REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co można złożyć skargę do NFZ? Jak to zrobić?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
nfz kara leki
nfz kara leki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do czego prawo ma pacjent? Co w sytuacji, gdy usługa nie zostanie wykonana prawidłowo? Gdzie i jak złożyć skargę na placówkę, która nie dopełniła świadczenia? Podpowiadamy. 

Prawo pacjenta do świadczeń

Comiesięczne składki odprowadzane na ubezpieczenie zdrowotne uprawniają pacjenta do korzystania ze świadczeń, które są udzielane w placówkach opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Niektórzy pacjenci regularnie muszą odbywać wizyty u lekarzy, inni zaglądają do przychodni sporadycznie, jeszcze inni są częstymi gości na oddziałach szpitalnych. Każdemu jednak bez wyjątku należy się odpowiednia opieka, wyczerpująca informacja czy świadczenie gwarantowane. Gdy pacjent ma zastrzeżenia, może złożyć skargę na placówkę, która ma zawartą umowę z NFZ. 

REKLAMA

W jakich sprawach można złożyć skargę do NFZ?

Jest wiele przypadków, w których można złożyć skargę na placówkę do NFZ. Na przykład: 

 • odmowa zapisania do lekarza,
 • odmowa wykonania badań zleconych przez lekarza,
 • opłata za świadczenie gwarantowane, które jest bezpłatne,
 • wystawiona recepta bez refundacji,
 • terminy lub godziny przyjmowania pacjentów różnią się od ustalonych przez placówkę,
 • trudności z zapisaniem się do lekarza, np. zapisy możliwe są tylko osobiście, w wybranym dniu,
 • lekarz nie przyjmuje pacjentów zgodnie z harmonogramem pracy,
 • nie udaje się umówić telefonicznie na konsultację,

Skargę można również złożyć na… działalność NFZ. 

Oprócz skargi można złożyć także wniosek z propozycją dotyczącą poprawy jakości usług, które świadczy NFZ. Np. pomysł ulepszenia organizacji Funduszu czy lepszej obsługi pacjentów.

Ważne

Pracownicy NFZ nie są upoważnieni do oceny decyzji medycznych podejmowanych przez lekarzy. Nie należy więc składać skarg dotyczących sposobów leczenia. 

Skarga lub wniosek do NFZ - jak to zrobić?

Złożenie skargi czy wniosku do NFZ jest bardzo proste i można to zrobić na kilka sposobów. Pocztą elektroniczną, poprzez platformę ePUAP lub osobiście w oddziale NFZ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłoszenie powinno zawierać dane osoby składającej (imię, nazwisko, adres lub adres mailowy, przy czym dane można zastrzec), dane placówki, której skarga dotyczy oraz opis zdarzenia. Najlepiej, aby opis zdarzenia nie budził wątpliwości co do tego, czego dotyczy skarga, bo gdy NFZ będzie miał trudności w ustaleniu, co jest problemem, wezwie do uzupełnianie pisma (zrobi to w ciągu 7 dni). Podobnie w sytuacji, gdy pismo nie będzie zawierało danych wnoszącego. Brak uzupełnienia pisma po wezwaniu NFZ będzie skutkował nierozpatrzeniem sprawy. 

Pismo można wysłać do:

 • oddziału wojewódzkiego lub delegatury NFZ
 • Centrali NFZ

Ale także:

 • do dyrektora placówki, która udzielała świadczenia
 • do rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarzy przy okręgowej izbie lekarskiej na sposób leczenia albo zachowania lekarza
 • do rzecznika odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek i położnych na sposób postępowania pielęgniarki lub położnej
 • do Rzecznika Praw Pacjenta, gdy zostały naruszone prawa pacjenta m.in. do poszanowania intymności i godności, informacji, dokumentacji medycznej, opieki duszpasterskiej.

 Informacje na temat procedury składania i rozpatrywania skarg można uzyskać w Dziale Skarg i Wniosków: tel. 22 279 75 78.

Rozpatrywanie skarg

Warto wiedzieć, że NFZ w ramach rozpatrywania skarg nie podejmuje interwencji u świadczeniodawcy, nie ingeruje w decyzje lekarzy czy pielęgniarek, nie skraca i nie modyfikuje kolejek do świadczenia, nie dyscyplinuje pracowników placówek, nie zwraca niezasadnie pobranych kosztów. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  REKLAMA

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA