Nowe zasady wyceny nieruchomości wywłaszczonych


Wchodzi w życie rozporządzenie zmieniające zasady ustalania wartości rynkowych nieruchomości wywłaszczonych lub przejmowanych pod drogi publiczne.

Od dnia dzisiejszego, przy ustalaniu odszkodowania za wywłaszczenie, wartość rynkową nieruchomości określa się na podstawie:

- stanu prawnego nieruchomości z dnia wydania decyzji,

- ceny nieruchomości z dnia ustalenia odszkodowania,

- przeznaczenia nieruchomości.

Nie uwzględnia się nakładów poniesionych na nieruchomości po dniu wydania decyzji.

W pierwszej kolejności wartość nieruchomości określa się w oparciu o ceny nieruchomości na rynku lokalnym i regionalnym. Dopiero gdy taka metoda okaże się zawodna stosowane jest podejście kosztowe – czyli określane są hipotetyczne koszty jakie poniósłby nabywca na zakup dokładnie takiej samej nieruchomości (wraz z wybudowaniem na niej obiektów – jeśli takowe istnieją) – zwane inaczej kosztami odtworzenia nieruchomości.

W nowym rozporządzeniu zmieniono zasady wypłacania dodatku. Poprzednie regulacje przewidywały automatyczne powiększenie ceny nieruchomości o 50 proc. w przypadku gdy przeznaczenie gruntów, z których wydzielono działki pod nowe drogi publiczne albo poszerzenie dróg istniejących, powodowało obniżenie wartości gruntów w stosunku do wartości gruntów przeznaczonych pod drogi.

Od dziś w przypadku gdy przeznaczenie nieruchomości np. na drogę publiczną spowoduje zwiększenie jej wartości, przyznawany dodatek dla właściciela gruntu wywłaszczonego wyniesie nie więcej niż 50 proc.

Nowe zasady szacowania wartości stosowane będą przy wywłaszczaniu nieruchomości na:

- drogi publiczne,

- inwestycje związane z EURO 2012,

- drogi wewnętrzne,

a także przy określaniu wartości nieruchomości nabywanych pod drogi w drodze umowy.

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 14 lipca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego (Dz.U. Nr 165, Poz. 985)

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...