Szkolenie z pierwszej pomocy zamiast mandatu

Do końca wakacji w każdy czwartek policjanci z Będzina (Śląskie), łapiący kierowców na lżejszych przewinieniach drogowych, będą im proponować zamiast mandatu krótki instruktaż z udzielania pierwszej pomocy.

Pomysł będzińskiej drogówki spodobał się ratownikom z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Co tydzień, przez kilka godzin, razem z policjantami będą patrolować główne trasy w okolicach Będzina - drogi krajowe nr 1, 78 i 86.

"Kierujący zatrzymani w związku z popełnieniem wykroczenia, szczególnie przekroczenia prędkości, zamiast mandatu będą mogli skorzystać z krótkiego instruktażu ratowników" - powiedziała rzeczniczka będzińskiej policji Monika Francikowska. Jak wyjaśniła, z takiej zamiany nie będą mogli skorzystać sprawcy szczególnie rażących wykroczeń.

Zaznaczyła, że - choć często pierwsze minuty po wypadku decydują o życiu poszkodowanych - z doświadczeń policjantów i ratowników wynika, że znaczna liczba uczestników ruchu nie zna podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy; nie wie, jak zachować się na miejscu wypadku drogowego i jak pomóc osobie rannej.

Dlatego podczas szkolenia będzie można poznać m.in. podstawowe zasady prawidłowego wykonania masażu serca. Chętni będą też mieli możliwość przeprowadzenia sztucznego oddychania na fantomie. Kierowcy dostaną też materiały edukacyjne i informacyjne na temat pierwszej pomocy.

Pilotażowe szkolenia zatrzymywanych kierowców odbyły się już w ubiegłym tygodniu, 5 maja. Akcja będzie kontynuowana od 13 maja do końca wakacji, co tydzień w każdy czwartek.

Zgodnie z danymi policji, w ostatnich 17 latach w Polsce odnotowano prawie milion wypadków drogowych, w których zginęło ponad 110 tys. osób; ponad milion zostało rannych. Codziennie w wypadkach ginie średnio 15 osób, a 160 zostaje rannych. Co piąty Polak nie zapina pasów, a co dziesiąty wypadek spowodowany jest przez pijanego kierowcę.

Będzińska policja podaje też, że od czasu wynalezienia samochodu, ponad 100 lat temu, w wypadkach drogowych na świecie zginęło prawie 30 milionów osób. Do pierwszego śmiertelnego wypadku drogowego doszło 17 sierpnia 1896 r. 44-letnia mieszkanka Londynu została potrącona przez samochód, gdy z nastoletnią córką przechodziła przez Cristal Palace. Koroner, po wydaniu aktu zgonu wyraził nadzieję, że "podobna rzecz nie wydarzy się już nigdy".

Pierwszy wypadek samochodowy w Polsce odnotowano 1 marca 1926 r. Samochód wjechał na chodnik, którym szedł 81-letni mieszkaniec wsi Konopki. Mężczyzna w wyniku odniesionych obrażeń zmarł w szpitalu.

Sektor publiczny
EAPN Polska: Ok. 2,5 mln Polaków żyje poniżej minimum egzystencji [RAPORT]
17 paź 2024

EAPN Polska opublikowała raport Poverty Watch 2024 "Monitoring ubóstwa i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce 2023-2024". W raporcie wskazano, że Polska jest na krawędzi kryzysu społecznego. Z raportu wynika, że w 2023 r. prawie co piętnasty Polak żył w skrajnej biedzie, a niemal połowa społeczeństwa borykała się z różnymi formami wykluczenia.

Przewodniczący KEP: Udział w lekcjach religii lub etyki powinien być obowiązkowy
17 paź 2024

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusza Wojdy uczniowie, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, powinni w tym czasie chodzić na lekcje etyki. Udział w jednej z tych lekcji powinien być obowiązkowy.

Wiadomo już, dlaczego wieloryby mylą plastik z pożywieniem
17 paź 2024

Badanie przeprowadzone w Duke University wykazało, że plastikowe śmieci odbijają dźwięk podobnie, jak niektóre organizmy, na które polują głęboko nurkujące walenie. To dlatego wieloryby tak często mylą plastik z pożywieniem. 

Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?
16 paź 2024

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

Ile w tym roku zapłacimy za karnety na stoki narciarskie?
15 paź 2024

Chociaż dopiero co rozpoczęła się jesień, Podhale już zaczęło przygotowania do sezonu zimowego. W przedsprzedaży można już kupić karnety na stoki narciarskie. Ile zapłacimy w tym roku? 

Kobiety w ciąży już mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi
15 paź 2024

Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach POZ. Na tę chorobę od początku roku zachorowało już niemal 17 tys. osób, a 3 tys. pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich. 

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.
14 paź 2024

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów
14 paź 2024

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
14 paź 2024
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają
14 paź 2024

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

pokaż więcej
Proszę czekać...