Mikrowłókna z bluzy bliźniaka na poduszce powietrznej dowodem winy. Sąd w Gorlicach skazał go na 6 lat za spowodowanie śmiertelnego wypadku

opracował Tomasz Król
rozwiń więcej
prawo karne fot. shutterstock / Shutterstock
Jest to jedna z najtrudniejszych procesowo spraw w polskich sądach – bracia bliźniacy nie chcą wskazać, który z nich prowadził samochód przed wypadkiem, w którym zginęła nastolatka. Wyjaśnień, kto prowadził samochód nie mogły dać badania DNA. Zagadkę rozwiązały mikrowłókna z bluzy skazanego znalezione na wystrzelonej poduszce powietrznej kierowcy.

Jaka kara za spowodowanie śmiertelnego wypadku samochodowego?

Gorlicki sąd uznał  młodego mężczyznę Karola F. winnym spowodowania wypadku w Krużlowej Niżnej (woj. małopolskie), w którym prawie cztery lata temu zginęła nastolatka. Wymierzył mu karę sześciu lat pozbawienia wolności i dożywotnio zakazał prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wyrok nie jest prawomocny.

"Oskarżony miał dwa zarzuty, czyli spowodowanie wypadku śmiertelnego w stanie nietrzeźwości oraz prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości" - przekazał PAP w środę rzecznik Sądu Okręgowego w Nowym Sączu Bogdan Kijak.

Jaka kara za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu?

Sędzia doprecyzował, że za spowodowanie wypadku Karolowi F. wymierzona została kara sześciu lat pozbawienia wolności; mężczyzna nigdy już nie będzie mógł prowadzić żadnych pojazdów mechanicznych, a na rzecz rodziców zmarłej dziewczyny musi zapłacić nawiązki w kwocie w sumie 25 tys. zł. Druga kara jednostkowa - za prowadzenie w stanie nietrzeźwości - to sześć miesięcy pozbawienia wolności, czteroletni zakaz prowadzenia pojazdów, a także obowiązek zapłaty pięciu tysięcy złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

W sumie Sąd Rejonowy w Gorlicach wymierzył Karolowi F. karę łączną sześciu lat pozbawienia wolności.

Akt oskarżenia wypłynął do sądu w tym roku, a do wypadku doszło pod koniec czerwca 2018 r. w Krużlowej Niżnej (pow. nowosądecki). Sprawa stała się głośna, bo autem, które wypadło wówczas z drogi, Karol F. jechał nie tylko z nastoletnią koleżanką, która zginęła w trakcie wypadku, ale też ze swoim bratem bliźniakiem. Konieczne było ustalenie, który z nich rzeczywiście siedział za kierownicą i powinien odpowiadać przed sądem. Było to bardzo trudne bo:

  1. uczestnicy wypadku nie mieli zapiętych pasów i w chwili wypadku przemieszczali się po całym samochodzie,
  2. bracia są bliźniakami jednojajowymi, i badanie DNA nie pozwoliło rozwiązać zagadki, kto prowadził samochód,
  3. dziewczyna zginęła od uderzenia głową w dach samochodu, a jej ciało było na tylnym siedzeniu samochodu,
  4. bracia zgodnie zeznawali, że dziewczyna prowadziła samochód, gdyż jako jedyna była trzeźwa.

Kluczowe okazały się badania poduszek powietrznych - na tej chroniącej kierowcę znaleziono włókna z bluzy skazanego bliźniaka, na tej od strony pasażera siedzącego obok kierowcy włókna z bluzy jego brata. Dodatkowo brat miał na spodniach ślady przetopionego plastiku ze schowka po stronie pasażera, który został zniszczony w czasie uderzenia.

PAP, oprac. własne

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...