Elektroniczna karta miejska w kolejnym mieście

System karty miejskiej uruchomiono w poniedziałek we Wrocławiu. Mieszkańcy mogą już składać wnioski o wydanie karty, która w najbliższym czasie ma zastąpić okresowe bilety komunikacji miejskiej.

Jak powiedział na konferencji prasowej prezes odpowiedzialnej za wdrożenie systemu Mennicy Polskiej Tadeusz Steckiewicz, system wrocławskiej karty miejskiej będzie najnowocześniejszym systemem w Polsce, a zastosowane w nim rozwiązania można porównać m.in. do tych, które obecnie funkcjonują w Londynie.

Wnioski o wydanie karty można składać w dziewięciu punktach obsługi klienta, w jednym z 19 specjalnych punktów przyjmowania wniosków zlokalizowanych w oddziałach Banku Zachodniego WBK lub przez internet. Kartę można wyrobić na okaziciela lub imiennie ze zdjęciem, a wydanie pierwszego egzemplarza będzie bezpłatne.

Na awersie srebrnej, plastikowej karty znajduje się m.in. jej nazwa oraz miejsce na zdjęcie, imię i nazwisko właściciela. Na rewersie widać natomiast numer karty oraz zdjęcie Mostu Grunwaldzkiego. "Karta nie ma określonego terminu ważności. Jeżeli mechanicznie nie zostanie uszkodzona zamontowana w środku mini antena, to karta jest praktycznie niezniszczalna" - podkreślił skarbnik miasta Marcin Urban.

Na terenie miasta rozpoczęło się już montowanie stu biletomatów, w których będzie można nie tylko opłacić bilet na karcie elektronicznej, ale także kupić tradycyjne bilety papierowe za gotówkę lub kartę płatniczą. Kartę będzie można także doładować w 120 salonikach prasowych i sklepach. Od 1 czerwca będzie można doładować kartę przez internet, a od 1 lipca pojawi się możliwość zakupu biletu przez telefon komórkowy.

Tradycyjne bilety okresowe będą sprzedawane do 1 września, później zostaną całkowicie wycofane, a ich miejsce zajmą przejazdówki kodowane na karcie. Zakupione wcześniej bilety okresowe np. na trzy miesiące nadal będą jednak honorowane. Będzie się można nimi posługiwać do momentu utraty ważności.

Steckiewicz dodał, że Mennica Polska wyposaży wrocławskich kontrolerów w 80 czytników kart i biletów papierowych. "Kontroler zbliżając czytnik do karty szybko odczyta ważność biletu, a dane z kontroli zostaną zapisane w systemie. To rozwiązanie uprości sposób przeprowadzania kontroli i pomoże uszczelnić system płatności za przejazdy komunikacją miejską" - tłumaczył prezes.

Urban zapowiedział, że w przyszłości za pomocą karty miejskiej będzie można także kupić bilet parkingowy, wejściówkę na basen, do muzeum, biblioteki lub do ogrodu zoologicznego. "Wszystkie te opcje będą wprowadzane stopniowo do 2012 r." - dodał.

Elektroniczne karty miejskie funkcjonują już m.in. w Warszawie, Lublinie, Kaliszu i Suwałkach.

Sektor publiczny
Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Język polski: Jak odróżnić arkusze egzaminacyjne dla Formuły 2015 od Formuły 2023? [matury 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne z języka polskiego przeznaczone dla Formuły 2015 od Formuły 2023 są wyraźnie oznaczone. 

Matura 2024 r. Egzamin pisemny z języka polskiego. Arkusze CKE na Infor.pl o godz. 14.05
07 maja 2024

Matura 2024 r. Od godz. 9.00 trwa egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze egzaminacyjne CKE tuż po 14.00 na Infor.pl. Udostępnimy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...