REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady oceniania pracy szkół i przedszkoli

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PAP

REKLAMA

Od 1 września szkoły i przedszkola będą oceniane przez wizytatorów z kuratoriów w zupełnie nowy, jednolity sposób: pod kątem pracy z uczniami i jej efektów, współpracy z rodzicami i tego jak są zarządzane. Na razie takiemu badaniu poddały się 32 chętne placówki.

W poniedziałek w Zamku Królewskim w Warszawie podsumowywano I etap pilotażu wdrażania systemu jednolitego oceniania szkół, zgodnego w podpisanym na jesieni przez minister edukacji Katarzynę Hall rozporządzeniem o nadzorze pedagogicznym.

REKLAMA

 

Jak mówiła minister podczas uroczystości, rzeczywistość szkolna nie jest czarno-biała, składa się na nią wiele drobiazgów. Według niej, nowy system oceniania szkół przyniesie wiele informacji właśnie o tych drobiazgach, pokaże szkołom i samorządom, jako organom je prowadzącym, nad czym muszą pracować. "Nigdy nie jest tak, że wszystko jest zawsze dobrze i nie ma nad czym pracować, tak by było lepiej" - powiedziała Hall.

 

W I etapie pilotażu wzięło udział: pięć przedszkoli, osiem szkół podstawowych, siedem gimnazjów, osiem szkół ponadgimnazjalnych, dwie placówki doskonalenia nauczycieli i dwie placówki psychologiczno-pedagogiczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Szkoły badały dwu-trzyosobowe zespoły przeszkolonych wizytatorów z kuratoriów. "Nim wejdziemy do szkoły staramy się zebrać maksymalnie dużo informacji o szkole i o środowisku w jakim działa. Uzgadniamy harmonogram pracy w szkole. Badanie trwa pięć dni, wśród podejmowanych przez nas działań są m.in. ankiety wśród uczniów, rodziców. Kryteria badań są szczegółowo opisane, takie same w całym kraju. Wyniki przedstawiamy radzie pedagogicznej szkoły" - tak opisała badanie wizytator z kuratorium mazowieckiego Dorota Jastrzębska.

 

Praca szkół i placówek oceniana jest w czterech obszarach: efekty, procesy zachodzące w szkole, funkcjonowanie szkoły w środowisku lokalnym oraz zarządzanie. W każdym z badanych obszarów określono kilka wymagań. W efekcie w raporcie końcowym (ma on formę grubego zeszytu) obok opisów znajduje się 17 ocen, w skali od A do E, gdzie A oznacza bardzo wysoki poziom, B - wysoki, C - średni, D - podstawowy, a E - niski. Uzyskanie oceny E w jednym z wymagań oznacza konieczność podjęcia przez szkołę działań naprawczych.

 

Nową zasadą jest też to, że raporty z badań wszystkich szkół są jawne. Dostępne są na stronie www.npseo.pl

 

W I etapie pilotażu brały udział te placówki, które chciały. "To bardzo dobre, twórcze placówki" - tak ocenia je wiceminister edukacji Krystyna Szumilas. Powiedziała, że uzyskane przez nie oceny to w większości B oraz wiele ocen A; są również oceny C i D.

 

"Prawie wszystkie oceny uzyskane przez nas to A. B otrzymaliśmy za nie taką jak powinna być salę gimnastyczną i jej zaplecze - to w zasadzie ocena nie dla nas tylko dla samorządu i za kontakty z rodzicami. W szkołach ponadgimnazjalnych rodzice mniej interesują się nauką swoich dzieci niż w gimnazjach i szkołach podstawowych. Mamy już pomysł jak to zmienić" - powiedział dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy Jarosław Durszewicz.

 

Najwięcej ocen C i D uzyskała szkoła podstawowa Lasowicach Wielkich w woj. opolskim. "To specyficzna szkoła - szkoła filialna, skupia małe wiejskie szkoły rozrzucone po dużym terenie. Dyrektor tej szkoły, który prowadzi ją od niedawna, bardzo się cieszył, że bierze udział w badaniu, bo dzięki niemu dowiedział się bardzo dużo o specyfice swojej szkoły i o swoich uczniach. Mówił, że pomoże mu to w pracy nad motywowaniem ich do nauki" - powiedziała kurator opolska, Halina Bilik.

 

W marcu ma ruszyć II etap pilotażu. Badane będą wtedy 64 placówki całościowo, a 160 częściowo; wśród nich będą m.in. szkoły integracyjne, specjalne oraz szkoły społeczne. To też będą szkoły chętne do poddania się badaniu.

 

Od września tego roku ruszy powszechne badanie szkół i przedszkoli, które docelowo obejmie wszystkie placówki w kraju.

 

PAP

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA