REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Noc muzeów 2024 r. Sprawdź TOP 10 propozycji w największych miastach

noc muzeów 2024
noc muzeów 2024
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Noc Muzeów już w najbliższy weekend! 18 maja 2024 r. odbędzie się XX już edycja tego kulturalnego wydarzenia. Sprawdzamy najciekawsze miejsca do odwiedzenia w największych miastach. Ranking jest subiektywny.

Noc Muzeów każdego roku przyciąga tłumy zainteresowanych kulturą i sztuką. Nie ma się co dziwić, miasta specjalnie na tę okazję szykują masę atrakcji dla zwiedzających w każdym wieku. Impreza jest bezpłatna (w wyjątkowych przypadkach należy ponieść symboliczną opłatę). Sprawdźmy, co ciekawego podczas Nocy Muzeów można zobaczyć w największych miastach w Polsce. W tym roku odbędzie się już dwudziesta edycja tego wyjątkowego wydarzenia. 

REKLAMA

Noc Muzeów 2024 - Warszawa 

Dancing Queen - pokaz w Multimedialnym Parku Fontann 

Kiedy? Od 21:30 do 22:00
Gdzie? Multimedialny Park Fontann, Skwer 1 Dywizji Pancernej WP
Dla kogo? Dla wszystkich

Stołeczna Estrada co roku przygotowuje nowe pokazy świetlno-dźwiękowe. Na ekranie wodnym widzowie mogą zobaczyć spektakularne połączenie obrazu, wody, muzyki i świateł. Tegoroczny pokaz “Dancing Queen“ to zachwycająca animacja, efektowane projekcje laserowe i taniec fontann w rytm przebojów zespołu ABBA, które porywają do tańca pokolenia widzów. Wydarzenie jest częścią sezonu pokazów, który będzie trwał od początku maja do końca września – w każdy piątek i sobotę.

Malujemy sensoryczny mural w MAL Kasprowicza 14

Kiedy? 18:00 do 22:00
Gdzie? Miejsce Aktywności Lokalnej, Kasprowicza 14
Dla kogo? Młodzież, dorośli, psy, koty

Partycypacyjne malowanie muralu - ozdabianie nowego miejsca kultury na mapie Warszawy. Projekt muralu przedstawia organiczne formy grzybów, mchów i porostów. Umiejętności malarskie nie są konieczne - do wypełnienia będzie szkic, zupełnie jak podczas malowania po numerkach. Skończone dzieło będzie zawierać fragmenty sensoryczne. Malowanie jest proste, wypełnianie gotowego konturu naniesionego na ścianę. W przerwie od pracy można spędzić czas w strefie chill oraz obejrzeć aktualną wystawę artystyczną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na miejscu przygotowany będzie niezbędny sprzęt, muzyka i poczęstunek. Pawilon ma pojemność 49 osób jednocześnie.

Noc Muzeów - zawody artystyczne

Kiedy? 18:00 do 01:00
Gdzie? Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych, ul. Piekarska 20
Dla kogo? Dzieci od 7 lat, młodzież, dorośli 

W programie:

 • ekspozycja wyrobów sztuki rzemieślniczej: biżuteria stara i nowa, zegarki, zegary (stojące, ścienne, kominkowe, kieszonkowe);
 • stare urządzenia grajce - polifon;
 • narzędzia zegarmistrzowskie, rzeźby i plakiety z brązu, medalierstwo, optyka;
 • prace egzaminacyjne czeladnicze i mistrzowskie - złotnicze, zegarmistrzowskie, grawerskie i brązownicze;
 • wystawa dot. budowy zegara na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie;
 • pokazy pracy grawera z możliwością aktywnego udziału;
 • spotkania z mistrzami w rzemiosłach: złotnik, zegarmistrz, grawer.

Noc Muzeów w Belwederze

Kiedy? 17:00 do 23:00
Gdzie? Rezydencja Prezydenta RP Belweder, ul. Belwederska 54/56
Dla kogo? Dzieci od 7 lat, młodzież, dorośli

W ramach akcji Noc Muzeów będzie można zwiedzić sale reprezentacyjne Belwederu (m.in. Marmurową, Lustrzaną, Pompejańską) oraz zrekonstruowany Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego. Grupy 25-osobowe będą oprowadzane przez przewodników. Wstęp na teren Rezydencji po okazaniu dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz po kontroli pirotechnicznej. Prośba o niewnoszenie niebezpiecznych przedmiotów, butelek, pojemników, dużych toreb, plecaków. Nie ma możliwości pozostawienia i przechowywania rzeczy.

Zwiedzanie odbywa się w grupach 25-osobowych oprowadzanych przez przewodników.

Sejmowa Noc Muzeów

Kiedy? 19:00 do 01:00
Gdzie? Sejm RP, ul. Wiejska 4/6/8
Dla kogo? Młodzież, dorośli

Sejmowa Noc Muzeów to niezwykła okazja, aby zobaczyć jedno z najważniejszych miejsc w Polsce. Korytarze, sale i gabinety będące na co dzień miejscem pracy 460 posłów stają otworem przed wszystkimi zwiedzającymi. Hall Główny, Sala Posiedzeń Sejmu, kuluary, Korytarz Marszałkowski to wnętrza, których niezwykłą atmosferę będzie można poczuć w ten niezwykły wieczór. Specjalnie wyznaczona trasa pokaże sejmowe ciekawostki, a pracownicy Kancelarii Sejmu odpowiedzą na wszelkie, dociekliwe pytania gości. 

Przed wejściem na teren sejmowy wszyscy zostaną poddani kontroli pirotechnicznej. Prośba o zabranie ze sobą dowodu osobistego.

