Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
rozwiń więcej
szpital pacjent leczenie choroba zdrowie nfz / Shutterstock

Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

Leczenie szpitalne – najpierw skierowanie 

Na oddział szpitalny nie można zgłosić się ot tak, pobyt w szpitalu wymaga skierowania. Wyjątkiem są sytuacje nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Skierowanie może wystawić każdy lekarz, pod którego opieką jest akurat pacjent, również lekarz prowadzący prywatną praktykę i nieposiadający umowy z NFZ. 

Ważne

Lekarz nie może odesłać pacjenta po skierowanie do innego lekarza!

Skierowanie do szpitala jest honorowane w każdej placówce, w której jest oddział, do którego pacjent jest skierowany. Jeśli pobyt jest planowy pacjent powinien ustalić w Izbie Przyjęć lub rejestracji termin przyjęcia. Wskazaniami medycznymi do wystawienia skierowania mogą być: 

  • konieczność natychmiastowego podjęcia leczenia w warunkach szpitalnych;
  • brak możliwości wykonania diagnostyki w warunkach poradni;
  • konieczność wykonania zabiegu operacyjnego.

Pobyt w szpitalu – jak się przygotować

Przed przyjęciem do szpitala należy przygotować swoją dotychczasową dokumentację medyczną, w tym wyniki konsultacji specjalistycznych i – jeśli poprzednio odbywało się już leczenie szpitalne – karty informacyjne z pobytów. Niezbędna będzie też lista przyjmowanych leków i ich dawkowanie. 

Jeśli celem pobytu w szpitalu jest planowana operacja, warto rozważyć wykonanie cyklu szczepień przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B). To trzy dawki podawane w odstępach 0-1-6 miesięcy. W Polsce szczepienia przed zabiegami operacyjnymi nie są obowiązkowe. 

Zabieg operacyjny może się wiązać również z wymaganym zaświadczeniem od lekarza rodzinnego zawierającym spis chorób przewlekłych, przyjmowanych leków i opis ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Samą decyzję o braku przeciwskazań do znieczulenia czy zabiegu podejmuje już na miejscu anestezjolog lub chirurg.  Jeśli do znieczulenia albo zabiegu będą wymagane dodatkowe zaświadczenia, np. od lekarzy specjalistów, u których pacjent jest pod stała opieką – lekarz kwalifikujący się do znieczulenia poinformuje o tym i – jeśli będzie potrzeba – wyda odpowiednie skierowania na konsultacje.

Do szpitala należy się zgłosić z dowodem tożsamości, w celu identyfikacji pacjenta i potwierdzenia przez szpital uprawnień do świadczeń w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Gdy pacjent nie został przyjęty do szpitala

Zdarzają się sytuacje, w których pacjent nie zostanie przyjęty do szpitala w ustalonym terminie, np. z powodu braku łóżek. Wówczas, jeśli jego stan zdrowia na to pozwala, jest on wpisywany na listę oczekujących. Szpital ma obowiązek pisemnie poinformować pacjenta o wyborze innego terminu udzielenia świadczenia z uzasadnieniem. Jeśli pacjent ma podejrzenia, że odmowa przyjęcia do szpitala była nieuzasadniona, może złożyć na placówkę skargę.

Jeśli pacjent sam zadecyduje o rezygnacji z hospitalizacji, powinien niezwłocznie poinformować o tym placówkę. 

Zobacz także: Ile zarabiają lekarze w Polsce? Mamy dane za 2023 rok
Ważne zmiany w poradniach od marca. Krótsze kolejki dla dwóch grup pacjentów

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...