Dostęp do bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów. Kto będzie mógł wystawić receptę? Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy zwiększającej dostępność do bezpłatnych leków dla osób do 18 roku życia i powyżej 65 roku życia.
We wtorek, 5 listopada 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o ograniczenia związane z możliwością wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie osobom do 18 roku życia lub po 65. roku życia.
Dostęp do bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów. Kto będzie mógł wystawić receptę?
Zgodnie z przyjętą przez rząd nowelizacją, recepty na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne, które przysługują seniorom i dzieciom, będą mogli wystawiać wszyscy lekarze oraz pielęgniarki, położne czy felczerzy – w takim zakresie, w jakim mają prawo do wystawiania recept. Obecnie, recepty na bezpłatne leki z listy "S" i "Dz" wystawiać mogą tylko lekarze, którzy zawarli umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na ściśle określony zakres świadczeń zdrowotnych. Nowela zakłada także, że farmaceuci w aptekach będą mogli wystawiać refundowane recepty farmaceutyczne na zalecane szczepionki dostępne w aptece. Obecnie mogą wystawiać recepty na szczepionki, jednak nie są one refundowane. W komunikacie opublikowanym na stronie KPRM wskazano, że dzięki temu rozwiązaniu, podczas jednej wizyty w aptece, pacjent otrzyma receptę na szczepionkę (z przysługującą mu refundacją) oraz będzie mógł się zaszczepić. Dla seniorów oznacza to, że jeszcze w sezonie 2024/2025 będą mogli bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie w aptece. Projekt zakłada wejście w życie przepisów 14 dni po jego ogłoszeniu.