Noc Muzeów na PGE Narodowym

Kiedy? 20:00 do 00:30
Gdzie? PGE Narodowy, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1
Dla kogo? Dzieci od 7 lat, młodzież, dorośli

Wejście na punkt widokowy i spotkanie z przewodnikiem. Bloki godzinowe (każdy po 55 osób, potrwa ok. 50 minut): 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00, 22:30, 23:00, 23:30. Na stronie sklep.pgenarodowy.pl należy pobrać bezpłatne wejściówki umożliwiające udział w wydarzeniu.

Noc Muzeów w Centrum Nauki Kopernik

Kiedy? 20:00 do 01:30
Gdzie? Centrum Nauki Kopernik, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20
Dla kogo? Dzieci od 3 lat, młodzież, dorośli

Na zwiedzających czekają wystawy, w tym najnowsza “Przyszłość jest dziś“ oraz rozmowa z jej kuratorką, androidką Amecą. To zaawansowany humanoidalny robot obdarzony sztuczną inteligencją i plastyczną twarzą, doskonale imitującą ludzkie miny. Będzie też okazja posterowania jej kompanem – robotycznym psem. Ponadto elektryzujące chwile w Teatrze Wysokich Napięć i pokazy naukowe. W Planetarium do dyspozycji cały kosmos!

Do wstępu na wystawy Centrum Nauki Kopernik oraz na pokazy Planetarium uprawniają bezpłatne wejściówki, które będzie można rezerwować na stronie bilety.kopernik.org.pl.

Noc w Radiu Warszawa

Kiedy? 17:00 do 21:00
Gdzie? siedziba Radia Warszawa, ul. Floriańska 3
Dla kogo? Młodzież, dorośli

Co widać i słychać w radiu nocą? Czy ktoś chodzi wtedy po radiowych korytarzach? Czy studia pracują? Serwery szumią? Tego jednego wyjątkowego wieczoru drzwi Radia Warszawa przy Floriańskiej 3 staną otworem dla Słuchaczy i innych zainteresowanych. Będzie można zwiedzić radio od środka: sprawdzić, jak duże jest studio, gdzie siedzi prezenter i do czego służą te wszystkie suwaki na konsolecie.

Noc na poligonie WAT

Kiedy? 18:00 do 23:00
Gdzie? Wojskowa Akademia Techniczna, ul. Kocjana 70A
Dla kogo? Dla dorosłych

REKLAMA

W ramach Nocy Muzeów można będzie zajrzeć na poligon Wojskowej Akademii Technicznej, miejsce na co dzień niedostępne. Pod okiem trenerów Studium Szkolenia Wojskowego WAT poznać zasady bezpiecznego posługiwania się bronią i sprawdzić swoją celność na wirtualnej strzelnicy, na której szkolą się podchorążowie WAT. Podczas treningu survivalowego będzie można dowiedzieć się, jak zbudować schronienie w lesie i rozpalić ognisko bez zapałek. Oraz sprawdzić, jak żołnierze ewakuują rannych z pola walki i poznaj podstawy pierwszej pomocy przydatne także w mieście. Ponadto odbędzie się pokaz dynamiczny w wykonaniu organizacji studenckiej Woda, Ląd, Powietrze.

Teren jednostki wojskowej – wejście za okazaniem dowodu osobistego. Wydarzenie tylko dla osób pełnoletnich. Obowiązują zapisy na promocja@wat.edu.pl. Częścią pokazu są race, uczestnicy będą więc narażeni na huk i błyski.

Noc Muzeów w Domu Pogrzebowym Służew

Kiedy? 18:00 do 01:00
Gdzie? Dom Pogrzebowy Służew, ul. Fosa 19A
Dla kogo? Dla dorosłych

Dom Pogrzebowy Służew zaprezentuje wystawę z różnych kultur świata, obrzędy i ich zwyczaje oraz techniki przygotowania osób zmarłych. Mistrz ceremonii pogrzebowych opowie o swojej profesji, a miłośnicy muzyki poważnej wysłuchają koncertu. Udostępnione zostaną pomieszczenia na co dzień niedostępne dla osób postronnych, a goście poznają tajniki pracy patomorfologa. Wydarzenie zorganizowane jest w taki sposób, aby każdy odwiedzający doświadczył każdej dostępnej atrakcji bez względu na godzinę, o której przyjdzie. Czas przejścia wynosi ok. 30 minut.

Grupy po ok. 40 osób co 30 minut będą oprowadzane przez przewodników. Nad gośćmi czuwał będzie lekarz.

Lista wszystkich wydarzeń odbywających się w ramach Nocy Muzeów 2024 w stolicy jest TUTAJ

Noc Muzeów 2024 - Łódź

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Kinematografii

Kiedy? 18:00 – 01:00
Gdzie? Muzeum Kinematografii w Łodzi, Pl. Zwycięstwa 1
Dla kogo? Dla wszystkich

W programie wystawa stała „Łódź filmowa”, która pokazuje, jak z miasta rozrywek przełomu XIX i XX wieku, przeznaczonych dla robotników fabryk włókienniczych, Łódź stała się po zakończeniu II wojny światowej stolicą polskiego przemysłu filmowego

„Wideoświat. Powrót do kaset VHS” – wystawa czasowa poświęcona kulturze wideo z lat 80. i 90.

„Pałac pełen bajek” – wystawa stała, która jest adresowana do wszystkich, bez względu na wiek. Dorośli odbiorcy mają okazję przypomnieć sobie czasy dzieciństwa, a młodsi szansę poznać bohaterów polskich serii animowanych. Każdy z nich występuje w swojej oryginalnej filmowej postaci: Uszatek, Pik-Pok, Colargol i Muminki jako lalki, a Reksio, Bolek i Lolek, Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka, koty Filemon i Bonifacy oraz Ćwirek jako celuloidy (czyli rysunki na przezroczystych foliach).

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Kanału „Dętka”

Kiedy? 18:00 – 00:00
Gdzie? Muzeum Kanału „Dętka”, plac Wolności
Dla kogo? Dla wszystkich

Wnętrze zabytkowego kanału „Dętka” – podziemnego, owalnego zbiornika na wodę, wybudowanego w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Korytarzem „Dętki” wykonanym z czerwonej cegły można obejść plac Wolności pod ziemią. Ma on ponad 142 metry długości i mieści ok. 300 metrów sześciennych wody. Jest wysoki na 187 centymetrów i szeroki na ok. półtora metra, co sprawia, że bez przeszkód można nim spacerować.

Noc Muzeów 2024 w EC1 Łódź

Kiedy? 19:00 – 1:00
Gdzie? EC1 Łódź | Centrum Nauki i Techniki – Planetarium, ul. Targowa 1/3
Dla kogo? Dla wszystkich

Wstęp - 1 PLN - bilet będzie można kupić stacjonarnie w kasach w dniu wydarzenia od godz. 19:00.

W tym roku do wydarzenia w EC1 oprócz Centrum Nauki i Techniki dołączają także dwa nowe centra – Narodowe Centrum Kultury Filmowej i Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. To świetna okazja, by odwiedzić te unikatowe instytucje kulturalne i poznać ich bogatą ofertę.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej zaprasza do:

 • zapoznania się z jedną z największych sal kinowych „Odeon”, gdzie podczas wydarzenia wyświetlane będą najwybitniejsze krótkie metraże.
 • zwiedzania będzie również wystawą „Kino Polonia”, prezentującą historię polskiego kina oraz jego wpływ na kulturę narodową.
 • zdobycia wiedzy o filmie i jego produkcji w naszych studiach – telewizyjnym i dźwiękowym.

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej proponuje:

 • interaktywne doświadczenia w strefach poświęconych grom wideo,
 • wciągającą opowieść o świecie komiksu,
 • eksplorację specjalnej wystawy Grzegorza Rosińskiego, która prezentuje jego twórczość w przekrojowy sposób, ukazując zarówno najważniejsze momenty jego życia, jak i najbardziej znane prace.

Centrum Nauki i Techniki tradycyjnie zaprasza na:

 • wystawę „Przetwarzanie Energii”, prezentująca nie tylko funkcjonowanie elektrowni w minionych czasach, ale również nowoczesne metody wykorzystania różnych źródeł energii. Będziecie mieli okazję wejść do wnętrza kotła, zobaczyć pracę turbiny i generatora, poznać zasady działania transformatorów, a nawet własnoręcznie „wyprodukować prąd”.
 • wystawę “Rozwój wiedzy i cywilizacji”, która zabierze Was w niesamowitą podróż przez największe osiągnięcia ludzkości, od piramid do nowoczesnych technologii.
 • taras widokowy na szczycie Chłodni Kominowej, by podziwiać wspaniałą, nocną panoramę miasta i spojrzeć na Łódź z zupełnie nowej perspektywy. Od 19:15 do 00:15 wejścia na Chłodnie co półgodziny, ilość miejsc ograniczona.

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Lalki

Kiedy? 17:00 -00:00
Gdzie? Muzeum Lalki w Łodzi, ul. Przedzalniana 51
Dla kogo? Dla wszystkich

Wraz z dziećmi można obejrzeć zbiór ponad 1000 lalek, z których najstarsza ma ok. 130-150 lat. Można sprawdzić m.in., jakimi lalkami bawiły się nasze babcie i prababcie. Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się m.in. lalka chucky, lalki w strojach ludowych oraz lalki współczesne. Przy okazji warto przyjerzeć się wystawie czasowej współczesnych lalek wykonanych z drutu i gipsu oraz z gliny.

Muzeum Miasta Łodzi – Pałac Izraela Poznańskiego

Kiedy? 18:00 -01:00
Gdzie? Muzeum Miasta Łodzi – Pałac Izraela Poznańskiego, ul. Ogrodowa 15
Dla kogo? Dla wszystkich

REKLAMA

Zwiedzający będą mogli zobaczyć wnętrza Pałacu Rodziny Poznańskich, w tym zapierające dech w piersiach sale lustrzaną i balową. Odwiedzający zajrzą także do prywatnych apartamenty rodziny Poznańskich. Dzięki wizycie w galerii muzycznej goście poznają historię Artura Rubinsteina. Ekspozycję można zwiedzać według klucza chronologicznego lub tematycznego, poznając historię miasta z perspektywy wątków związanych z metropolią, postępem, ludźmi i sukcesem.

Wystawa „Historia rodziny Poznańskich”, stanowi opowieść o życiu i fortunie Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, losach jego rodziny oraz jej związkach z przemysłową Łodzią. Materiał zgromadzony na ekspozycji daje obraz nie tylko działalności przemysłowo-gospodarczej, w którą zaangażowana była rodzina Poznańskich, lecz także prowadzonej przez nią działalności filantropijnej.

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Komputerów Osobistych

Kiedy? 18:00 -21:00
Gdzie? Centrum Nauki i Techniki – Planetarium, ul. Targowa 1/3
Dla kogo? Dla wszystkich

To będzie Noc Muzeów ze starymi i wyjątkowymi komputerami z ostatnich 40 lat! Muzeum wraca po 5 latach przerwy. Tym razem w wyjątkowym miejscu, udostępni 30 wyjątkowych komputerów z historią. Słynąca z wyjątkowego doboru zestawów i oryginalności kolekcja znów zachwyci wasze gusta, przywróci wspomnienia i opowie wiele nieznanych historii!

