Organizacja roku szkolnego – nowe rozporządzenie

Agnieszka Marek
rozwiń więcej
Od 6 października obowiązuje znowelizowane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego w szkołach publicznych.

Terminy

W szkołach, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, a kończą w ostatni piątek czerwca.

Jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek lub sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po dniu 1 września – stanowi zmienione rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego.

Dwutygodniowe ferie zimowe odbywać się będą w okresie od połowy stycznia do końca lutego. Minister skonkretyzuje terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii w poszczególnych województwach w porozumieniu w wojewodami i kuratorami. Ogłoszenie terminów ferii nastąpić musi w terminie do końca czerwca roku poprzedzającego o dwa lata rok rozpoczęcia ferii w ustalonym terminie.

W roku szkolnym 2010/2011 roczne zajęcia dydaktyczno-wychowawcze skończą się w dniu 22 czerwca 2011 r. natomiast, roczne zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w klasach (semestrach) programowo najwyższych szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczych szkół zawodowych i szkół policealnych, kończą się w dniu 10 czerwca 2011 r.

Czytaj także: Nowe zasady oceniania pracy szkół i przedszkoli>>

Dodatkowe dni wolne

Istotne regulacje nowego rozporządzenia uprawniają dyrektora szkoły lub placówki do ustanowienia dodatkowych dni wolnych od zajęć -  o których powinien on powiadomić nauczycieli, uczniów i rodziców w terminie do 30 września .

Dni wolne mogą zostać ustalone :

1) w dni, w których w szkole lub placówce odbywa się odpowiednio:

a) sprawdzian przeprowadzany w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej,

b) egzamin przeprowadzany w ostatnim roku nauki w gimnazjum,

c) egzamin maturalny,

d) etap pisemny egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,

2) w dni świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych,

3) w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalnej.

W te dni szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć wychowawczo opiekuńczych oraz poinformowania rodziców o tym że uczniowie mogą w tych zajęciach uczestniczyć.

Czytaj także: Najważniejsze daty i zmiany w roku szkolnym 2010/2011>>

Skutki nowelizacji

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 rozmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 186, Poz. 1245) (tekst ujednolicony) weszło w życie 6 października 2010 r.

Zmiana prawa wywoła następujące skutki:

- Minister Edukacji Narodowej zobowiązany jest do ustalenia terminów rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w roku szkolnym 2011/2012 dla poszczególnych województw - do końca bieżącego roku,

- dyrektorzy szkół i placówek mają 30 dni (licząc od dnia wejścia w życie rozporządzenia) na ustalenie dodatkowych dni wolnych od zajęć w roku szkolnym 2010/2011 i poinformowanie o nich zainteresowanych.

Oprac. Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Sektor publiczny
Jak wybierać bezpieczną żywność?
08 maja 2024

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość
08 maja 2024

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

pokaż więcej
Proszę czekać...