, które poprawią jakość usług publicznych. Dodał, że dokument zawiera także szereg rozwiązań technicznych, które mają poprawić funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego. Podczas konferencji podkreślono, że obie strony (rządowa i samorządowa) będą starały się, by nowe przepisy – przywracające kompetencje samorządom – weszły w życie jeszcze w przyszłym roku.

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Czy w Polsce będzie zakaz używania telefonów komórkowych w szkole jak w Norwegii? Smartfony dzieci w przedszkolu i zerówce - MEN: trzeba to uregulować
05 lis 2024

Zdaniem wiceministra edukacji Pauliny Piechny-Więckiewicz na pewno trzeba uregulować kwestię dostępu do smartfonów, jeżeli chodzi o przedszkola i nauczanie początkowe. Wiceminister poinformowała też, że Ministerstwo Edukacji Narodowej analizuje sytuację dotyczącą używania telefonów komórkowych w szkołach. MEN analizuje w szczególności przepisy (i ich działanie w praktyce) obowiązujące w Norwegii, gdzie w lutym 2024 r. Norweska Dyrekcja ds. Edukacji wydała zalecenie zakazu używania przez uczniów telefonów komórkowych oraz tzw. zegarków inteligentnych w szkołach podstawowych, gimnazjach oraz szkołach średnich.

NFZ: Likwidujemy rehabilitację bo kosztuje 25 zł [od osoby] więcej niż domowa. Domowa zostaje. W kolejce do ambulatorium czeka 860 000 osób
05 lis 2024

Rehabilitacja domowa w ramach rehabilitacji ambulatoryjnej - likwidacja od lipca 2025 roku. Od 1 stycznia 2025 r. okres przejściowy. Rehabilitacja domowa pozostaje.

Rząd szykuje zmiany: mLegitymacja ON, wydłużenie do trzech miesięcy terminu ważności zaświadczeń lekarskich. Projekt rozporządzenia trafił do opiniowania
05 lis 2024

Rząd szykuje zmiany: mLegitymacja ON, wydłużenie do trzech miesięcy terminu ważności zaświadczeń lekarskich. Projekt rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności trafił do opiniowania

Odbudowa kompetencji samorządów. Ruszyły prace nad zmianami
05 lis 2024

Odbudowa kompetencji samorządów. Ruszyły prace nad zmianami dotyczącymi zwiększenia autonomii samorządów i odbudowy ich kompetencji. Szef MSWiA Tomasz Siemoniak otrzymał w poniedziałek dokument zawierający propozycje od samorządowców.

Produkty pszczele będą stosowane w medycynie? Ich działanie lecznicze jest poparte dowodami naukowymi
04 lis 2024

Eksperci nie mają wątpliwości, że produkty pszczele: miód, propolis, pyłek pszczeli, wosk czy mleczko pszczele mają działanie lecznicze. Trzeba jednak wypracować standardy stosowania ich w medycynie. 

RIO: Konieczna jest zgoda na godziny ponadwymiarowe nauczycieli. Zgodę wydaje wójt, burmistrz, starosta lub marszałek województwa
04 lis 2024

Nauczycielom korzystającym z obniżonego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nie przydziela się godzin ponadwymiarowych. Wyjątkowo mogą realizować godziny ponadwymiarowe w więcej niż jednym oddziale i powinni mieć na to pisemną zgodę organu prowadzącego.

QUIZ Kiedy są te święta i ważne daty w kalendarzu?
04 lis 2024
Kiedy wypadają Zaduszki? A Andrzejki? Kiedy jest Dzień Dziecka? A drugi dzień Świat Bożego Narodzenia?
Zmiany: Matury bez progu 30% punktów. Trzy kolejne roczniki z wielkim ułatwieniem. Rygory dla maturzystów dopiero od 2028 r.
31 paź 2024

Zmiany: Matury bez progu 30% punktów. Trzy kolejne roczniki z wielkim ułatwieniem. Rygory dla maturzystów dopiero od 2028 r.

Najpopularniejszy kierunek na listopadowy city break? Zaskoczenie!
30 paź 2024

Jakie kierunek najchętniej wybierali Polacy rezerwujący weekendowe wyjazdy w listopadzie? Po raz pierwszy od wielu lat nie były to Włochy. 

Edukacja coraz droższa: jak radzić sobie z rosnącymi kosztami szkolnymi?
30 paź 2024

Edukacja dzieci coraz częściej wiąże się z wysokimi kosztami, które stają się dużym obciążeniem dla rodzinnych budżetów. Ceny podręczników, sprzętu, zajęć pozalekcyjnych czy wycieczek stale rosną, a z roku na rok dochodzą nowe wydatki. Rodzice z niepokojem obserwują, jak rosnące koszty edukacji mogą wpływać na przyszłość ich dzieci i ich własną stabilność finansową.

pokaż więcej
Proszę czekać...