Laptopy dla czwartoklasistów - wzór umowy

Marta Pawłowska
rozwiń więcej
laptop, notebook, uczeń, szkoła, edukacja, laptopy dla czwartoklasistów / laptop, notebook, uczeń, szkoła, edukacja / Shutterstock

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas czwartych otrzymają darmowe laptopy. 2 sierpnia 2023 r. wchodzi w życie rozporządzenie określające wzór umowy przekazania komputerów przenośnych typu laptop organom prowadzącym szkołę.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie określenia wzoru umowy przekazania komputerów przenośnych typu laptop organom prowadzącym szkołę. Projekt wejść ma w życie 2 sierpnia 2023 r. Przypomnijmy, że laptopy otrzymają również nauczyciele, a dokładnie bon na ich zakup. Poniżej publikujemy wzór umowy. Określono w nim przede wszystkim obowiązki jakie mieć będą samorządy po otrzymaniu laptopów dla uczniów klas czwartych. Przedmiotem umowy są nowe, nieużytkowane, sprawne technicznie komputery przenośne typu laptop, oznaczone zgodnie z opracowanym wzorem graficznym w oryginalnych opakowaniach i dołączonymi do nich dokumentami otrzymanymi przy ich zakupie, w szczególności deklaracjami zgodności z normami i certyfikatami lub z nimi równoważnymi oraz poradnikami obsługi w języku polskim dostępnymi on-line lub na dysku twardym komputerów przenośnych typu laptop, które wyszczególniono w innych dokumentach niezbędnych do przeprowadzenia procesu przekazania komputerów przenośnych typu laptop.

Wzór umowy na laptop dla ucznia

UMOWA PRZEKAZANIA KOMPUTERÓW PRZENOŚNYCH TYPU LAPTOP ORGANOM PROWADZĄCYM SZKOŁĘ 

 

zawarta dnia ….................……………. w …………………., zwana dalej „Umową”, pomiędzy: Skarbem Państwa Ministrem Cyfryzacji, którego obsługę zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji, reprezentowanym przez: 

…………………….. – …………………………………………………….., na podstawie upoważnienia z dnia ……………………………roku, nr ……………………………….., 

Organem prowadzącym szkołę z siedzibą w …………….. przy ul. ………... NIP …., REGON … 

reprezentowanym przez: ……………………………………………………………….

 

§ 1. Ilekroć w Umowie jest mowa o:

1)     Ministrze należy przez to rozumieć Ministra Cyfryzacji;

2)     Organie prowadzącym szkołę należy przez to rozumieć właściwego ministra, jednostkę samorządu terytorialnego, inne osoby prawne i fizyczne, o których mowa w art. 4 pkt 16 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900). W przypadku szkoły artystycznej prowadzonej przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego przez organ prowadzący szkołę należy rozumieć również specjalistyczną jednostkę nadzoru, o której mowa w art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe;

3)     protokole odbioru końcowego Przedmiotu Umowy - należy przez to rozumieć inny dokument niezbędny do przeprowadzenia procesu przekazania Przedmiotu Umowy; 

4)     Przedmiocie Umowy ‒ należy przez to rozumieć nowe, nieużytkowane, sprawne technicznie komputery przenośne typu laptop, oznaczone zgodnie z opracowanym wzorem graficznym w oryginalnych opakowaniach i dołączonymi do nich dokumentami otrzymanymi przy ich zakupie, w szczególności deklaracjami zgodności z normami i certyfikatami lub z nimi równoważnymi oraz poradnikami obsługi w języku polskim dostępnymi on-line lub na dysku twardym komputerów przenośnych typu laptop, które wyszczególniono w innych dokumentach niezbędnych do przeprowadzenia procesu przekazania komputerów przenośnych typu laptop, o których mowa w art. 4 ust. 1 Ustawy;

5)     rodzicach – należy przez to rozumieć rodziców lub opiekunów prawnych ucznia klasy objętej wsparciem oraz osobę lub podmiot sprawujący pieczę zastępczą nad dzieckiem, które jest uczniem klasy objętej wsparciem;

6)     Stronach należy przez to rozumieć Ministra i Organ prowadzący szkołę;

7)     uczniach klasy objętej wsparciem ‒ należy przez to rozumieć uczniów klasy IV publicznej i niepublicznej szkoły podstawowej oraz uczniów publicznej i niepublicznej szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne, klasy odpowiadającej klasie IV szkoły podstawowej;

8)     Ustawie ‒ należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli (Dz. U. poz. 1369).

§ 2. 1. Minister przekazuje, a Organ prowadzący szkołę przyjmuje: ……(liczba) Przedmiotu Umowy o parametrach i numerach seryjnych opisanych w protokole odbioru końcowego Przedmiotu Umowy, o łącznej wartości: ….. zł (słownie: …), przy czym wartość jednostkowa Przedmiotu Umowy wynosi … zł (słownie: …).

2. Organ prowadzący szkołę przyjmuje Przedmiot Umowy w celu jego dalszego przekazania na własność lub użyczenie rodzicom ucznia klasy objętej wsparciem w roku szkolnym … …, w szkole/szkołach prowadzonej/ych przez ten Organ. 

3. Wydanie Przedmiotu Umowy nastąpi w dniu podpisania protokołu odbioru końcowego Przedmiotu Umowy przez osobę, o której mowa w § 5 ust. 3 Umowy. 

§ 3. 1. Minister oświadcza, że:

1)     Przedmiot Umowy został zakupiony w związku z realizacją wsparcia wynikającego z Ustawy;

2)     Przedmiot Umowy spełnia minimalne wymagania dla sprzętu komputerowego typu laptop dla ucznia klasy objętej wsparciem, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r. poz. 984 i 1234).

2. Minister prowadzi ewidencję zakupionych i przekazanych Organowi prowadzącemu szkołę Przedmiotu Umowy, zgodnie z art. 5 ust. 1 Ustawy.

§ 4. Organ prowadzący szkołę zobowiązuje się do:

1)     współpracy ze wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w realizację wsparcia wynikającego z Ustawy;

2)     uczestnictwa w monitoringu i ewaluacji, w szczególności do wypełniania ankiet;

3)     umożliwienia przedstawicielom Ministra odbywanie wizyt w szkole/szkołach prowadzonej/ych przez Organ prowadzący szkołę, w terminie 5 lat od dnia wydania Przedmiotu Umowy, w celu weryfikacji realizacji Przedmiotu Umowy w związku z udzielonym wsparciem wynikającym z Ustawy.

§ 5. 1. Osobą wyznaczoną do realizacji Przedmiotu Umowy, w imieniu Ministra jest …………………..

2. Osobą wyznaczoną do realizacji Przedmiotu Umowy w imieniu Organu prowadzącego szkołę jest osoba wskazana do jego reprezentowania w komparycji Umowy. 

3. Osoba, o której mowa w ust. 2, w terminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia niniejszej Umowy przekaże osobie, o której mowa w ust. 1, dane (imię i nazwisko, nr PESEL oraz serię i numer dowodu osobistego, a w przypadku ich braku  rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość) osób upoważnionych do odbioru Przedmiotu Umowy w imieniu Organu prowadzącego szkołę wraz z przyporządkowaną do tych osób listą lokalizacji szkół, do których zostanie dostarczony Przedmiot Umowy wraz z jego liczbą.

4. Strony dopuszczają możliwość zmiany osób, o których mowa w ust. 1 i 2, oraz osób upoważnionych do odbioru Przedmiotu Umowy, o których mowa w ust. 3, bez konieczności zmiany Umowy. Zmiana osób dla swej skuteczności wymaga jednostronnego oświadczenia Strony sporządzonego w formie dokumentowej.

§ 6. Wszelkie zmiany Umowy mogą nastąpić jedynie za zgodą Stron w formie dokumentowej, pod rygorem nieważności.

§ 7. Umowa została sporządzona w formie dokumentowej i podpisana zgodnie z § 4 ust. 1 Ustawy oraz zawarta w dacie złożenia podpisu przez ostatnią ze Stron.