Noc Muzeów 2024 w Pałacu Biedermanna

Kiedy? 17:00-00:00
Gdzie? Pałac Alfreda Biedermanna w Łodzi, ul. Franciszkańska 1/5
Dla kogo? Dla wszystkich

Zwiedzający będą mogli obejrzeć park, wnętrza pałacu łódzkiego przemysłowca Alfreda Biedermanna, w tym bogato zdobioną salę balową (obecnie sala kominkowa) i jadalnię (obecnie salę kolebkową). Dodatkowo na zewnątrz do obejrzenie będzie stróżówka-powozownia (obecnie uniwersytecka Galeria Wozownia 1/5) oraz znajdująca się we wnętrzu pałacu bezcenna kolekcja Andrzeja Różyckiego, artysty, fotografa, filmowca, teoretyka sztuki i kolekcjonera.

Pałac będzie można zwiedzać z przewodnikiem lub bez: o każdej pełnej godzinie zwiedzanie z przewodnikiem, czas – około 30 minut, j. polski, wejścia o godz. 17.00; 18.00; 19.00; 21.00; 22.00; 23.00 (przerwa 20.00-21.00). Wycieczka z przewodnikiem dostępna po wcześniejszych zapisach: e-mail – palac@uni.lodz.pl od 12 do 16 maja br. (limit miejsc ograniczony – jedna grupa maks. 30 osób) lub w miarę dostępności miejsc o wybranej godzinie.

Noc Muzeów 2024 w Teatrze Powszechnym w Łodzi

Kiedy? 21:30 -00:30
Gdzie? Teatr Powszechny w Łodzi, ul. Legionów 21
Dla kogo? Młodzież, dorośli

Wystawa, której kuratorem jest Krzysztof Kelm, została otwarta podczas inauguracji jubileuszowego trzydziestego Międzynarodowego Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Pokazuje drogę i rolę, jaką w teatralnej historii odegrał Festiwal. Lista nazwisk wybitnych twórców, tytuły najważniejszych spektakli z Polski i zagranicy, niesamowici goście – dzięki Festiwalowi w Łodzi pisała się historia współczesnego teatru…

Na wystawie będzie można zobaczyć archiwalne zdjęcia, fotosy spektakli, materiały wideo, wywiady i rozmowy, galerię plakatów festiwalowych. Elementem scenografii są lustra, w których widzowie, przeglądają się, stając się częścią festiwalowej historii.

Noc Muzeów 2024 w Bibliotece im. Piłsudskiego

Kiedy? 13:00 -23:00
Gdzie? Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102
Dla kogo? Dla wszystkich

Na zwiedzających w Noc Muzeów będą czekać następujące atrakcje:

 • godz. 13:00 – Premiera spektaklu „Pętla” Po wydarzeniu odbędzie się rozmowa z twórcami oraz psychologiem specjalizującym się w problemach z uzależnieniem.
 • godz. 18:00 – 23:00 – Aranżacja czytelni Działu Zbiorów Specjalnych na średniowieczne skryptorium  i wyodrębnienie stanowisk ekspozycyjnych:
 • godz. 18:00 – 23:00 – Retro Party w Dziale Zbiorów Audiowizualnych
 • godz. 18:00 – 23:00 – Cykl zabaw literackich promujących czytelnictwo i zbiory Biblioteki
 • godz. 18:00 – 23:00 – Zapisy do Biblioteki

Nocy Muzeów 2024 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Kiedy? 18.00-01.00
Gdzie? Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ul. Piotrkowska 282
Dla kogo? Dla wszystkich

MIASTO-MODA-MASZYNA – wystawa, która opowiada o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy, o jej energii, dynamice i życiu codziennym mieszkańców. 
„Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” – wystawa ulokowana w pięciu zabytkowych domach z różnych okresów, od końca XIX wieku po lata 80-te XX wieku i przekonasz się, jak dawniej mieszkali łodzianie i jak wyglądało życie wielokulturowej, włókienniczej Łodzi.

Salę maszyn w ruchu – przybliża klimat tkalni w dużej łódzkiej fabryce włókienniczej. Co pół godziny odbywa się tu pokaz pracujących krosien. 

„Tak pracuje tkanina" - wystawa prezentuje prace najbardziej znanych polskich artystów tworzących w medium tkaniny.

Noc Muzeów 2024 - Wrocław

Kino Nowe Horyzonty

Kiedy? od 14.00
Gdzie? Kazimierza Wielkiego 19a-21
Dla kogo? Dla wszystkich

Tej nocy wrocławskie kino odkryje swoje tajemnice. Organizatorzy zapraszają małych i dużych widzów na spacery po zakamarkach, które na co dzień pozostają niedostępne. W programie przewidziano zwiedzanie kabin operatorskich oraz tajnych przejść używanych wyłącznie przez pracowników kina. Podczas Nocy Muzeów odbędzie się osiem wycieczek w grupach 12-osobowych, a każda z nich trwać będzie około 30 minut.

Noc Muzeów 2024 – Archiwum Budowlane

Kiedy? od 16.00
Gdzie? Cieszyńskiego 9
Dla kogo? Dla dzieci w wieku 6-11 lat i ich opiekunów

Archiwum Budowlane Wrocławia (oddział Muzeum Architektury) zaprasza do odkrywania uroków wrocławskiej architektury! W sobotnie popołudnie, tuż przed rozpoczęciem Nocy Muzeów, na zwiedzających czeka na rodzinny spacer, podczas którego będzie można poznać tajemnice wrocławskich kamienic i rozwiązać kilka zadań. Na koniec powró do Archiwum na prezentację kilku najciekawszych projektów z naszych zbiorów. Zapraszamy dzieci w wieku 6-11 lat i ich opiekunów do wspólnej zabawy! 

Obowiązują zapisy.

Noc Muzeów 2024 – Arsenał Miejski

Kiedy? 18:00-23:30
Gdzie? Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9
Dla kogo? Dla wszystkich

Średniowieczny budynek Arsenału Miejskiego, w którym mieszczą się dwa oddziały Muzeum Miejskiego Wrocławia – Muzeum Militariów i Muzeum Archeologiczne zaprasza. Dostępne do zwiedzania będą militarne i archeologiczne wystawy stałe. Jedną z nich jest obszerna, bo mieszcząca się aż na trzech poziomach, wystawa „Archeologia Śląska”.

Noc Muzeów 2024 – Centrum Historii Zajezdnia

Kiedy? od 16:00
Gdzie? Grabiszyńska 184
Dla kogo? Dla wszystkich

W Centrum Historii Zajezdnia do dyspozycji zwiedzających będą przejazdy zabytkowym "Ogórkiem", wystawy czasowe oraz wystawa główna „Wrocław 1945-2016” wraz z kartami edukacyjnymi. 

Dodatkowo w Zajezdni prezentowane będą dwie wystawy czasowe. W przestrzeni wystaw czasowych Magical Dreams zawierająca ok. 100 obrazów i rzeźb współczesnych artystów. Jest to kolejna edycja z dziełami z nurtu realizmu magicznego wykonanymi przez twórców z Polski i Świata.

Centrum Kultury Nowy Pafawag

Kiedy? od 18.00
Gdzie? Chociebuska 4-6
Dla kogo? Dla wszystkich

Razem z artystką Aleksandrą Czudżak odbędzie się malarski perfomens. Na jednej ze ścian budynku Centrum na wszystkich chętnych czekała będzie olbrzymia kolorowanka, przygotowane przez artystkę kształty będą do wypełnienia różnymi kolorami W efekcie powstanie mural, wielkoformatowe dzieło. Malowaniu będzie towarzyszyć specjalnie przygotowany na tę okazję video mapping. Zostanie także zaprezentowana wystawa prac Aleksandry Czudżak pt. „Jak namalować pieska"

Dom Notre Dame - Relikty Zamku Piastów Śląskich

Kiedy? od 14.00
Gdzie? św. Marcina 12
Dla kogo? Dla wszystkich

W piwnicach i na terenie ogrodu Domu Zakonnego Sióstr Szkolnych de Notre Dame przez ostatnie lata prowadzone były intensywne prace archeologiczne, dzięki którym zostały odsłonięte i wyeksponowane pokaźne relikty fundamentów rezydencjonalno-sakralnej części zamku Piastów Śląskich. W XII i XIII wieku była to najpotężniejsza warownia w dzielnicy śląskiej, rozwijana przez Monarchię Śląskich Henryków i będąca pierwszym domem na tych ziemiach św. Jadwigi Śląskiej.

Dodatkową atrakcję stanowić będą, przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych Wiwern, pokazy średniowiecznego fechtunku, mody, a także możliwość zagrania w średniowieczne gry planszowe, zbudowania zamku oraz odnalezienia własnego herbu w herbarzu!

Noc Muzeów 2024 – Hala Stulecia

Kiedy? od 16.00
Gdzie? Wystawowa 1
Dla kogo? Dla wszystkich

Hala Stulecia zaprasza do Visitor Centre na interaktywną wystawę o historii kompleksu, na którą składają się dotykowe ekrany i mapy oraz dwie wirtualne wycieczki. W ich trakcie można zajrzeć do miejsc niedostępnych dla zwiedzających, a także, co najbardziej ekscytujące, wzbić się wysoko ponad Halę, aby móc z wysokości poznać kompleks i obejrzeć niewiarygodną panoramę Wrocławia.

Noc Muzeów 2024 – Misprint

Kiedy? od 14.00
Gdzie? Kleczkowska 52
Dla kogo? Dla wszystkich

W pracowni artystycznej i introligatorni Misprint będzie szansa zobaczenia jak na co dzień powstają książki i druki artystyczne.

To świetna okazja by przyjrzeć się rzemiosłu i sztuce, zajrzeć za kulisy do miejsca, w którym łączą się papier, druk i książki. Będzie można obejrzeć książki klasyczne i zaskakujące formą ziny czy autorskie grafiki. Przygotowana jest również wystawa grafik wrocławskich artystów, warsztaty z tworzenia notesów i druku LEGO.

Noc Muzeów 2024 – Muzeum Śląska Wrocław

Kiedy?  20:30-1:00
Gdzie? aleja Śląska 1
Dla kogo? Dla wszystkich

Muzeum Śląska Wrocław prezentuje najważniejsze elementy, postacie i wydarzenia kilkudziesięcioletniej historii WKS (głównie piłkarskiego). Wystawa składa się zarówno z eksponatów, jak i materiałów multimedialnych: wywiadów z dawnymi piłkarzami i trenerami czy zapisów meczów.

Podczas Nocy Muzeów odwiedzający Tarczyński Arenę poznają szczegóły z życia zasłużonych piłkarzy, zobaczą historyczne herby Śląska i stadiony, na których futboliści prowadzili domowe rozgrywki. Ze względu na mecz WKS Śląsk vs Radomiak, rozpoczynający się w dniu 18 maja o 17:30, Noc Muzeów w Muzeum Śląska Wrocław na Tarczyński Arenie odbędzie się w godzinach 20:30-1:00.

Noc Muzeów 2024 – Centrum Sztuki WRO

Kiedy? od 18.00
Gdzie? Centrum Sztuki WRO, Widok 7
Dla kogo? Dla wszystkich

Centrum Sztuki WRO zaprasza na opowieść o współczesnych przygodach Don Kichota pokazanych na 16 monitorach rozmieszczonych w przestrzeni galerii. Ów Rycerz Smętnego Oblicza opisany przez Cervantesa, stał się bohaterem stale obecnym w naszej wyobraźni, uwikłanym splot zdarzeń realnych i wyimaginowanych, szalonych porywów serca i gorzkich rozczarowań.

Noc Muzeów 2024 - Kraków

Ważne

W 2024 roku Noc Muzeów w Krakowie zaplanowana została na piątek 17 maja. Za większość atrakcji trzeba uiścić symboliczną opłatę.

Noc Muzeów 2024 w Zamku Królewskim na Wawelu

Kiedy? piątek, 17.05.2024, 19:00 -23:00
Gdzie? Wawel 5
Dla kogo? Dla wszystkich

Wstęp - 5 PLN

Na okazję Nocy Muzeów została przygotowana trasa wiodąca przez Ogrody Królewskie, Sień Studzienną na dziedziniec arkadowy. Z dziedzińca trasa zwiedzania prowadzić będzie przez I część wystawy Wawel Wyspiańskiego mieszczącą się w Salach Wielkorządcy na parterze Zamku, a następnie przez Prywatne Apartamenty Królewskie i nowo otwarty Gabinet Porcelanowy oraz Krużganki.

Galeria Sztuki Polskiej XIX w Sukiennicach

Kiedy? piątek, 19.05.2023, 19:00
Gdzie? Rynek główny 3
Dla kogo? Dla wszystkich

Wstęp - 5 PLN

W Sukiennicach w ramach Nocy Muzeów można zobaczyć jedną z największych w Polsce stałych wystaw XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby.

Noc Muzeów 2024 w Ogrodzie Botanicznym UJ

Kiedy? piątek, 17.05.2024, 19:00 -22:00
Gdzie? ul. Kopernika 27
Dla kogo? Dla wszystkich

Wstęp - 1 PLN

Muzeum Ogrodu Botanicznego zaprasza podczas Nocy Muzeów do zwiedzania kolekcji roślinnych ogrodu oraz szklarni: Jubileuszowej i Victorii. To największy kompleks szklarniowy obejmujący wysoką palmiarnię oraz długą cieplarnię, podzieloną na kilka komór, zbudowany z okazji jubileuszu 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Noc Muzeów 2024 w Barbakanie

Kiedy? piątek, 17.05.2024, 19:00
Gdzie? ul. Basztowa
Dla kogo? Dla wszystkich

Wstęp - 5 PLN

W Noc Muzeów w Barbakanie będzie działo się wyjątkowo dużo. Pokazy, poloneza, strojów i replik uzbrojenia, a także też pokazy filmów i możliwość zwiedzenia wystawy stałej. Barbakan jest jednym z nielicznych tego typu obiektów w Europie, przy tym największym i zachowanym w doskonałym stanie. Stanowi on świadectwo chlubnej przeszłości polskiej sztuki obronnej! Jeśli jeszcze go nie odwiedziliście to w zróbcie to w Noc Muzeów w Krakowie.

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Lotnictwa Polskiego

Kiedy? piątek, 17.05.2024, 19:00 -00:00
Gdzie? al. Jana Pawła II 39
Dla kogo? Dla wszystkich

Wstęp - 5 PLN

Muzeum Lotnictwa polskiego zaprasza w Noc Muzeów na zwiedzanie wystawy stałej i wydarzenie specjalne. Setki eksponatów obrazują przekrój historii od czasów pierwszych lotników do czasów współczesnych. Oprócz tego dodajmy samoloty militarne z obu wojen światowych, helikopter papieski oraz wiele, wiele innych. Wszyscy chętni będą mieli okazję spędzić wieczór poświęcony tematyce 2. Pułku Lotniczego.

Noc Muzeów 2024 w Podziemiach Rynku

Kiedy? piątek, 17.05.2024, 19:00
Gdzie? Rynek Główny 1
Dla kogo? Dla wszystkich

Wstęp - 5 PLN

Ekspozycja w podziemiach Rynku Głównego jest de facto rozległym rezerwatem archeologicznym, przestrzenią pozostałą po rozległych badaniach wykopaliskowych prowadzonych w latach 2005–2006.

Noc Muzeów 2024 w Krakowie – Komunikacja Miejska

Kiedy? piątek, 17.05.2024, 19:30
Gdzie? pl. Św. Ducha 1
Dla kogo? Dla wszystkich

Bilet normalny od - 4 PLN

W Noc Muzeów 2024 w Krakowie 17/18maja (piątek/sobota) zostaną uruchomione dodatkowe, specjalne nocne linie tramwajowe oraz autobusowe (w tym tabor zabytkowy).

Noc Muzeów w Krakowie 2024 w Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora

Kiedy? piątek, 19.05.2023, 19:00
Gdzie? pl. Św. Ducha 1
Dla kogo? Dla wszystkich

Wstęp - 5 PLN

Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora w ramach krakowskiej Nocy Muzeów zaprasza do zwiedzania wystawy stałej i performans Bogusława Bachorczyka. Pokój Tadeusza Kantora, w którym prezentowana będzie poza zachowanym wnętrzem, w którym żył artysta, artystyczna interwencja Bartosza Muchy. Wystawa „Bereś/Kantor” – prezentacja obiektów autorstwa Jerzego Beresia i Tadeusza Kantora

Noc Muzeów 2024 w Wieży Ratuszowej

Kiedy? piątek, 17.05.2024, 19:00-01:00
Gdzie? ul. Senacka 3
Dla kogo? Dla wszystkich

Wstęp - 5 PLN

Wieża Ratuszowa oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zaprasza w Noc Muzeów do zwiedzania wystawy stałej z przewodnikiem. Dostęp do górnych pomieszczeń wieży prowadzi wąskim schodami kamiennymi, zlokalizowanymi w grubości potężnego muru. Przestronna sala na pierwszym piętrze, należy do najpiękniejszych wnętrz gotyckich w Krakowie.

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Książąt Czartoryskich

Kiedy? piątek, 17.05.2024, 19:00-01:00
Gdzie? ul. Pijarska 15
Dla kogo? Dla wszystkich

Najcenniejsza w Polsce i jedna z najcenniejszych kolekcji w Europie. Damę z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, jak również wiele innych arcydzieł nie tylko z dziedziny malarstwa, ale także rzeźby, rzemiosła, militariów, sztuki użytkowej, można zobaczyć w 26 salach ekspozycyjnych, na dwóch piętrach wyremontowanego Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich.

Noc Muzeów 2024 - Trójmiasto

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Miasta Gdyni

Kiedy? 18:00 – 01:00
Gdzie? Zawiszy Czarnego 1
Dla kogo? Dla wszystkich

W programie:

 • warsztaty dla rodzin z dziećmi tworzenia przebrań i kostiumów (obowiązują wcześniejsze zapisy),
 • DJ-set na schodach muzeum: Tomek Hoax / Marcin Szulc / Coastline Northern Cuts,
 • wspólne tworzenie koszulek, toreb i czego dusza zapragnie z wyjątkową, przygotowaną właśnie na tę okazję, specjalną grafiką Jakuba Szczęsnego
 • ambientowa strefa magicznych pejzaży na naszym muzealnym tarasie z widokiem na Zatokę
 • dwie wspaniałe wystawy do zobaczenia wieczorową porą: „”Gdynia – Dzieło Otwarte”” i „”Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci”
 • strefa gastro na schodach muzeum.

Noc Muzeów 2024 w Muzeum II Wojny Światowej

Kiedy? od 19:00
Gdzie? pl. Władysława Bartoszewskiego 1
Dla kogo? Dla wszystkich

Wstęp - 1 PLN

Muzeum II Wojny Światowej zaprasza w Noc Muzeów do swojej siedziby oraz na półwysep Westerplatte. W budynku M2WŚ na pl. Władysława Bartoszewskiego 1 przygotowane będą bezpłatne spacery z przewodnikiem po wystawie głównej (19:30, 20:30, 21:30, 22:30 – zbiórka przy sklepiku muzealnym), pokaz najnowszego filmu dokumentalnego „Była sobie taka piosenka” oraz angażującą grę dla rodzin z dziećmi, której zadania pomogą bliżej poznać ekspozycję M2WŚ.

Na wystawie głównej pojawią się również etiudy w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej działającej w M2WŚ oraz rekonstruktorzy, którzy przybliżą m.in. historię i znaczenie w bitwie o Monte Casino jednego z naszych największych zabytków – czołgu Sherman.

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Kiedy? 19:00 -01:00
Gdzie? ul. Wielkie Młyny 16
Dla kogo? Dla wszystkich

Wstęp - 1 PLN

Muzeum Bursztynu to ponad 1000 eks­po­na­tów – od bry­łek z inklu­zjami sprzed 40 mln lat, przez bursz­tynowy las i bursz­tynową kom­natę po współ­cze­sne pro­jekty arty­stów. Muzeum prezentuje jedną z naj­więk­szych kolek­cji bursz­tynu na świe­cie.

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Sopotu

Kiedy? 19:00
Gdzie? Księcia Józefa Poniatowskiego 8
Dla kogo? Dla wszystkich

Zwiedzającym udostępniona będzie wystawa stała „Rekonstrukcja wnętrz z pocz. XX w.” oraz wystawa czasowa „Fotoplastikon. Wystawa fotografii z kolekcji J. Dehnela.”. W określonych godzinach będzie można wziąć udział w oprowadzaniach kuratorskich po obu wystawach. Zapraszamy również naszych najmłodszych gości na warsztaty plastyczne dot. willi, w której mieści się muzeum i jej mieszkańców.

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

Kiedy? 19:00 -00:30
Gdzie? Pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2
Dla kogo? Dla wszystkich

Wstęp - 1 PLN

Miejsce, które Niemcy zaatakowali 1 września 1939 roku w tym samym czasie Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Dziś to miejsce jest poświęcone pamięci Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, którzy w wielu wypadkach ponieśli największą ofiarę na rzecz naszej ojczyzny. 
Na wystawie można zobaczyć zdjęcia, dokumenty, elementy wyposażenia placówki pocztowej oraz rzeczy osobiste rozstrzelanych przez Niemców polskich cywilów, którzy 1 września 1939 r. bronili gmachu Poczty.

Noc Muzeów 2024 w Gdańskim Żurawiu

Kiedy? 19:00  
Gdzie? Żuraw – Stary żuraw portowy, ul. Szeroka 67/68
Dla kogo? Dla wszystkich

Bilety od - 1 PLN

Zabytek, otwarty po kompleksowej rewitalizacji zaledwie przed kilkunastoma dniami, jest prawdziwym wehikułem czasu, przenoszącym zwiedzających do Gdańska z przełomu XVI i XVII w.

