Jakie kary mogą być nałożone na urzędników

Izabela Dziewulska-Gaj
rozwiń więcej
Czy zakres odpowiedzialności urzędnika i katalog kar zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy urzędnika i organu administracji publicznej, w którym zatrudniona jest określona osoba?

Od podstawy nawiązania stosunku pracy urzędnika uzależniony jest zakres odpowiedzialności i katalog kar za naruszenie obowiązków pracowniczych. Pracownikiem samorządowym na stanowisku urzędniczym, jak i urzędnikiem państwowym może być osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub na podstawie mianowania. Urzędnik mianowany podlega surowszej odpowiedzialności i stosuje się wobec niego szerszy katalog kar. Bez znaczenia natomiast pozostaje rodzaj organu administracji publicznej zatrudniającego urzędnika. System odpowiedzialności wobec urzędników państwowych i samorządowych jest w zasadzie jednolity. Większość uregulowań jest wspólna, bowiem ustawa o pracownikach samorządowych w omawianym zakresie odwołuje się do ustawy o pracownikach urzędów państwowych.

Urzędnik państwowy może być zatrudniony na podstawie mianowania albo umowy o pracę. Podobnie rzecz się ma w przypadku podstaw zatrudniania na stanowiskach urzędniczych pracowników samorządowych. W obu przypadkach pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę podlegają wyłącznie odpowiedzialności porządkowej wymierzanej w trybie art. 108-113 kodeksu pracy. Jest to zdecydowanie łagodniejszy sposób karania, bowiem ograniczający się jedynie do kary upomnienia i nagany za naruszenie obowiązków o charakterze bardziej formalnym niż merytorycznym (nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku, bhp, przepisów przeciwpożarowych oraz przyjętego sposobu dokumentowania obecności w pracy). Kodeks pracy przewiduje krótkie terminy przedawnienia. Za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych urzędnik niemianowany może podlegać, w zależności od uznania pracodawcy, zwolnieniu z pracy bez zachowania prawa do wypowiedzenia.

Wobec pracowników mianowanych, zarówno w administracji państwowej, jak i samorządowej, katalog kar jest szerszy i w obu przypadkach jednakowy. Za przewinienia mniejszej wagi urzędnik mianowany otrzymuje karę porządkową - upomnienie - wymierzaną przez kierownika urzędu wobec urzędników państwowych i bezpośredniego przełożonego w sektorze samorządowym. Z tego też powodu inne są organy odwoławcze: urzędnik państwowy kieruje odwołanie do kierownika jednostki nadrzędnej, natomiast w administracji samorządowej odwołanie załatwia pracodawca lub osoba w tym zakresie upoważniona. Urzędników mianowanych, niezależnie od zatrudniającego organu administracji, obejmuje taki sam katalog kar dyscyplinarnych: nagana, nagana z ostrzeżeniem, nagana z pozbawieniem możliwości awansowania, degradacja oraz wydalenie z pracy w urzędzie. O karze dyscyplinarnej orzekają niezawisłe, podlegające wyłącznie prawu komisje dyscyplinarne (sądy równych) realizujące zasadę niezależności odpowiedzialności urzędniczej. Postępowanie jest kontradyktoryjne. Okres przedawnienia jest tu znacznie dłuższy, bowiem wynosi trzy miesiące od daty powzięcia wiadomości o popełnieniu czynu oraz rok od jego zaistnienia. Zakres odpowiedzialności urzędników mianowanych jest znacznie szerszy niż urzędników zatrudnionych na umowę o pracę.

Izabela Dziewulska-Gaj

główny specjalista w Wydziale Kontroli i Audytu Wewnętrznego Urzędu Miasta Opole

Podstawa prawna

l Art. 10, 17, 34, 35, 37 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. z 2001 r. nr 86, poz. 953 ze zm.).

l Art. 3, 15, 25, 26 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.).

l Art. 52, 108-113 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...