Jak obliczyć nagrodę jubileuszową nauczyciela, co z godzinami nadmiarowymi i zastępstwami? RIO: Zasady jak przy ekwiwalencie za urlop wypoczynkowy

Jak obliczyć nagrodę jubileuszową nauczyciela, co z godzinami nadmiarowymi? RIO: Zasady jak przy ekwiwalencie za urlop wypoczynkowy / ShutterStock

Okazuje się, że obliczanie nagród jubileuszowych dla nauczycieli wywołuje wątpliwości prawne. Chodzi tu głównie o uwzględnianie godzin nadmiarowych. Wyjaśnień w tej sprawie udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. 

Jak obliczyć nagrodę jubileuszową nauczyciela?

RIO w Białymstoku odpowiadało na pytania Centrum Obsługi Jednostek Powiatowych z Wysokiego Mazowieckiego, które miało wątpliwości:
- kiedy trzeba wypłacić nagrodę jubileuszową nauczycielowi, o
- jakie składniki wynagrodzenia trzeba uwzględnić w podstawie wyliczenia oraz 
- czy w podstawie nagrody jubileuszowej należy uwzględnić średnią godzin ponadwymiarowych za wrzesień 2024 roku.

Podstawa obliczenia musi zawierać dodatki

Zdaniem RIO w Białymstoku, podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie miesięczne przysługujące nauczycielowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli jest to dla nauczyciela korzystniejsze – wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty.  

A także w podstawie obliczenia tej nagrody muszą znajdować się także dodatki, które w momencie uzyskania jubileuszu przysługują nauczycielowi. 

Ważne

"W podstawie naliczenia nagrody jubileuszowej należy uwzględnić: wynagrodzenie zasadnicze, dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy, wynagrodzenie za pracę w święto, jednorazowy dodatek uzupełniający, o którym mowa w art. 30a ust. 3 Karty Nauczyciela" - przypomniała RIO.  

Zasady obliczania nagrody jubileuszowej jak przy ekwiwalencie za urlop wypoczynkowy

RIO w Białymstoku uważa, że nagrodę jubileuszową nauczycielowi oblicza się tak samo, jak przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczyciela, o czym stanowi paragraf 3 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. 

Co z godzinami nadmiarowymi i zastępstwami? Uwzględniać?

Problem pojawia się jednak, gdy do podstawy za urlop (czyli też do podstawy nagrody jubileuszowej) oblicza się wysokość wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw.

Paragraf 4. rozporządzenia MEN tłumaczy, jak opłacane są nadgodziny nauczyciela. Zgodnie z nim wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego – z tego okresu, przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu.

Izba wskazała, że przywołany przepis nie przewiduje uwzględniania w średniej urlopowej godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw z miesiąca rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego, a więc w konsekwencji także z miesiąca nabycia prawa do nagrody lub jej wypłaty – wskazując wyraźnie na miesiące poprzedzające miesiąc rozpoczęcia urlopu, a więc także miesiące poprzedzające miesiąc nabycia prawa do nagrody lub jej wypłaty, które przypadają w tym samym roku szkolnym.

Ważne

"Z powyższego wynika zatem, że przy obliczaniu nagrody jubileuszowej, do której nauczyciele nabywają prawo lub otrzymują wypłatę we wrześniu (czyli w pierwszym miesiącu danego roku szkolnego) nie powinno uwzględniać się średniej z godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw, ponieważ w tym roku szkolnym nie ma miesięcy tego samego roku szkolnego, poprzedzających pierwszy miesiąc, z których mogłaby zostać wyliczona średnia z tych godzin" - czytamy w opinii RIO.

Orzeczenie sądu i interpretacja MEN

Jednocześnie Izba zwróciła uwagę na stanowisko Sadu Rejonowego Gdańsk-Południe wyrażone w wyroku z dnia 1 sierpnia 2019 r. (VI P 44/19). Zgodnie z nim, w przypadku nabycia przez nauczyciela prawa do nagrody jubileuszowej i wypłaty tej nagrody we wrześniu, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe należy obliczyć w wysokości średniej z miesięcy roku szkolnego poprzedzających 30 września". 

RIO przywołała także interpretację MEN, które w 2011 roku zajęło analogiczne stanowisko w tej sprawie. 

"Przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie przewidują wprost przyjmowania godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw do podstawy naliczenia nagrody jubileuszowej, do której nauczyciel nabył prawo we wrześniu. W sprawie uwzględniania tych godzin – jak wyżej wykazano – występują rozbieżne stanowiska" - czytamy w stanowisku. 

RIO zaznaczyła, że w przypadku nieuwzględnienia dodatkowych nadgodzin w nagrodzie należy jednak liczyć się z ewentualnością wystąpienia nauczyciela na drogę sądową, w oparciu o stanowisko wyrażone w przywołanym wyroku Sądu oraz prezentowane przez MEN.
mk/ mp/
Źródło: Serwis Samorządowy PAP

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Rodzic jadący z klasą na wycieczkę i woźna w szkole muszą przynieść zaświadczenie o niekaralności. Kto jeszcze?
19 wrz 2024

Do 15 sierpnia 2024 r. szkoły miały obowiązek wprowadzić tzw. standardy ochrony małoletnich na podstawie ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tekst jednolity: Dz.U. z 2024 r., poz. 560). To tzw. „ustawa Kamilka”, zwana też „lex Kamilek”. Jednym z obowiązków pracodawców (dyrektorów szkół) wynikających z przepisów tej ustawy jest sprawdzenie, czy nauczyciele i inne osoby dopuszczone do zajęć z dziećmi (małoletnimi) nie są ujęte w rejestrach pedofili.  Osoba taka ma obowiązek przedłożenia dyrektorowi szkoły informacji z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) w zakresie wskazanych w ustawie przestępstw wykluczających pracę z dziećmi. Przepisy te budzą wątpliwości, które stara się wyjaśnić Ministerstwo Sprawiedliwości.

MEN: Podróże z klasą. Plany wycieczek mogą zostać skorygowane w związku z powodzią
19 wrz 2024

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje o możliwej korekcie wycieczek w ramach programu „Podróże z klasą”. W związku z powodzią, która dotknęła południowo-zachodnią część kraju, plan niektórych wycieczek może zostać zmieniony, jeśli planowane wyjazdy obejmowały tereny dotknięte powodzią.

Amfibia sprzed 60 lat nadal ratuje powodzian i służy Wojsku Polskiemu. Następca? Dopiero w planach
19 wrz 2024

Transportery pływające (amfibie) PTS-M od wielu lat są używane w Wojsku Polskim a także w potrzebie niosą pomoc poszkodowanym w powodziach w Polsce. Skonstruowany w latach 60. XX wieku pojazd wciąż nie doczekał się następcy. To dobry sprzęt, ale ma swoje lata - powiedział PAP gen. Bogusław Bębenek, emerytowany szef polskich saperów.

Jak obliczyć nagrodę jubileuszową nauczyciela, co z godzinami nadmiarowymi i zastępstwami? RIO: Zasady jak przy ekwiwalencie za urlop wypoczynkowy
19 wrz 2024

Okazuje się, że obliczanie nagród jubileuszowych dla nauczycieli wywołuje wątpliwości prawne. Chodzi tu głównie o uwzględnianie godzin nadmiarowych. Wyjaśnień w tej sprawie udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. 

Transport z pomocą humanitarną zwolniony z opłat, w celu usprawnienia w dostarczaniu środków poszkodowanym w powodzi
18 wrz 2024

Ministerstwo Infrastruktury podjęło decyzję o zwolnieniu z poboru opłat pojazdów dostarczających pomoc humanitarną. Jest to reakcja ministerstwa na sytuację powodziową oraz w celu usprawnienia w dostarczaniu pomocy poszkodowanym w powodzi.

Jak nauczyciel może być wsparciem dla ucznia chorego na nowotwór?
17 wrz 2024

Gold September (Złoty Wrzesień) to Międzynarodowy Miesiąc Świadomości Nowotworów u Dzieci. W Polsce nawet 2,5 tys. dzieci w wieku szkolnym może być w trakcie leczenia onkologicznego. Jak nauczyciele mogą wspierać dzieci chore na nowotwór?

ZUS przypomina o specjalnym zasiłku. W przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola lub żłobka
18 wrz 2024

ZUS informuje w związku z powodzią, że zgodnie z komunikatem Ministerstwa Edukacji Narodowej od 16 września 2024 r. zostały zawieszone zajęcia w szkołach i placówkach edukacyjnych w 4 województwach, które są najbardziej narażone na skutki powodzi. W sumie dotyczy to około 420 placówek. ZUS przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego.

 

Prawo do 10-dniowej nieobecności w pracy dla pracowników z terenów objętych powodzią
18 wrz 2024

Rząd wprowadza prawo do 10-dniowej nieobecności w pracy dla pracowników z terenów objętych powodzią. Pracownicy zachowają prawo do części wynagrodzenia, liczonego od pensji minimalnej. Natomiast PIP apeluje do pracodawców, by niezależnie od treści przepisów ustawy powodziowej i prawa pracy, w relacji z pracownikami byli elastyczni i z empatią podchodzili do ich potrzeb.

PFRON: Pomoc dla osób niepełnosprawnych poszkodowanych przez powódź
17 wrz 2024

PFRON uruchomił pomoc dla powodzian. Osoby z niepełnosprawnością poszkodowane przez powódź mogą uzyskać pomoc w ramach „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

Pomoc społeczna po powodzi: Zostałeś dotknięty powodzią? Sprawdź, jakie wsparcie Ci przysługuje
17 wrz 2024

Pomoc społeczna po powodzi. Dowiedz się, jak uzyskać wsparcie finansowe do 10 tys. zł na najpilniejsze potrzeby, oraz jak starać się o środki na odbudowę domu czy remont budynków gospodarczych. Nie zwlekaj – wniosek musisz złożyć w odpowiednim Ośrodku Pomocy Społecznej nie później niż 30 dni od zdarzenia. Sprawdź też informacje o pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.

pokaż więcej
Proszę czekać...