Wystawa „Złoto za zboże…” we wnętrzach Żurawia to kwintesencja „złotego wieku” gdańskiego portu. W sześciu salach na trzech piętrach zabytkowego dźwigu goście mogą poznać m. in. tajniki nawigacji przy wchodzeniu statkiem do portu, rodzaje przywożonych do Gdańska towarów, procedury transakcyjne w komorze palowej, XVII-wieczne techniki budowy statków oraz rozrywki portowego miasta w historycznej tawernie.

Noc Muzeów 2024 w Europejskim Centrum Solidarności

Kiedy? 19:00 -01:00
Gdzie? Pl. Solidarności 1
Dla kogo? Dla wszystkich

Wstęp wystawy - 1 PLN. Reszta atrakcji – wstęp wolny.

Animacje na wystawie stałej, spacer po wystawie Stocznia z dawnym stoczniowym socjologiem w roli przewodnika, warsztaty dla rodzin z dziećmi i miłośników rękodzieła, silent disco, DJ i chillout music, projekcje filmowe i bookcrossing – to tylko niektóre atrakcje w Noc Muzeów 2024 w ECS.

Noc Muzeów 2024 w Dworze Artusa

Kiedy? 19:00 -01:00
Gdzie? Długi Targ 43/44
Dla kogo? Dla wszystkich

Wstęp - 1 PLN

Dwór Artusa to jeden z najbardziej reprezentacyjnych zabytków położonych przy tzw. Trakcie Królewskim w Gdańsku. Można tu zobaczyć największy piec kaflowy nowożytnej Europy i św. Jerzego walczącego ze smokiem? Przy okazji warto zwrócić uwagę na detale, które stanowią opowieść o Gdańsku i otaczającym go świecie pozostawione przez dawnych mieszkańców naszego miasta. I chyba tylko tu znajdziesz gamę inspiracji do nowego zdjęcia profilowego!

Noc Muzeów 2024 na Statku-muzeum “Dar Pomorza”

Kiedy? 18:00 -01:00
Gdzie? Al. Jana Pawła II
Dla kogo? Dla wszystkich

Bilet - 1 PLN

Bez wątpienia najpiękniejszy, ponad 100 – letni polski żaglowiec! Jego imponująca sylwetka przy Nabrzeżu Pomorskim stanowi nieodzowny element krajobrazu Gdyni, a wejście na główny pokład i do jego wnętrz to podróż przez historię polskiej żeglugi, dzieje wybitnych kapitanów i koleje losu setek marynarzy.

Zwiedzanie statku pozwala poznać z bliska warunki życia i pracy załogi statku, a od niedawna również… zwierząt podróżujących przed laty na jego pokładzie.

Noc Muzeów 2024 w Twierdzy Wisłoujście

Kiedy? 19:00 -01:00
Gdzie? Stara Twierdza 1
Dla kogo? Dla wszystkich

Wstęp - 1 PLN

Nocne zwiedzanie ulubionej twierdzy gdańszczanek i gdańszczan! Po kilku latach prac rewaloryzacyjnych powrót z nowymi propozycjami, w tym nową wystawą czasową „Od Batorego do Gromu”. Można zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości i odkryć przeszłość jedynej morskiej fortyfikacji dawnej Rzeczpospolitej.

Zobacz także: Rozwój kultury zaczyna się… od doceniania artystów
Karta Dużej Rodziny 2024. Oto spis ulg i zniżek, z których możesz skorzystać

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

1 czerwca ma ruszyć program in vitro. Ogłoszono wyniki konkursu

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, w piątek poinformowała o wynikach konkursu na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro przez podmioty lecznicze. Program ma zostać uruchomiony już 1 czerwca.

Zasiłki dla poszkodowanych rolników. Zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej?

Sejmik województwa lubelskiego zdecydował o przyznaniu wsparcia finansowego dla trzech gmin: Opole Lubelskie, Chodel, Józefów nad Wisłą. Każda z nich otrzyma po 100 tys. zł na wypłatę zasiłków dla sadowników, którzy doświadczyli strat po ostatnim gradobiciu i przymrozkach.

REKLAMA

Dofinansowanie 2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 m-ce, na 1 pracownika. Program: Odbuduj swoją przyszłość dla pogorzelców z Marywilskiej

W czerwcu 2024 r. powinna być gotowa część hali tymczasowej dla kupców, którzy stracili swoje stanowiska w pożarze centrum przy ul. Marywilskiej. Jak poinformował warszawski ratusz do 30 czerwca br. poszkodowani przedsiębiorcy mogą też składać wnioski o pomoc w postaci pieniędzy na wypłatę bieżących wynagrodzeń.

Płatne praktyki w energetycznym gigancie. Gdzie, dla kogo i do kiedy można aplikować?

Energetyczny gigant ogłosił rekrutację do programu letnich, płatnych praktyk. Program jest skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy rozważają rozpoczęcie kariery w koncernie. W tym roku przygotowano 25 miejsc.

Kolejne alerty RCB o burzach i intensywnych opadach

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia dla 7 województw o burzach i intensywnych opadach. W jakich województwach najlepiej nie wychodzić z domu? 

Bon energetyczny a opłata mocowa. Niepotrzebny jest wniosek. Automatyczna oszczędność od 15,96 do 89,4 zł

Parlament rzutem na taśmę w ustawie wprowadzającej bon energetyczny dodał zwolnienie z opłaty mocowej. To jedna z opłat, jakie widzimy na rachunku za prąd. Do końca 2024 r. będzie wynosiła 0 zł. Czy to jest bonus dla każdego gospodarstwa domowego, czy tylko dla tych osób, które mają prawo do bonu energetycznego?

REKLAMA

Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

REKLAMA