 

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia w sprawie określenia wzoru umowy przekazania komputerów przenośnych typu laptop organom prowadzącym szkołę: W celu wypracowania jednego standardu umów zdecydowano się na określenie wzoru umowy, w drodze rozporządzenia. Zatem wzór umowy przekazania komputerów przenośnych typu laptop zawiera klasyczne essentialia negotii umowy precyzujące procedurę przekazania laptopów organom prowadzącym szkołę. 

Opracowano na podstawie projektu rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie określenia wzoru umowy przekazania komputerów przenośnych typu laptop organom prowadzącym szkołę.

Sektor publiczny
MEN i EP: Domagamy się zmian religii w szkołach zgodnie z Konkordatem [15 V 2024 r.]
16 maja 2024

15 maja 2024 r. zespół roboczy Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Strona kościelna przedstawiła wątpliwości odnoszące się do projektu zmian w Rozporządzeniu o nauczaniu religii.

Nie zostałeś obsłużony na poczcie? Oto powód
16 maja 2024

W czwartek pracownicy Poczty Polskiej zdecydowali się na strajk ostrzegawczy. W niektórych urzędach pocztowych nie obsługiwano klientów. Robert Czyż, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty, ocenił protest jako bardzo udany.

Więcej uczniów w klasie integracyjnej od roku szkolnego 2024/2025?
16 maja 2024

Czy w szczególnych przypadkach dyrektorzy szkół będą mogli zwiększyć liczbę uczniów w klasach integracyjnych ponad określony limit? Do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpływa wiele takich postulatów.

Noc muzeów 2024 r. Sprawdź TOP 10 propozycji w największych miastach
16 maja 2024

Noc Muzeów już w najbliższy weekend! 18 maja 2024 r. odbędzie się XX już edycja tego kulturalnego wydarzenia. Sprawdzamy najciekawsze miejsca do odwiedzenia w największych miastach. Ranking jest subiektywny.

Spadkobiercy inkasenta podatkowego nie są uprawnieni do otrzymywania wynagrodzenia prowizyjnego po jego śmierci (stanowisko RIO)
16 maja 2024

Spadkobiercy inkasenta podatkowego nie są uprawnieni do otrzymywania wynagrodzenia prowizyjnego po jego śmierci. Takie stanowisko wydała Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) w Kielcach. Poniżej szczegóły dotyczące tej sprawy.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - termin naboru wniosków wydłużony do 1 lipca [komunikat MRiRW]
16 maja 2024

Dopłaty bezpośrednie i obszarowe za 2024 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) w wydanym komunikacie informuje, że termin naboru wniosków został wydłużony do 1 lipca. Natomiast na wprowadzanie zmian w deklaracjach bez konsekwencji finansowych rolnicy mają czas do 16 lipca.

Nadchodzi reforma finansowania JST. Dochody samorządów będą wyższe i niezależne od zmian w podatkach
16 maja 2024

Rząd pracuje nad reformą finansowania samorządów. Dochody jednostek samorządu terytorialnego (JST) mają zyskać większą autonomię i niezależność budżetu od zmian w podatkach. Reforma ma polegać na naliczaniu dochodów samorządów z PIT i CIT jako procentu od dochodów podatników z terenu danej jednostki, a nie procentu należnego podatku z tego terenu.

1010 zł dla osoby samotnie gospodarującej, 823 zł dla osoby w rodzinie. Od 1 stycznia 2025 roku wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej
15 maja 2024

Taka jest propozycja przyjęta przez Radę Ministrów. Wzrost kryteriów dochodowych oznaczałby też podwyżkę maksymalnej kwoty zasiłku stałego.

Wielkie zmiany w ortografii. Co nas czeka od 2026 roku?
15 maja 2024

Rada Języka Polskiego ogłosiła, że uchwaliła zmiany zasad ortografii w języku polskim. Czeka nas prawdziwa rewolucja. Zmiany będą obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. 

Od 14 czerwca trzeba mieć nowy sprzęt. Inaczej przepadnie 1200 zł dotacji
15 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadza zmiany w programie "Czyste Powietrze". Jak podkreśla resort, zmiany mają ochronić beneficjentów przed nieodpowiednimi inwestycjami i zbyt wysokimi rachunkami.

pokaż więcej
Proszę czekać...