Dzień Dziecka w Warszawie. Jakie atrakcje dla dzieci?

opracował Tomasz Król
rozwiń więcej
Dzień Dziecka w Warszawie. Jakie atrakcje dla dzieci? / Shutterstock

Jakie atrakcje przygotowały stołeczne instytucje kultury w Warszawie na Dzień Dziecka?

Warsztaty plastyczne, spektakle teatralne, parada miniaturowych parowozów i pokaz makiet kolejowych oraz obserwacje ptaków w ich naturalnym środowisku to tylko niektóre z licznych atrakcji, jakie czekają na najmłodszych w stołecznych instytucjach kultury z okazji Dnia Dziecka oraz w pierwszy weekend czerwca.

Łazienki Królewskie

"Łazienki Królewskie zapraszają nie tylko na Dzień Dziecka, ale na Dni Dziecka. Przygotowaliśmy szereg aktywności i bezpłatnych wydarzeń dla najmłodszych gości naszych ogrodów. Główną atrakcją dla całej rodziny będzie gra terenowa +Wytrop drzewa+, w którą będzie można zagrać w łazienkowskich ogrodach od 1 do 4 czerwca. Wystawimy także teatr ruchomych figur. W Dzień Dziecka na nowym Placu Zabaw od ul. Parkowej odbędzie się otwarcie dziecięcej wystawy plenerowej. Prace plastyczne powstały w przestrzeni działań twórczych +Maluję+ w Starej Kordegardzie. Będzie ona otwarta od 1 do 4 czerwca. Z kolei w drugi dzień czerwca w amfiteatrze łazienkowskiego Placu Zabaw Teatr Malabar Hotel zaprezentuje dzieciom pokaz teatru mechanicznego. W teatrze ruchomych figur dzieci obejrzą spektakl +Metamorfozy+ z muzyką, przedstawiający mit o Dedalu i Ikarze" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Muzeum Łazienki Królewskie Agata Zawora.

W krainie pierzastego węża

"Ciekawym wydarzeniem będzie wieczór opowieści +W krainie pierzastego węża+, który poprowadzą prawdziwi bajarze z grupy Karawana Opowieści w ogrodzie przy Podchorążówce. Tym razem Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza słuchaczy do Meksyku – kraju kolorów, pieśni i tańców. Z kolei naszych najmłodszych gości zapraszamy także na spacery przyrodnicze. Na pierwszym spacerze +Skrzydlaci przyjaciele+, który odbędzie się 1 czerwca, przewodnik opowie dzieciom, jak odróżnić kaczkę od kaczorka oraz wyjaśni, które ptaki odlatują do ciepłych krajów, a które pozostają w Polsce na zimę" - wyjaśniła.

Ptasie safari

"1 czerwca w godz. 10–17 zapraszamy najmłodszych wraz z rodzicami na "Ptasie safari+. Wyruszymy spod Pompowni przy Jeziorze Wilanowskim i dotrzemy do najbardziej tajemniczej części parku. Tam będziemy obserwować liczne gatunki ptaków, które mieszkają w wilanowskich ogrodach, parku i Rezerwacie Przyrody Morysin. Na dzieci będą oczekiwać edukatorzy z ptasimi warsztatami oraz historycznymi grami i zabawami. Zorganizowaliśmy także warsztaty rysunku piór i jaj oraz ptasich maskotek. Młodzi artyści spróbują sił na warsztatach z tworzenia ptasich maskotek" - powiedziała PAP kierowniczka Działu Komunikacji Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie Elżbieta Grygiel, która podkreśliła, że na ponad stu ptasich mieszkańców można obserwować bezinwazyjnie w ich naturalnym środowisku. "Zapraszamy do Wilanowa na historyczne gry na świeżym powietrzu - bule, serso czy tryktraka" - dodała.

Zamek w dziecięcej wyobraźni. Tu mówi Matejko

"3 i 4 czerwca proponujemy wyjątkową pokonkursową ekspozycję prac nadesłanych na konkurs plastyczny +Zamek w dziecięcej wyobraźni. Tu mówi Matejko+. Laureatów konkursu poznamy w trakcie gali 2 czerwca, do obejrzenia wszystkich prac zapraszamy w pierwszy weekend czerwca do Nowej Izby Poselskiej. 4 czerwca zapraszamy najmłodszych na orientalną podróż. Nowy cykl +Złoty ptak, czyli baśnie perskie+ to kameralne spektakle oparte na motywach baśni perskich z udziałem aktorów Teatru Lalka, Anety Jucejko-Pałęckiej i Wojciecha Pałęckiego. Spektaklom towarzyszy muzyka autorstwa Grzegorza Turnaua wykonywana na żywo przez Anielę Blachurę i Kajetana Pałęckiego" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Zamku Królewskiego w Warszawie-Muzeum Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej, Paulina Szwed-Piestrzeniewicz.

 

30 maja Muzeum Narodowe w Warszawie w Galerii Wzornictwa Polskiego zaprasza na warsztaty "Zabawy i zabawki" - wydarzenie z cyklu "Pierwsze kroki w muzeum".

Muzea w Warszawie 

"Przekonacie się, że zabawki mogą powstać ze wszystkiego – ze skrawków drewna, tkanin, ze słomy. Podczas zwiedzania oczywiście pogramy i pobawimy się w to, co lubicie. Na koniec, niczym prawdziwi projektanci, sami wykonamy swoją zabawkę" - informuje muzeum.

 

Stołeczna Stacja Muzeum zaprasza najmłodszych na 3 czerwca na liczne atrakcje związane z historią kolejnictwa.

 

"Pierwszą z nich będzie parada miniaturowych parowozów w skali 1:10 na muzealnym peronie. Zagwiżdżą i puszczą parę modele: Ok1-359, TKt48-148, Ol49-7, Pt47-65, Ty45-379 i Ty51-221. Zaprezentujemy makietę kolejowa w skali 1:35, zbudowaną w całości z klocków Cobi. Na makiecie znajdą się modele taboru kolejowego, m.in. model polskiej lokomotywy parowej Ty2-911. Dla zwiedzających przygotowaliśmy również wystawę makiet i dioram kolejowych, gdzie swoje prace zaprezentują uczestnicy giełdy modeli kolejowych. Najmłodsi będą mogli spędzić czas w strefie zabaw, w której znajdzie się gra wielkoformatowa, klocki i kolejowe puzzle. Będą też mogli wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych z naszymi animatorami" - powiedział PAP Mikołaj Królikowski ze Stacji Muzeum.

 

30-31 maja Narodowe Muzeum Techniki zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami na warsztaty "Lot na Księżyc" (liczba miejsc jest ograniczona). 1 i 2 czerwca odbędzie się kuratorska prezentacja wystawy "Świat zabawek mechanicznych".

Sektor publiczny
Duża reforma edukacji. Co się zmieni w szkołach? Jak będzie wyglądała podstawa programowa?
09 maja 2024

Według dr Kingi Białek, koordynatorki zespołu eksperckiego ds. podstawy programowej z języka polskiego, obecność "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego na liście lektur obowiązkowych nie jest jeszcze przesądzona. Wszystkie pozycje, zwłaszcza te, które wywołały najwięcej kontrowersji, zostaną ponownie przeanalizowane.

Jak wybierać bezpieczną żywność?
08 maja 2024

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość
08 maja 2024

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...