Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają

jesień, bieganie, aktywność fizyczna, ruch, zdrowie / Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają / Shutterstock

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

Co jest powodem obniżenia nastroju jesienią?

- Powodem tzw. „jesiennej depresji”, czyli inaczej sezonowego zaburzenia afektywnego jest w szczególności ograniczony dostęp do światła słonecznego, co wpływa na produkcję serotoniny i melatoniny, a także powrót do rutynowych obowiązków po wakacyjnym okresie odpoczynku. Wszystko to może prowadzić do pogorszenia samopoczucia, stresu oraz napięcia psychicznego – mówi Ada Jakimowicz psycholożka i psychoterapeutka.

Można zapobieć „jesiennej depresji”. Jak?

Jednym z kluczowych sposobów na zapobieganie obniżeniu nastroju w okresie jesienno-zimowym jest dbanie o odpowiednią dawkę światła dziennego i aktywności fizycznej. Ada Jakimowicz radzi: - Już 30 minut spaceru na świeżym powietrzu dziennie może znacząco poprawić produkcję serotoniny, która odpowiada za nasze dobre samopoczucie. Nawet jeśli pogoda nie zachęca, warto wyjść na zewnątrz, ponieważ kontakt ze światłem naturalnym jest kluczowy.

Kolejnym ważnym aspektem jest dbanie o dietę. W okresie jesiennym powinniśmy szczególnie zadbać o to, by nasza dieta była bogata w witaminy, zwłaszcza witaminę D3, która wspiera naszą odporność i wpływa na nastrój. Warto też pamiętać o odpowiednich suplementach, które pomogą uzupełnić niedobory witamin i minerałów w organizmie.

Różnego rodzaju techniki relaksacyjne, takie jak joga, medytacja czy ćwiczenia oddechowe, mogą pomóc w obniżeniu stresu i napięcia, które często towarzyszą jesiennemu spadkowi nastroju. Dzięki nim nasz nastrój staje się stabilniejszy, a objawy jesiennej depresji mniej uciążliwe.

Relacje z innymi jako fundament zdrowia psychicznego

Relacje międzyludzkie są jedną z ważniejszych podstaw w dbaniu o zdrowie psychiczne. Spotkania z bliskimi są fundamentem naszego zdrowia psychicznego. Inni ludzie dają nam poczucie bliskości emocjonalnej, zrozumienia i wsparcia. Dzięki rozmowom z zaufanymi osobami, napięcia i problemy, które mogą narastać w naszej głowie, stają się mniejsze. Świadomość, że nie jesteśmy sami, i że mamy osoby, które nas wspierają, jest niezwykle ważna dla naszego samopoczucia i stabilności emocjonalnej.

Bagatelizowanie potrzeby kontaktów z innymi ludźmi może prowadzić do pogłębiania się złego nastroju. Zdarza się, że w okresie jesiennym zamykamy się w sobie, odcinamy od innych, co tylko pogarsza sytuację. Tymczasem kontakt z bliskimi, wspólne spędzanie czasu 
i rozmowy mają ogromny wpływ na poprawę naszego samopoczucia.

Kiedy warto sięgnąć po pomoc specjalisty?

Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniamy, jest wmawianie sobie, że to normalne i nasze złe samopoczucie samo minie. Jeśli przez kilka tygodni odczuwamy spadek nastroju, warto zwrócić na to uwagę. Nie możemy pozwolić sobie na bagatelizowanie naszych potrzeb. W tym okresie potrzebujemy więcej odpoczynku, więcej bliskości z innymi i więcej troski o siebie. 

Nasze ciało często wysyła nam sygnały, że potrzebuje odpoczynku, czy to przez napięcie, zmęczenie, czy inne objawy fizyczne. Ważne jest, aby reagować na te sygnały i nie ignorować ich.

Podsumowując: dbaj o siebie jesienią

Na zakończenie, kilka prostych, ale niezwykle ważnych rad na temat dbania o zdrowie psychiczne w okresie jesiennym - Najważniejsze, co możemy zrobić dla siebie, to regularnie wsłuchiwać się we własne potrzeby – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Jeśli czujemy, że potrzebujemy odpoczynku, bliskości, rozmowy lub po prostu chwili relaksu z herbatą pod kocem, nie ignorujmy tego. Dbajmy o równowagę w codziennym życiu, a nasz nastrój będzie bardziej stabilny – mówi Ada Jakimowicz psycholożka i psychoterapeutka.

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.
14 paź 2024

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów
14 paź 2024

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
14 paź 2024
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają
14 paź 2024

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

Z czym mierzą się dzisiejsi nauczyciele?
14 paź 2024

To w dużej części na nauczycielach ciąży odpowiedzialność kształtowania przyszłych pokoleń. Wciąż jednak czują się oni niedoceniani. Za małe zarobki, dyskryminacja ze względu na wiek, przeciążenie pracą sprawiają, że wypalenie zawodowe staje się coraz częstszym problemem. Z jakimi wyzwaniami mierzą się nauczyciele na co dzień? 

MS: Zakaz rodzicom odbioru dzieci spod szatni albo świetlicy. Czy min. edukacji B. Nowacka uruchomi interwencje kuratorów w szkołach
12 paź 2024

Szkoły wprowadzają zakazy wejścia rodziców do … szkół. Np. w okolice szatni albo świetlicy. To efekt ustawy Lex Kamilek i wadliwego sposobu interpretowania zapisów tej ustawy przez dyrektorów szkół. Dyrektorzy wymyślili sobie, że mają prawo zakazać rodzicom np. odprowadzenia syna albo córki pod szatnię (nie chodzi o wejście do szatni, tylko odprowadzenie dziecka pod szatnię). Z sygnałów dochodzących do redakcji wynika, że nieprzyjemności mają rodzice, którzy w ogóle chcą wejść do budynku szkoły bez zezwolenia pracownika szkoły. Rodzice rzekomo naruszają "strefy bezpieczeństwa" ustanawianie przez dyrektorów szkół.

Lekarze usunęli pacjentowi guza, który miał pół metra i ważył sześć kilogramów
11 paź 2024

O sporym szczęściu może mówić 55-letni sieradzanin. Pomimo tego, że operacja była obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia, lekarzom udało się wyciąć pacjentowi guza, który miał pół metra i ważył sześć kilogramów. 

Dlaczego niektóre huragany są bardziej niszczycielskie niż inne? Czy Polska jest zagrożona huraganami?
11 paź 2024

Dlaczego niektóre huragany są bardziej niszczycielskie niż inne? Huragany, zjawiska tropikalne, powodują zniszczenia głównie przez falę przypływową, ale także deszcz i wiatr. Na skalę zniszczeń wpływa także przystosowanie mieszkańców, ich wiedza o zagrożeniach naturalnych. 

Zabawa na świeżym powietrzu sposobem na zapobieganie otyłości u dzieci
11 paź 2024

Nowe wyniki badań opublikowanych na łamach „Acta Paediatrica” sugerują, że dzieci w wieku przedszkolnym, które bawią się na świeżym powietrzu są mniej narażone na wystąpienie otyłości w późniejszym dzieciństwie. 

Nieudana próba oszustwa "na wypadek". Senior przechytrzył oszusta
10 paź 2024

Tym razem oszustwo "na wypadek" się nie powiodło. 50-latek, który pełnił rolę tzw. "odbieraka" trafił do aresztu. Wszystko dzięki przytomności umysłu seniora, który zorientował się, że dzwoni oszust. 

pokaż więcej
Proszę czekać...