Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownicy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownicy.
Przeniesienie pracownika samorządowego do pracy w innej jednostce
Aktualizacja: 21.09.2020
Na jakich zasadach można przenieść pracownika samorządowego do pracy w innej jednostce, zgodnie z rozwiązaniami tarczy antykryzysowej? »
Niewłaściwe wydatkowanie środków z Funduszu Pracy
Aktualizacja: 30.06.2020
OPZZ wydało komunikat w sprawie wydatkowania środków Funduszu Pracy. Uważa, że są one wykorzystywane na cele niezwiązane z jego ustawowymi zadaniami. »
Tarcza 4.0 - konsekwencje w sektorze edukacyjnym
Aktualizacja: 18.06.2020
Ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw (tzw. tarcza 4.0), została już uchwalona przez Sejm. Co tarcza 4.0 zmieni w szkołach? »
Swoboda zrzeszania się w związkach zawodowych służb mundurowych już niedługo
Aktualizacja: 08.08.2019
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej oraz ustawy o Służbie Więziennej. Służby mundurowe zyskały swobodę zrzeszania się w związki zawodowe. »
Strajk nauczycieli - kwestie wypłaty wynagrodzenia
Aktualizacja: 29.04.2019
Z dniem 27 kwietnia 2019 r. strajkujący nauczyciele zawiesili strajk. Dyrektorzy szkół, objętych sporem zbiorowym oraz włodarze jednostek samorządu terytorialnego, zwłaszcza Ci popierający strajk i postulaty nauczycieli, rozważają czy mogą wypłacić nauczycielom wynagrodzenie za czas strajku. »
Nowelizacja ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska 2018 r.
Aktualizacja: 09.07.2018
Znowelizowana przez Sejm ustawa o Inspekcji Ochrony Środowiska przewiduje m.in. szereg nowych uprawnień Inspekcji Środowiska. Pracownicy Inspekcji będą podlegać ochronie przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych w Kodeksie karnym. »
Spółdzielnie socjalne - zmiany 2018 r.
Aktualizacja: 11.04.2018
Możliwość odbycia nieodpłatnych praktyk zawodowych u pracodawcy przez osobę niepełnosprawną, ułatwienia w zakładaniu ośrodków oraz nowe instrumenty wsparcia z Funduszu Pracy to tylko niektóre zmiany w przepisach dot. funkcjonowania spółdzielni socjalnych. »
Działania na rzecz osób niepełnosprawnych w latach 2016-2017
Aktualizacja: 23.11.2017
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podsumowało działania na rzecz osób niepełnosprawnych w latach 2016-2017. »
Jakie skutki wywołuje utrata ważności orzeczenia o niepełnosprawności pracownika?
Aktualizacja: 29.09.2017
PROBLEM: Jaki wpływ na pracę ma utrata ważności orzeczenia o niepełnosprawności pracownika? Co ma zrobić pracodawca, gdy dotychczasowe orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przestało obowiązywać (pracownik złożył wniosek o kolejne, ale nie zostało jeszcze wydane)? »
Zakaz wykonywania innych zajęć przez samorządowców
Aktualizacja: 12.03.2015
Samorządowcy nie mogą sprawować niektórych funkcji i prowadzić działalności niezwiązanych z realizacją ich obowiązków. Ograniczenia dotyczą dodatkowej pracy i pełnienia funkcji w sferze publicznej oraz działalności gospodarczej. »
Dodatek stażowy pracowników niepedagogicznych oświaty
Aktualizacja: 29.07.2014
Zasady przyznawania i naliczania dodatku stażowego dla pracowników niepedagogicznych oświaty określone zostały w art. 38 ustawy o pracownikach samorządowych oraz rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (dalej: rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych). Dodatek za wieloletnią pracę przysługuje po 5 latach pracy w wysokości wynoszącej 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. »
Ochrona stosunku pracy nauczycielek w okresie ciąży
Aktualizacja: 08.07.2014
Pracownice ciężarne zatrudnione w szkołach i placówkach oświatowych podlegają niemal bezwzględnej ochronie zarówno przed wypowiedzeniem definitywnym, jak i zmieniającym. Regulacja Kodeksu pracy i ubezpieczeń społecznych ma na celu zapewnienie nauczycielkom stabilizacji zatrudnienia w okresie macierzyństwa. »
Wynagrodzenia w sferze budżetowej w 2015 roku
Aktualizacja: 04.07.2014
Wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej w 2015 roku nie będą waloryzowane automatycznie jednym wskaźnikiem. Rada Ministrów przyjęła propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2015 oraz informację o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2015, przedłożoną przez ministra finansów. »
Zatrudnianie pracowników samorządowych po wyborach w 2014 roku
Aktualizacja: 27.08.2014
W czasie listopadowych wyborów do samorządu zauważymy zmiany w zatrudnianiu pracowników samorządowych. Nowe zasady obowiązujące od 1 września 2013 r. wprowadzają szereg istotnych zmian w wyborze i powoływaniu urzędników jednostek samorządu terytorialnego, co odczujemy w swoich gminach, powiatach i województwach. »
Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika korpusu służby cywilnej
Aktualizacja: 10.06.2014
Dodatkowy urlop pracownikom korpusu służby cywilnej przyznaje ustawa z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. 2008 nr 227 poz. 1505 z późn. zm). Tym urzędnikom oprócz „podstawowego” urlopu wypoczynkowego przysługują dodatkowe dni wolne w wymiarze wynoszącym po 5 latach zatrudnienia w służbie cywilnej 1 dzień. Urlop ten wzrasta z każdym rokiem pracy o 1 dzień aż do osiągnięcia 12 dni. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?
Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »