REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odbudowa kompetencji samorządów. Ruszyły prace nad zmianami

Tomasz Siemoniak
Odbudowa kompetencji samorządów. Ruszyły prace nad zmianami
Albert Zawada
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Odbudowa kompetencji samorządów. Ruszyły prace nad zmianami dotyczącymi zwiększenia autonomii samorządów i odbudowy ich kompetencji. Szef MSWiA Tomasz Siemoniak otrzymał w poniedziałek dokument zawierający propozycje od samorządowców.

W poniedziałek, 4 października w siedzibie MSWiA odbyła się konferencja prasowa po spotkaniu z samorządowcami. Tematem spotkania był propozycje strony samorządowej dotyczące przywrócenia autonomii samorządom, w tym także prowadzące do poprawy jakości usług publicznych oraz zmierzające do wdrażania konstytucyjnej zasady pomocniczości.

REKLAMA

Odbudowa kompetencji samorządów

Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak poinformował, że resort administracji rusza do pracy nad ustawą, która zmieni kwestie ważne dla samorządowców. Dodał, że przed konferencją otrzymał od samorządowców projekt ustawy. Przypomniał, że rząd umówił się ze stroną samorządową, że po nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wspólnie z samorządowcami rozpoczną prace nad ustawą zmieniającą kwestie ważne dla samorządów. Umówiliśmy się z liderami polskiego samorządu terytorialnego, że czas na naprawę, czas na odwrócenie tych złych zmian, które w latach 2015 – 2023 dotknęły polski samorząd terytorialny. To było odbieranie kompetencji, to było odbieranie pieniędzy, to było uznaniowe dzielenie pieniędzy, które preferowało tych, którzy byli posłuszni w centralnej władzy – powiedział. Zdaniem Siemoniaka, w wyżej wymienionych latach, zmniejszana była rola samorządów. Zaznaczył, że w tym samym czasie samorządy pokazały, że potrafią działać w warunkach kryzysowych, jak np. pandemia Covid-19, czy napływ uchodźców z Ukrainy.

Ruszyły prace nad projektem ustawy

REKLAMA

Szef MSWiA zapowiedział, że strona rządowa wraz z samorządową rozpocznie analizowanie zaproponowanych przez samorząd zmian. To są po prostu konkretne zapisy, więc bardzo to ułatwia pracę po stronie rządowej i będę chciał, żeby bardzo szybko w tej procedurze rządowej, uzgodnień resortowych, międzyresortowych ten projekt doprowadzić – powiedział. Dodał, ze liczy na szerokie poparcie tego projektu w Sejmie i w Senacie. 

Prezes zarządu Związku Miast Polskich, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zaznaczył, że nie ma silnego, demokratycznego państwa bez silnego samorządu oraz, że nie ma silnego samorządu, bez silnego, ale rozumiejącego samorząd państwa. Zaznaczył, że jest to moment, w którym samorząd może wspólnie z rządem zadbać o "ten efekt synergii". W jego ocenie, proponowane rozwiązania mają na celu powrót do czasów sprzed zmian wprowadzonych przez PiS, które – jego zdaniem – odbierały autonomię samorządom. Poinformował, że wśród zaproponowanych zmian, samorządowcy uwzględnili takie, które poprawią jakość usług publicznych. Dodał, że dokument zawiera także szereg rozwiązań technicznych, które mają poprawić funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego. Podczas konferencji podkreślono, że obie strony (rządowa i samorządowa) będą starały się, by nowe przepisy – przywracające kompetencje samorządom – weszły w życie jeszcze w przyszłym roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA