Oświadczenia rodzice złożą z własnoręcznym podpisem przed wycieczką (jako opiekunowie uczniów). Dokument opatrzony będzie rygorem odpowiedzialności karnej. Dokument ten zastąpi zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego potwierdzające, że rodzice nie są przestępcami seksualnymi (taka okoliczność wyklucza możliwość sprawowania opieki nad dziećmi).
Także oświadczenie, a nie zaświadczenia będą składali cudzoziemcy.
Źródło Informacji: Sejmowa komisja do spraw dzieci i młodzieży. Na posiedzeniu komisji padła też informacja, że tydzień zaplanowane jest międzyresortowe spotkanie dotyczące stworzenia systemu teleinformatycznego, który będzie śledził losy dziecka skrzywdzonego przez rodziców czy opiekunów.
Rząd: W szkołach oświadczenia rodziców zastąpią zaświadczenia. Drobna różnica dużym ułatwieniem dla wszystkich
Obowiązek złożenia oświadczenia o niekaralności przez rodziców biorących udział w wycieczkach wprowadzi najbliższa nowelizacja ustawy o ochronie małoletnich. Chodzi o ustawę z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
Przepis stanowi, że przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi na pracodawcy lub innym organizatorze takiej działalności oraz na osobie, z którą ma być nawiązany stosunek pracy lub która ma być dopuszczona do takiej działalności, ciążą takie obowiązki jak przedstawienie zaświadczenia z KRK.
Wciąż nie rozwiązany jest problem wprowadzania przez dyrektorów szkół zakazów poruszania się przez rodziców po szkole z wyjątkiem wydzielonych części (najczęściej holu). W tej sprawie MS wydało taki komunikat
Ustawa Kamilka nie zawiera przepisów, które zabraniają rodzicom wejścia na teren szkoły. Art. 21 ustawy odnosi się do stosunku pracy lub wykonywania działalności związanej z opieką, wychowaniem itp. Nie dotyczy to więc odprowadzania dzieci do szkoły.
Docierają do nas jednak informacje, że w szkołach są tworzone tzw. „bezpieczne strefy”. Nie mamy jednak wpływu na takie decyzje szkół.