REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co można złożyć skargę do NFZ? Jak to zrobić?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
nfz kara leki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do czego prawo ma pacjent? Co w sytuacji, gdy usługa nie zostanie wykonana prawidłowo? Gdzie i jak złożyć skargę na placówkę, która nie dopełniła świadczenia? Podpowiadamy. 

Prawo pacjenta do świadczeń

Comiesięczne składki odprowadzane na ubezpieczenie zdrowotne uprawniają pacjenta do korzystania ze świadczeń, które są udzielane w placówkach opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Niektórzy pacjenci regularnie muszą odbywać wizyty u lekarzy, inni zaglądają do przychodni sporadycznie, jeszcze inni są częstymi gości na oddziałach szpitalnych. Każdemu jednak bez wyjątku należy się odpowiednia opieka, wyczerpująca informacja czy świadczenie gwarantowane. Gdy pacjent ma zastrzeżenia, może złożyć skargę na placówkę, która ma zawartą umowę z NFZ. 

REKLAMA

W jakich sprawach można złożyć skargę do NFZ?

Jest wiele przypadków, w których można złożyć skargę na placówkę do NFZ. Na przykład: 

 • odmowa zapisania do lekarza,
 • odmowa wykonania badań zleconych przez lekarza,
 • opłata za świadczenie gwarantowane, które jest bezpłatne,
 • wystawiona recepta bez refundacji,
 • terminy lub godziny przyjmowania pacjentów różnią się od ustalonych przez placówkę,
 • trudności z zapisaniem się do lekarza, np. zapisy możliwe są tylko osobiście, w wybranym dniu,
 • lekarz nie przyjmuje pacjentów zgodnie z harmonogramem pracy,
 • nie udaje się umówić telefonicznie na konsultację,

Skargę można również złożyć na… działalność NFZ. 

Oprócz skargi można złożyć także wniosek z propozycją dotyczącą poprawy jakości usług, które świadczy NFZ. Np. pomysł ulepszenia organizacji Funduszu czy lepszej obsługi pacjentów.

Ważne

Pracownicy NFZ nie są upoważnieni do oceny decyzji medycznych podejmowanych przez lekarzy. Nie należy więc składać skarg dotyczących sposobów leczenia. 

Skarga lub wniosek do NFZ - jak to zrobić?

Złożenie skargi czy wniosku do NFZ jest bardzo proste i można to zrobić na kilka sposobów. Pocztą elektroniczną, poprzez platformę ePUAP lub osobiście w oddziale NFZ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłoszenie powinno zawierać dane osoby składającej (imię, nazwisko, adres lub adres mailowy, przy czym dane można zastrzec), dane placówki, której skarga dotyczy oraz opis zdarzenia. Najlepiej, aby opis zdarzenia nie budził wątpliwości co do tego, czego dotyczy skarga, bo gdy NFZ będzie miał trudności w ustaleniu, co jest problemem, wezwie do uzupełnianie pisma (zrobi to w ciągu 7 dni). Podobnie w sytuacji, gdy pismo nie będzie zawierało danych wnoszącego. Brak uzupełnienia pisma po wezwaniu NFZ będzie skutkował nierozpatrzeniem sprawy. 

Pismo można wysłać do:

 • oddziału wojewódzkiego lub delegatury NFZ
 • Centrali NFZ

Ale także:

 • do dyrektora placówki, która udzielała świadczenia
 • do rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarzy przy okręgowej izbie lekarskiej na sposób leczenia albo zachowania lekarza
 • do rzecznika odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek i położnych na sposób postępowania pielęgniarki lub położnej
 • do Rzecznika Praw Pacjenta, gdy zostały naruszone prawa pacjenta m.in. do poszanowania intymności i godności, informacji, dokumentacji medycznej, opieki duszpasterskiej.

 Informacje na temat procedury składania i rozpatrywania skarg można uzyskać w Dziale Skarg i Wniosków: tel. 22 279 75 78.

Rozpatrywanie skarg

Warto wiedzieć, że NFZ w ramach rozpatrywania skarg nie podejmuje interwencji u świadczeniodawcy, nie ingeruje w decyzje lekarzy czy pielęgniarek, nie skraca i nie modyfikuje kolejek do świadczenia, nie dyscyplinuje pracowników placówek, nie zwraca niezasadnie pobranych kosztów. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raz na 5-10 tys. lat: Asteroida bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

REKLAMA

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA