Trzy zasady kontroli pracownika zdalnego w jego mieszkaniu przez pracodawcę [Kodeks pracy 2023 r.]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
rozwiń więcej
Trzy zasady kontroli pracownika zdalnego w jego mieszkaniu przez pracodawcę [Kodeks pracy 2023 r.] / Media
Sejm pracuje nad nowymi przepisami o pracy zdalnej. Nowością będzie przyznanie pracodawcy prawa do kontroli miejsca pracy pracownika zdalnego. W praktyce będzie to kontrola w miejscu zamieszkania albo pobytu pracownika. Negatywny wynik kontroli pozwala pracodawcy cofnąć zgodę na wykonywanie pracy zdalnej.

Pracodawcy otrzymają prawo do wizytacji miejsca pracy pracownika. W praktyce, to prawo do wejścia do mieszkania albo domu pracownika.

Jest to uprawnienie pracodawcy, a nie jego obowiązek. Według obecnego stanu prac legislacyjnych przeprowadzenie kontroli miejsca pracy zdalnej nie jest warunkiem wyrażenia zgody przez pracodawcę na tą formę pracy.

Rodzaje kontroli pracownika zdalnego w jego miejscu pracy

Zasady te wprowadza nowy art. 6728 § 1 k.p. (numeracja przepisu może się zmienić w toku dalszych prac parlamentu).

Przepis stanowi, że pracodawca ma prawo przeprowadzać:

  1. kontrolę wykonywania pracy zdalnej przez pracownika – dotyczy np. obecności pracownika w deklarowanym miejscu pracy i jej wykonywanie w umówionych z pracodawcę godzinach pracy,
  2. kontrolę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub
  3. kontrolę przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych.

Zasady kontroli pracownika zdalnego w jego miejscu pracy

Są trzy zasady tej kontroli:

1) Kontrolę przeprowadza się w porozumieniu z pracownikiem w miejscu wykonywania pracy zdalnej w godzinach pracy pracownika

2) Pracodawca dostosowuje sposób przeprowadzania kontroli do miejsca wykonywania pracy zdalnej i jej rodzaju.

3) Wykonywanie czynności kontrolnych nie może naruszać prywatności pracownika wykonującego pracę zdalną i innych osób ani utrudniać korzystania z pomieszczeń domowych w sposób zgodny z ich przeznaczeniem.

Skutki kontroli pracownika zdalnego

Jeżeli pracodawca w trakcie kontroli pracy zdalnej, stwierdzi uchybienia:

  1. w przestrzeganiu przepisów i zasad w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub
  2. wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji,

- zobowiązuje pracownika do usunięcia stwierdzonych uchybień we wskazanym terminie albo cofa zgodę na wykonywanie pracy zdalnej przez tego pracownika. W przypadku wycofania zgody na wykonywanie pracy zdalnej pracownik rozpoczyna pracę w dotychczasowym miejscu pracy w terminie określonym przez pracodawcę.

Jakie będzie realne znaczenie kontroli pracownika zdalnego w jego mieszkaniu?

Niewielkie.

Po pierwsze, trudno sobie wyobrazić entuzjazm pracodawców, co do naruszenia miru domowego pracowników. Nawet, gdy będą do tego mieli podstawę prawną.

Takie kontrole prowokują konflikty.

Nie mają też akceptacji społecznej.

Mogą być powodem dużych strat wizerunkowych. Wpis oburzonego pracownika zdalnego na Facebooku może zostać przeczytany przez setki tysięcy osób, z których większość stanie po stronie pracownika.

Takie kontrole to także koszt i nakład pracy z dokumentowaniem wyników kontroli.

Trudno też sobie wyobrazić jak miałby pracodawca przeprowadzać kontrolę rzeczywistego wykonywania pracy zdalnej.

Przykład

Pracodawca podejrzewał, że pracownik zdalny z Warszawy wcale nie pracuje zdalnie, a przebywa rekreacyjnie nad morzem. Bez wcześniejszego uzgodnienia z pracownikiem, nie ma jednak możliwości przeprowadzenia kontroli. Pracownik ma wyłączony telefon. Po powrocie do pracy pracownik poinformował pracodawcę, że domownik był chory i dlatego miał wyłączony telefon.

Z obecnego brzmienia przepisów wynika, że brak zgody pracownika na kontrolę w sytuacji z przykładu nie będzie podstawą do cofnięcia zgody pracodawcy na pracę zdalną. Taka możliwość istnieje dopiero po przeprowadzonej kontroli. 

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...