W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.
30 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (nr projektu: UD252). Jest to projekt, który w ocenie projektodawców ma zwiększyć skuteczność, przejrzystość oraz sprawiedliwość systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na poziomie gminnym.
Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]
Projekt został opracowany w związku ze zgłaszanymi postulatami jednostek samorządu terytorialnego (JST), mieszkańców oraz pozostałych interesariuszy, którzy wskazywali na trudności w realizacji obowiązków wynikających z obecnych przepisów. Projekt zakłada zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, w tym m.in.:
- możliwość różnicowania opłat na podstawie masy odpadów i jakości ich segregacji,
- możliwość przyznawania ulg seniorom osobom z niepełnosprawnościami, w trudnej sytuacji życiowej oraz drobnym rzemieślnikom,
- rozszerzenie na kolejne nieruchomości ulgi za kompostowanie bioodpadów (obecnie dotyczy głównie domów jednorodzinnych),
- poszerzenie oferty PSZOK (będą mogły przyjmować więcej rodzajów odpadów – nie tylko komunalne),
- ustalenie minimalnej liczby PSZOK-ów w zależności od liczby mieszkańców i odległości.
Opłata za śmieci: masa i jakość segregacji odpadów będą miały znaczenie
Jak już wyżej zostało wspomniane, w projekcie znajdzie się możliwość różnicowania opłat na podstawie masy odpadów i jakości ich segregacji. Ma to zachęcić mieszkańców do dokładniejszej segregacji odpadów oraz przyczynić się do sprawiedliwego podziału kosztów zgodnie z rzeczywistą masą wytwarzanych odpadów przez każdego z mieszkańców. Ponadto, mają zostać doprecyzowane zasady identyfikacji śmieci z poszczególnych lokali, co ma ułatwić sprawiedliwe rozliczanie opłat w zabudowie wielorodzinnej. W projekcie znajdzie się także ulga za kompostowanie bioodpadów zostanie rozszerzona na większą liczbę nieruchomości (obecnie dotyczy głównie domów jednorodzinnych). Projekt zakładać ma także m.in. określenie jasnych zasad oceny segregacji, obowiązkowe raporty od firm odbierających odpady, czy kary za spóźnione sprawozdania śmieciowe.
Kiedy przepisy wejdą w życie?
Obecnie projekt został dopiero wpisany w wykazie prac legislacyjnych rządu. Oznacza to, że nie ma jeszcze gotowego projektu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Na chwilę obecną nie jest także znany termin wejścia w życie projektowanych przepisów. Organem odpowiedzialnym za projekt jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2025 r.