Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.

szkoła, zajęcia, lekcje / Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. / shutterstock

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

ZUS zaprasza do udziału w olimpiadzie. Rzecznik prasowy ZUS Wojciech Dąbrówka przypomniał w przesłanym komunikacie, że Zakład od 2013 r. gości w szkołach z projektem edukacyjnym "Lekcje z ZUS", którego zwieńczeniem jest olimpiada "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych". Dąbrówka przypomniał, że tylko w roku szkolnym 2023/2024 w olimpiadzie ZUS wzięło udział ponad 36 tys. uczniów. We wszystkich projektach edukacyjnych ZUS (m.in. Lekcje z ZUS) w ciągu ostatnich 10 lat wzięło udział około 1 mln osób - dodał Dąbrówka.

Olimpiada ZUS: zgłoszenia do 25 października 2024 r.

W regulaminie Olimpiady wskazano, że ma ona na celu propagowanie przezorności ubezpieczeniowej i solidarności międzypokoleniowej, pobudzanie i rozwijanie zainteresowania uczniów szkół ponadpodstawowych problematyką ubezpieczeń społecznych oraz upowszechnianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Zgłoszenia można przesyłać do 25 października 204 r. I etap olimpiady (szkolny) odbędzie się 26 listopada 2024 r. II etap (wojewódzki) odbędzie się 4 marca 2025 r., a finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. Aby zgłosić szkołę do olimpiady, należy skontaktować się z koordynatorem ds. komunikacji społecznej i edukacji w danym oddziale ZUS. Patronat honorowy nad projektem „Lekcje z ZUS” objęły Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Lekcje z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina także o możliwości wzięcia udziału w "Lekcjach z ZUS". "Lekcje z ZUS" są cyklem czterech spotkań z młodzieżą, na których zainteresowani poszerzają swoją wiedzę z zakresu ubezpieczeń społecznych. Uczą się, czemu warto się ubezpieczyć i opłacać składki, a także o tym, jaką dają ochronę ubezpieczenia w różnych sytuacjach losowych. W trakcie zajęć, uczniowie dowiadują się także jak założyć własną firmą i jakie z tym wiążą się obowiązki wobec ZUS. Na stronie ZUS przekazano, że projekt "Lekcje z ZUS" kierowany dla szkół ponadpodstawowych kształtuje świadomość młodzieży, ucząc przy tym by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń (zasady solidaryzmu społecznego), a ponadto dają praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.
14 paź 2024

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów
14 paź 2024

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
14 paź 2024
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają
14 paź 2024

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

Z czym mierzą się dzisiejsi nauczyciele?
14 paź 2024

To w dużej części na nauczycielach ciąży odpowiedzialność kształtowania przyszłych pokoleń. Wciąż jednak czują się oni niedoceniani. Za małe zarobki, dyskryminacja ze względu na wiek, przeciążenie pracą sprawiają, że wypalenie zawodowe staje się coraz częstszym problemem. Z jakimi wyzwaniami mierzą się nauczyciele na co dzień? 

MS: Zakaz rodzicom odbioru dzieci spod szatni albo świetlicy. Czy min. edukacji B. Nowacka uruchomi interwencje kuratorów w szkołach
12 paź 2024

Szkoły wprowadzają zakazy wejścia rodziców do … szkół. Np. w okolice szatni albo świetlicy. To efekt ustawy Lex Kamilek i wadliwego sposobu interpretowania zapisów tej ustawy przez dyrektorów szkół. Dyrektorzy wymyślili sobie, że mają prawo zakazać rodzicom np. odprowadzenia syna albo córki pod szatnię (nie chodzi o wejście do szatni, tylko odprowadzenie dziecka pod szatnię). Z sygnałów dochodzących do redakcji wynika, że nieprzyjemności mają rodzice, którzy w ogóle chcą wejść do budynku szkoły bez zezwolenia pracownika szkoły. Rodzice rzekomo naruszają "strefy bezpieczeństwa" ustanawianie przez dyrektorów szkół.

Lekarze usunęli pacjentowi guza, który miał pół metra i ważył sześć kilogramów
11 paź 2024

O sporym szczęściu może mówić 55-letni sieradzanin. Pomimo tego, że operacja była obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia, lekarzom udało się wyciąć pacjentowi guza, który miał pół metra i ważył sześć kilogramów. 

Dlaczego niektóre huragany są bardziej niszczycielskie niż inne? Czy Polska jest zagrożona huraganami?
11 paź 2024

Dlaczego niektóre huragany są bardziej niszczycielskie niż inne? Huragany, zjawiska tropikalne, powodują zniszczenia głównie przez falę przypływową, ale także deszcz i wiatr. Na skalę zniszczeń wpływa także przystosowanie mieszkańców, ich wiedza o zagrożeniach naturalnych. 

Zabawa na świeżym powietrzu sposobem na zapobieganie otyłości u dzieci
11 paź 2024

Nowe wyniki badań opublikowanych na łamach „Acta Paediatrica” sugerują, że dzieci w wieku przedszkolnym, które bawią się na świeżym powietrzu są mniej narażone na wystąpienie otyłości w późniejszym dzieciństwie. 

Nieudana próba oszustwa "na wypadek". Senior przechytrzył oszusta
10 paź 2024

Tym razem oszustwo "na wypadek" się nie powiodło. 50-latek, który pełnił rolę tzw. "odbieraka" trafił do aresztu. Wszystko dzięki przytomności umysłu seniora, który zorientował się, że dzwoni oszust. 

pokaż więcej
Proszę czekać...