Czy urlop macierzyński chroni przed zwolnieniem grupowym

Arkadiusz Sobczyk
rozwiń więcej
inforCMS
Artykuł 41 kodeksu pracy chroni pracownika przed wypowiedzeniem w czasie korzystania z urlopu, nie tylko wypoczynkowego, ale również np. wychowawczego. Modyfikacje w zakresie tej ochrony wprowadza art. 5 ust. 3 ustawy o zwolnieniach grupowych, zezwalając na wypowiedzenie pracownikom umowy w czasie urlopu trwającego co najmniej trzy miesiące. Czy w ten sposób uchylona zostaje szczególna ochrona trwałości stosunku pracy osoby przebywającej na urlopie macierzyńskim?

Powyższy problem należy rozważać biorąc pod uwagę istniejący zakaz wypowiadania lub rozwiązywania umów o pracę w okresie urlopu macierzyńskiego (art. 177 par. 1 k.p.) oraz szczególną w stosunku do tego przepisu regulację art. 5 ust. 5 pkt 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844 z późn. zm.), zwanej powszechnie ustawą o zwolnieniach grupowych, zgodnie z którą w okresie korzystania przez pracownicę z urlopu macierzyńskiego, będącego czasem szczególnej ochrony trwałości stosunku pracy, pracodawca może jedynie wypowiedzieć pracownicy dotychczasowe warunki pracy i płacy.

Istotne znaczenie posiada przy tym relacja hierarchiczna norm przewidzianych w art. 5 ustawy o zwolnieniach grupowych. Art. 5 ust. 5 pkt 1 ustawy zawiera unormowanie szczególne (lex specialis) w stosunku do ust. 3 tego przepisu, co w konsekwencji powoduje, iż urlopu macierzyńskiego nie można zaliczyć do okresu urlopu trwającego co najmniej trzy miesiące, w czasie którego dopuszczalne jest wypowiedzenie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Oznacza to również, że ustawodawca oddzielił urlop macierzyński od innych urlopów, których co najmniej trzymiesięczny wymiar dopuszcza wypowiedzenie stosunku pracy w czasie trwania takiego urlopu (por. wyrok Sądu Najwyższego z 21 listopada 2006 r., II PK 52/06).

Podsumowując, zarówno podczas zwolnień grupowych, jak i indywidualnych przeprowadzanych w trybie określonym ustawą o zwolnieniach grupowych, wobec pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim niedopuszczalne jest dokonanie wypowiedzenia definitywnego, lecz jedynie złożenie wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy.

 

ARKADIUSZ SOBCZYK

radca prawny, Kancelaria Prawna Sobczyk i Współpracownicy w Krakowie

Sektor publiczny
Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Język polski: Jak odróżnić arkusze egzaminacyjne dla Formuły 2015 od Formuły 2023? [matury 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne z języka polskiego przeznaczone dla Formuły 2015 od Formuły 2023 są wyraźnie oznaczone. 

Matura 2024 r. Egzamin pisemny z języka polskiego. Arkusze CKE na Infor.pl o godz. 14.05
07 maja 2024

Matura 2024 r. Od godz. 9.00 trwa egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze egzaminacyjne CKE tuż po 14.00 na Infor.pl. Udostępnimy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...